Manchester City - Manchester United: domácí Mwaruwari a Vidič

Manchester City - Manchester United: domácí Mwaruwari a Vidič | foto: Reuters

Nejbohatšího majitele mají fotbalisté Manchesteru City

  • 5
Ti lidé se asi nikdy nesejdou u jednoho stolu. Ctihodný reprezentant Sněmovny lordů by těžko večeřel se synem šéfa uzbecké KGB s kriminální minulostí. Různorodou společnost přesto dvě věci spojují. Obrovské bohatství. A vlastnictví fotbalového klubu ve Velké Británii.

Skupina movitých mužů má podle magazínu FourFourTwo, který zveřejnil jejich současný žebříček, novou jedničku. Romana Abramoviče střídá na čele šejk Mansúr, jehož finanční skupina koupila loni v září Manchester City.

Rus z Chelsea je až třetí, dostal se před něj i indický ocelář Lakšmí Mittal investující do druholigového Queens Park Rangers.

"Soudě podle našeho seznamu je fotbal poslední bublinou, do níž nepronikla hospodářská krize,"komentuje pořadí šéfredaktor listu Hugh Sleight. "Společný majetek sta nejbohatších lidí ve fotbale má hodnotu 61 miliard liber (zhruba 1,78 bilionu korun)."

Pro srovnání: minulý rok dali fotbaloví boháči dohromady 1,19 bilionu korun. A v roce 2003, kdy FourFourTwo zveřejnil žebříček poprvé, to bylo v přepočtu na koruny "pouze"586 miliard.

1,78 bilionu by slušně uživilo středně velký stát, jedná se zhruba o 1,5násobek současného rozpočtu Česka. Experti varují, že takový tok peněz do fotbalu není zdravý a v budoucnu se může vymstít.

Na někoho už možná horší časy přicházejí. Abramovič přiznal, že recese ho už připravila takřka o 86 miliard korun, a v Anglii se dokonce spekuluje o tom, že chce Chelsea prodat. Však také kouč týmu Felipe Scolari na dotaz týkající se případných posil odvětil: "Na utrácení teď není vhodná doba.

"Tato slova jako by neplatila pro prvního mezi magnáty, šejka Mansúra. Ten vzdor varováním sebevědomě dotuje klub, který by se klidně mohl přejmenovat na Mansúrchester City.

Kdo ví, zda člen královské rodiny z Abú Dabí dotáhne tým až na vrchol. Trpělivosti má údajně dost.

"Pracujeme s desetiletým výhledem a věříme trenérovi, že do budoucna vybere skvělé hráče,"vypravoval novinářům, kteří žebříček sestavovali, jiný arabský boháč Sulejman Al-Fahim, jenž má v City také podíl. Pak se s nimi rozloučil způsobem, aby nebyli na pochybách, s kým měli tu čest: "Spěchám už na letiště a cestou musím ještě do svého Lamborghini nabrat Antonia Banderase."

V Emirátech je nyní podle všeho nejvíc financí. Obecně, i co se týká fotbalu. Důkazem je, že jiný muž topící se v penězích i moci, Mohamed Al Maktúm, se už několik měsíců zajímá o FC Liverpool, lídra Premier League.

Maktúm by údajně mohl Liverpoolu postavit nový stadion, v takovém případě by místo Anfield Road stál nejspíš ve městě nablýskaný Dubai Stadium.

V příštím žebříčku se možná Maktúm objeví, třeba předběhne i krajana z Manchesteru City, ale zatím předbíháme jen my, a to dobu.

V současnosti vládne Mansúr, byť když v jeho domovském Abú Dabí položíte fanouškům dotaz, kdo přeje City – jako to udělali angličtí žurnalisté – pravděpodobně stejně jako oni uslyšíte: "Nikdo. Zato tady všichni fandíme Manchesteru United!"

Top 10 nejbohatších vlastníků britských fotbalových klubů


1. Šejk Mansúr bin Zayed Klub: Manchester City, majetek: 430 miliard korun. Člen královské rodiny v Abú Dabí i tamější vlády, šéf jedné z ropných společností. Za manželku má dceru premiéra Spojených arabských emirátů.


2. Lakšmí Mittal Queens Park Rangers, 358 mld. Ocelový král z Indie, vlastník světové jedničky v produkci tohoto kovu, drží i ostravské hutě.


3. Roman Abramovič Chelsea, 200,5 miliardy korun. Rus zbohatl na obchodu s ropou, dnes drží investiční společnost Millhouse LLC. Do loňského léta byl i gubernátorem Čukotky, jíž vládl, i když žije trvale v Británii.


4. Joe Lewis Tottenham, 72 miliard korun. Britský byznysmen s luxusním zbožím, zakladatel firmy Tavistock Group vlastnící 150 společností v 15 zemích, do jejíhož portfolia spadá mimo jiné finanční servis, přepychové restaurace či pořadatelství golfového turnaje.


5. Bernie a Slavica Ecclestonovi Queens Park Rangers, 69 mld. Mocný boss formule 1 vlastní klub se ženou, s níž se nyní rozvádí.


6. Stanley Kroenke Klub: Arsenal, majetek: 63 miliard korun. Vzdělanec z Missouri investuje do sportu a zábavy. Vlastní basketbalový klub Denver v NBA a hokejové Colorado v NHL.


7. Ališer Usmanov Arsenal, 43 miliard korun. Syn někdejší hlavy uzbecké KGB má za sebou divokou minulost, byl odsouzen k 8 letům za úplatky a vydírání. Podniká i v ocelářství, těžbě nerostů, médiích.


8.–9. Lord Grantchester Everton, 34 miliard korun. Významný britský šlechtic, člen Sněmovny lordů.


8.–9. Dermot Desmond Celtic Glasgow, 34 miliard korun. Ir se vypracoval coby bankéř, dnes vlastní spoustu společností.


10.–11. Lord Ashcroft Watford, 31,5 miliardy korun. Šlechtic, držitel řádu Svatého Jiří, pokladník Konzervativní strany.
Také však zdatný obchodník.


10.–11. Malcolm Glazer Manchester United, 31,5 mld. "Pirát z Floridy“, proti němuž fanoušci demonstrovali, podniká i v bankovnictví či zdravotnictví.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko