Radost fotbalistů Benfiky Lisabon.

Radost fotbalistů Benfiky Lisabon. | foto: AP

Benfica opět vládcem Portugalska, v Nizozemsku slaví Feyenoord

• 0
Benfica Lisabon získala počtvrté za sebou titul v portugalské fotbalové lize. Rozhodla o tom vysokou výhrou 5:0 v předposledním kole nad čtvrtým Guimaraesem. Druhé FC Porto ztrácí se dvěma zápasy do konce osm bodů.

Benfica je s 36 triumfy nejúspěšnějším portugalským klubem, Porto má na kontě 27 trofejí.

Lisabonský klub vedl už po poločase o čtyři branky, o které se postarali Cervi, Jimenez, Pizzi a Jonas. Poslední jmenovaný zkompletoval skóre po změně stran z penalty.

Guimaraes má i přes prohru již jisté čtvrté místo a s ním i základní skupinu Evropské ligy. Benfica si vybojovala stejnou fázi prestižnější Ligy mistrů.

V neděli 28. května tyto týmy čeká další vzájemný zápas ve finále Portugalského poháru.

Výsledky - 33. kolo: Belenenses - Moreirense 1:1, Arouca - Tondela 1:2, Benfica Lisabon - Guimaraes 5:0, Feirense - Sporting Lisabon 2:1, Chaves - Rio Ave 2:2, Marítimo - Estoril 1:1, FC Porto - Pacos Ferreira 4:1, Braga - Nacional Funchal 4:0.

Rakouská liga

Salcburk získal tři kola před koncem rakouské ligy čtvrtý titul za sebou. Po výhře 1:0 nad Rapidem Vídeň má v čele tabulky náskok 15 bodů před druhou Austrií Vídeň, které zbývá odehrát čtyři utkání. Salcburk oslavil celkově 11. mistrovskou trofej a je historicky třetím nejúspěšnějším rakouským celkem za Rapidem a Austrií.

O hubené výhře nad Rapidem rozhodl v 73. minutě jednadvacetiletý záložník Valentino Lazaro, který se po rohovém kopu dostal na zadní tyči k zakončení a překonal gólmana Knoflacha. Salcburk si triumfem zajistil účast v druhém předkole Ligy mistrů.

Výsledky - 33. kolo: Salcburk - Rapid Vídeň 1:0, Austria Vídeň - Ried 3:0, Mödling - Wolfsberg 3:2, St. Pölten - Mattersburg 1:0, Altach - Sturm Štýrský Hradec 1:2.

Nizozemská liga

Feyenoord Rotterdam získal po osmnácti letech nizozemský titul. Rozhodlo o tom až poslední 34. ligové kolo, v němž svěřenci Giovanniho van Bronckhorsta díky hattricku veterána Dirka Kuyta porazili Heracles Almelo 3:1. Feyenoord vyhrál ligu po patnácté. Jaroslav Navrátil za hosty nenastoupil, zápas sledoval z lavičky.

Druhý Ajax Amsterdam zaostal za novým mistrem o jeden bod. Soutěž zakončil vítězstvím 3:1 v Tilburgu, při kterém český reprezentant Václav Černý zůstal na lavičce náhradníků.

Výsledky - 34. kolo: Alkmaar - Utrecht 2:3, Arnhem - Roda Kerkrade 3:0, Deventer - Sparta Rotterdam 1:3, Feyenoord Rotterdam - Almelo 3:1, Haag - Excelsior Rotterdam 4:1, Heerenveen - Nijmegen 0:2, PSV Eindhoven - Zwolle 4:1, Tilburg - Ajax Amsterdam 1:3, Twente Enschede - Groningen 3:5.

Slovenská liga

Výsledky - 31. kolo: Slovan Bratislava - Prešov 3:1 (26. Soumah z pen., 38. Ligeon, 85. Rundič - 16. Streňo), Ružomberok - Zlaté Moravce 2:1 (26. Ďubek z pen., 32. Peter - 90.+1 Nurkovic), Trnava - Michalovce 1:0 (45. Čonka), Žilina - Senica 3:2 (44. z pen. a 68. Hlohovský, 25. Mazáň - 90.+2 Kováč, 90.+3 Kopičár), Dunajská Streda - Podbrezová 2:2 (24. Šafranko, 59. Vida - 28. Mikuš, 63. Bernadina).

Poznámka: Myjava odstoupila po podzimní části ligy, výsledky byly anulovány.

Ruská liga

Výsledky - 28. kolo: CSKA Moskva - Tula 3:0, Jekatěrinburg - FK Krasnodar 1:1, Perm - Spartak Moskva 0:1, Samara - Petrohrad 1:3, Lokomotiv Moskva - Orenburg 4:0, Tomsk - Groznyj 1:2, Ufa - Machačkala 2:1, Rostov na Donu - Kazaň 4:2.

Druhá anglická liga, play-off o postup do Premier League

Stoper Tomáš Kalas odehrál v dresu Fulhamu celé utkání. Daniel Pudil za Sheffield Wednesday rovněž.

1. kolo - úvodní zápasy: Fulham - Reading 1:1 (0:0), Huddersfield - Sheffield Wednesday 0:0.

Turecká liga

Obránce Ondřej Čelůstka zvládl v dresu Antalyasporu celý duel na hřišti Fenerbahce, ve 40. minutě viděl žlutou kartu. Stoper Václav Procházka (Osmanlispor) odehrál celé utkání a dal vlastní gól. Na lavičce Alanyasporu byl brankář Zdeněk Zlámal.

Výsledky - 31. kolo: Kasimpasa - Rizespor 4:2, Kayserispor - Konyaspor 2:1, Basaksehir - Genclerbirligi 2:1, Adanaspor - Trabzonspor 1:1, Fenerbahce - Antalyaspor 0:1, Osmanlispor - Akhisar 0:4, Alanyaspor - Karabükspor 4:2, Gaziantepspor - Galatasaray 1:2.

Belgická liga, play-off o titul

Střední obránce David Rozehnal odehrál za Ostende celé utkání.

Výsledky - 8. kolo play off, skupina o titul: Waregem - Ostende 3:1, Gent - Charleroi 1:1, FC Bruggy - Anderlecht 1:1.

Polská liga, skupina o titul

Útočník Zdeněk Ondrášek (Wisla) naskočil do utkání proti Bialystoku v 63. minutě za stavu 0:1, změnit ho nedokázal. Kapitán Korony Kielce Radek Dejmek odehrál celý zápas proti Gdaňsku.

V dresu Legie Varšava nastoupil od začátku Adam Hloušek a zvládl plných devadesát minut. Jeho spoluhráč Tomáš Necid do duelu z lavičky nezasáhl.

Výsledky - 3. kolo, skupina o titul: Bialystok - Wisla Krakov 2:0, Gdaňsk - Kielce 0:0, Poznaň - Štětín 2:0, Legia Varšava - Nieciecza 6:0.

Dánská liga, play-off o titul

Obránce Filip Novák odehrál za Midtjylland celý zápas proti Sönderjyske.

Výsledky - 7. kolo play off, skupina o titul: Lyngby - Nordsjaelland 2:1, Sönderjyske - Midtjylland 5:2, FC Kodaň - Bröndby Kodaň 1:0.

Švýcarská liga

Marek Suchý a Tomáš Vaclík nechyběli v sestavě Basileje, která remizovala s Thunem. Obránce Jan Lecjaks sledoval výhru Young Boys Bern z lavičky.

Výsledky - 32. kolo: Sion - Lugano 2:0, St. Gallen - Vaduz 2:0, Basilej - Thun 3:3, Grasshopper Curych - Lausanne 1:1, Young Boys Bern - Lucern 4:1.

Mistři v dalších evropských zemích

Rumunsko: Fotbalisté Viitorulu Constanta získali poprvé rumunský titul. Před nejúspěšnějším klubem historie FCSB skončili v tabulce díky lepším vzájemným zápasům. Klub založený v roce 2009 bývalým rumunským reprezentantem Gheorghem Hagim, který Viitorul zároveň trénuje, porazil v posledním kole skupiny o titul Kluž 1:0. FCSB, dříve známému pod názvem Steaua Bukurešť, nestačilo ani vítězství 3:0 nad Universitateou Craiova.

O výhře Viitorulu nad Kluží rozhodl v 65. minutě z penalty střídající Gabriel Iancu, který v letech 2012 až 2016 působil v FCSB. Viitorul si zahraje třetí předkolo Ligy mistrů, stejně jako vicemistr.

Kypr: Fotbalisté APOEL Nikósie získali popáté v řadě kyperský titul. Rozhodli o tom v předposledním kole výhrou 3:1 nad městským rivalem Omonií, po níž už je nemohou pronásledovatelé z AEK Larnaka a Apollonu Limassol ohrozit. APOEL je s 26 mistrovskými triumfy nejúspěšnějším kyperským klubem.

Vítězství se nerodilo lehce, už od deváté minuty APOEL prohrával po gólu Matta Derbyshirea, který si v minulosti zahrál Premier League za Blackburn a Birmingham. Ještě v prvním poločase ale vyrovnal Efstathios Aloneftis a po změně stran dokonali obrat Pieros Soteriu a Vander. APOEL si zahraje druhé předkolo Ligy mistrů.