Pavel Vrba vede první trénink v Rusku

Pavel Vrba vede první trénink v Rusku | foto: Anži Machačkala

Vrba dovedl Machačkalu k výhře 3:0, Pavelka dal první gól v Turecku

• 10
Bývalý reprezentační kouč Pavel Vrba dovedl fotbalisty Anži Machačkala ke čtvrté výhře v sezoně. Sedmý tým ruské ligy zdolal v 11. kole Tomsk 3:0. V dresu poražených odehrál celé utkání Lukáš Droppa. Další záložník David Pavelka se poprvé trefil za Kasimpasu, která na hřišti Osmanlisporu vyhrála 2:1.

Vítězství Machačkaly zařídil prvními góly v sezoně Ivo Ilicevič. Ke dvěma trefám chorvatského ofenzivního záložníka přidali hosté ještě jeden zásah, o který se postaral Bernard Berisha.

Anži poprvé pod Vrbovým vedením vstřelila více než dvě branky v zápase.

Ruská liga - 11. kolo: Tomsk - Machačkala 0:3, Ufa - Rostov na Donu 0:0, Jekatěrinburg - Spartak Moskva 0:1, Groznyj - Kazaň 3:1, Lokomotiv Moskva - CSKA Moskva 1:0, FK Krasnodar - Perm 1:0, Petrohrad - Orenburg 1:0.

Druhá anglická liga

Útočník Matěj Vydra odehrál v dresu Derby County 71 minut. Jeho tým ale v Huddersfieldu prohrál kvůli brance z nastaveného času 0:1. Sheffield Wednesday s Danielem Pudilem zdolal QPR 1:0.

Stejným skóre vyhrál i Brighton, za který nastoupil Jiří Skalák. Reprezentační záložník nahrával na jediný gól hostů.

Anglická druhá liga - 14. kolo:Aston Villa - Fulham 1:0, Brentford - Barnsley 0:2, Bristol - Blackburn 1:0, Huddersfield - Derby 1:0, Newcastle - Ipswich 3:0, Norwich - Preston 0:1, Rotherham - Reading 0:1, Sheffield Wednesday - QPR 1:0, Wigan - Brighton 0:1, Wolverhampton - Leeds 0:1, Nottingham - Cardiff 1:2.

Turecká liga

Za Alanyaspor odchytal celý zápas při prohře 0:2 s Bursasporem brankář Zdeněk Zlámal, v dresu vítězného týmu hrál Tomáš Sivok.

Kasimpasa po nepovedeném startu začala sbírat body: z posledních tří zápasů jich získala sedm a posunula se ze sestupových vod na 15. pozici.

Pavelka do tureckého celku přestoupil v lednu z Liberce a v této sezoně zatím zasáhl do všech duelů. Na první branku mu v 50. minutě přihrál Castro a pětadvacetiletý reprezentant otevřel skóre. V 77. minutě sice vyrovnal domácí N’Diaye, o pět minut později ale z penalty rozhodl Büyük. Za Osmanlispor odehrál celý zápas stoper Václav Procházka a inkasoval žlutou kartu.

Turecká liga - 8. kolo: Rizespor - Genclerbirligi 2:1, Gaziantepspor - Kayserispor 1:2, Alanyaspor - Bursaspor 0:2, Akhisar - Adanaspor 1:0, Galatasaray - Trabzonspor 0:1, Karabükspor - Basaksehir 0:2, Osmanlispor - Kasimpasa 1:2 (za hosty první gól Pavelka), Besiktas - Antalyaspor 3:0, Konyaspor - Fenerbahce 0:1.

Dánská liga

Dánská liga - 14. kolo: Aalborg - Nordsjaelland 1:1, Viborg - Silkeborg 1:3, Lyngby - Sönderjyske 2:0, Horsens - Randers 1:0, Odense - FC Kodaň 0:3, Bröndby Kodaň - Aarhus 1:0, Esbjerg - Midtjylland 1:3.

Slovenská liga

Slovenská liga - 13. kolo: Michalovce - Prešov 2:2 (17. a 57. Danko - 13. a 43. Ashiru), Myjava - Podbrezová 0:2 (71. Bernadina, 83. Šafranko), Ružomberok - Žilina 0:2 (27. Hlohovský, 64. Škvarka), Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 1:5 (52. Guilavogui - 10. Soumah, 16. Savičevič, 30. vlastní Pinter, 47. Oršula, 90.+2 Priskin), Senica - Trenčín 1:2 (66. Pirulo z pen. - 36. Janga, 70. vlastní Březina).

Rakouská liga

Vídeňské derby dopadlo lépe pro fotbalisty Austrie. Soupeř Plzně v Evropské lize vyhrál v 12. kole rakouské nejvyšší soutěže na hřišti Rapidu 2:0. V tabulce se po třetí výhře za sebou nachází na čtvrtém místě se sedmibodovou ztrátou na vedoucí Sturm Štýrský Hradec.

Austria ve čtvrtek v Evropské lize v poslední desetiminutovce zachránila bod ze zdánlivě ztraceného utkání na hřišti AS Řím a dobrou náladu si přenesla i do derby. V 37. minutě otevřel skóre z penalty Holzhauser a krátce po přestávce se prosadil Grünwald.

Austria hrála v sestavě Hadzikic - Larsen, Rotpuller, Filipovič, Martschinko - Serbest, Holzhauser (66. Prokop) - Venuto (74. Tajouri), Grünwald, Pires (87. Stronati) - Kayode.

Rakouská liga - 12. kolo: Sturm Štýrský Hradec - Mattersburg 2:2, Altach - Mödling 2:0, Ried - Wolfsberg 0:1, St. Pölten - Salcburk 1:5, Rapid Vídeň - Austria Vídeň 0:2.

Portugalská liga

Portugalská liga - 8. kolo: Pacos Ferreira - Nacional Funchal 1:1, Marítimo - Boavista Porto 1:1, Feirense - Setúbal 1:1, Sporting Lisabon - Tondela 1:1, FC Porto - Arouca 3:0, Moreirense - Rio Ave 1:1, Estoril - Guimaraes 0:2, Belenenses - Benfica Lisabon 0:2.

Švýcarská liga

V sestavě Basileje, která si proti Luganu udržela neporazitelnost díky penaltě z 88. minuty, nechyběli Tomáš Vaclík s Markem Suchým.

Obránce Jan Lecjaks odehrál celé utkání v dresu Young Boys Bern.

Švýcarská liga - 12. kolo: Vaduz - Thun 2:3, Lugano - Basilej 2:2, Young Boys Bern - Grasshopper Curych 4:0, Lausanne - Sion 0:2, Lucern - St. Gallen 3:0.

Belgická liga

Český obránce Stefan Simič, jenž hostuje v Mouscronu z AC Milán, odehrál celé utkání na hřišti Mechelenu. Plných devadesát minut zvládl také Jakub Brabec v dresu Genku.

Belgická liga - 11. kolo: Ostende - Kortrijk 2:2, Waregem - Lokeren 2:0, Mechelen - Mouscron-Péruwelz 2:0, Westerlo - Charleroi 0:0, FC Bruggy - Anderlecht 2:1, Genk - St. Truiden 1:0, Eupen - Gent 3:2, Standard Lutych - Waasland-Beveren 5:0.

Nizozemská liga

Český ofenzivní záložník Jaroslav Navrátil odehrál za Almelo 79 minut.

Nizozemská liga - 10. kolo: Excelsior Rotterdam - Zwolle 0:2, Deventer - Twente Enschede 0:2, PSV Eindhoven - Sparta Rotterdam 1:0, Roda Kerkrade - Haag 1:1, Tilburg - Utrecht 0:1, Nijmegen - Arnhem 1:1, Feyenoord Rotterdam - Ajax Amsterodam 1:1, Groningen - Alkmaar 2:0, Heerenveen - Almelo 3:1.

Finská liga

Překvapivým mistrem finské fotbalové ligy je IFK Mariehamn. První titul v klubové historii získal celek ze souostroví Alandy díky nedělnímu vítězství 2:1 nad Ilvesem Tampere.

Mariehamn, který má 11 500 obyvatel, vybojoval triumf ve své dvanácté sezoně v nejvyšší soutěži. Titulem si zajistil účast v druhém předkole Ligy mistrů.