Brazilec Philippe Coutinho pózuje před logem svého nového klubu, Barcelony.

Brazilec Philippe Coutinho pózuje před logem svého nového klubu, Barcelony. | foto: Reuters

Rekordy, Coutinho i závěrečný trojobchod. Jaké byly lednové přestupy?

  • 5
Vžilo se to trochu jako stereotyp. Lednové přestupové období = nuda. Týmy logicky nemají zájem v rozjeté sezoně prodávat své nejlepší hráče, a proto bývá těch skutečně velkých obchodů málo. Ne však letos, kdy jen kluby z nejlepších pěti evropských soutěží utratily v přepočtu přes 25 miliard korun. A jména, která se dala za poslední měsíc do pohybu, byla velmi zajímavá.

Třeba Phillipe Coutinho. Za 106 milionů liber z Liverpoolu do Barcelony. 

Z Virgila van Dijka je zase nejdražší obránce historie. Také v tom má prsty Liverpool, jenž ho za 75 milionů liber koupil ze Southamptonu. 

Anglické kluby utratily v lednovém přestupovém období víc než týmy ze Španělska, Francie, Itálie a Německa dohromady.

Aymeric Laporte překonal všechny hvězdy Manchesteru City, Pep Guardiola ho z Bilbaa koupil za bezmála 60 milionů, čili klubový rekord. 

Ten trhnul také Arsenal, který z Dortmundu vykoupil Pierre-Emericka Aubameyanga. Z týmu tím vystrčil útočníka Oliviera Girouda do Chelsea, která zase na hostování do Dortmundu vyslala Michyho Batshuayie. 

Trojobchod mezi Arsenalem, Chelsea a Dortmundem byl bezesporu tím nejzajímavějším, co středa, poslední den přestupového období, nabídla.

V zákulisí se tvrdě jednalo, novináři se předháněli v tom, kdo přinese nejpřesnější informace. A všechny tlačil čas. 

Deset nejdražších přestupů

Leden 2018

Philippe Coutinho za 106 milionů
z Liverpoolu do Barcelony

Virgil van Dijk za 75 milionů
ze Southamptonu do Liverpoolu

Aymeric Laporte za 57,2 milionů
z Bilbaa do Manchesteru City

Pierre-Emerick Aubameyang za 56 milionů
z Dortmundu do Arsenalu

Cenk Tosun za 27 milionů
z Besiktase do Evertonu

Lucas Moura za 25 milionů
z Paříže do Tottenhamu

Theo Walcott za 20 milionů
z Arsenalu do Evertonu

Guido Carrillo za 19,1 milionů
z Monaka do Southamptonu

Olivier Giroud za 18 milionů
z Arsenalu do Chelsea

Andre Ayew za 18 milionů
z West Hamu do Swansea

* Všechny částky jsou uvedeny v britských librách. Zdroj: Guardian

Jako první oznámil už v poledne Arsenal příchod Aubameyanga. Ale Giroudův přestup a následné hostování Batshuayie kluby potvrdily až vpodvečer.

A kdo je vlastně vítězem? „Chelsea. Dostala útočníka, který v Premier League dává a bude dávat góly. Navíc za výborné peníze,“ shodují se experti z BBC Ian Wright a Danny Murphy.  

Vítězem je i sám Giroud. Zůstal v Londýně, jak si přál, a odešel do Chelsea, kterou čeká vyřazovací část Ligy mistrů. „Těším se na to. Přesvědčil mě rozhovor s trenérem Contem,“ řekl. 

Arsenal místo něj pořídil o tři roky mladšího střelce Aubameyanga a hlavně: přiměl Mesuta Özila k podpisu nové smlouvy. To všechno den po výbuchu ve Swansea... „Potřebujeme větší ofenzivní sílu, on nám v tom pomůže,“ uvedl Wenger.

A co obrana, trenére? Ta vyrábí ze všech týmů v Premier League nejvíc kiksů, ale Arsenal ji neposílil, i když se snažil. Stejně jako další týmy anglické ligy se zaměřil na zkušeného Johnyho Evanse z West Bromu, myslel údajně i na Kostase Manolase z Říma. Oba hráči ale ve svých klubech zůstali. 

To samé platí pro Rijáda Mahrize, který po půl roce znovu požádal vedení Leicesteru o přestup. Za alžírského fotbalistu pak Manchester City narychlo nabízel dokonce 65 milionů liber, ale neuspěl. „Že Rijád nakonec zůstal, je pro klub skvělá zpráva,“ řekl trenér Leicesteru Claude Puel.

Další zajímavé lednové transfery

  • Mezi Arsenalem a Manchesterem United proběhla na nejvyšší úrovni nevídaná výměna. Alexis Sánchez za Henricha Mchitarjana.
  • Na ostrovy se vrátil Gérarad Deulofeu. Z Barcelony, která si ho v létě koupila zpátky z Evertonu, bude hostovat ve Watfordu.
  • Argentinský fotbalista Javier Mascherano přestoupil z Barcelony do Hebei China Fortune.

I přes některé neuskutečněné transfery bylo zimní přestupní období 2018 rekordní: v přepočtu na koruny utratily kluby v Evropě neskutečných 26,5 miliardy korun. Více než polovinu přitom zaplatily pouze kluby z Premier League.

Těží zejména z neustále rostoucích příjmů z televizních práv a jen ve středu, během oblíbeného Transfer Deadline Day, utratily přes čtyři miliardy...

„Tomu už se ani nedá věřit. Klubům je jedno, kolik utratí, protože se jim všechny prostředky vrátí z vysílacích práv. Tohle už není správné, částky, které v poslední době ve fotbale kolují, jsou na můj vkus až vulgární,“ prohlásil Ian Wright, bývalý fotbalista Arsenalu.

Od léta, tedy pouze v rámci aktuální sezony, kluby z anglické ligy utratily podle skupiny Deloitte dohromady téměř 55 miliard korun. To je proti zbytku světa úplně jiná dimenze.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko