Kouč Vrba je v Žilině mistrem, Holeňák má Pohár UEFA

Český trenér Pavel Vrba dovedl fotbalisty Žiliny k titulu ve slovenské lize. Dvě kola před koncem mužstvo zdolalo Banskou Bystricu vysoko 5:0 a na prvním místě má nedostižný jedenáctibodový náskok před Artmedií, která nezvládla bratislavské derby na Slovanu. Český záložník Miroslav Holeňák s Mattersburgem skončil třetí v rakouské lize a zahraje si Pohár UEFA.

RAKOUSKO

Závěrečné kolo rakouské ligy rozluštilo poslední tajenku, kdo obsadí druhou a třetí příčku, zajišťující účast v Poháru UEFA. Druzí nakonec skončil Ried a třetí  Mattersburg. Zklamaný tak zůstal Rapid Vídeň, který si kvůli prohře s mistrovským Salcburkem 1:3 zahraje jen Pohár Intertoto.

Ried s GAK dlouho bojoval, oba soupeři se střídali ve vedení, ovšem čtvrt hodiny před koncem se prosadil Martinez a zajistil Riedu překvapivé druhé místo. Mattersburgu tak k druhé příčce nepomohla ani drtivá výhra 6:1 nad Innsbruckem, v jehož obraně se netradičně objevil český útočník Jiří Mašek. Jeho spoluhráč Václav Koloušek se pak po celý zápas potkával ve středové řadě s Miroslavem Holeňákem, který nastoupil v domácím mužstvu.

Salcburk se s mistrovskou sezonou rozloučil výhrou 3:1 nad Rapidem. Ten se sice dostal do vedení, ovšem domácí dvěma brankami Aufhausera a sedmou ligovou trefou českého záložníka Patrika Ježka otočili zápas ve svůj prospěch. V sestavě Rapidu se z Čechů objevil pouze Petr Voříšek. Za Salcburk si vedle Ježka
zahrál také Vratislav Lokvenc, který se na hřiště dostal pět minut před
koncem.

Z výhry se radovala i vídeňská Austria, která si poradila s Altachem jasně 3:0. Nejprve proměnil penaltu Lasnik, na 2:0 zvýšil Aigner a poslední trefu obstaral v 72. minutě Wallner, který dvě minuty předtím vystřídal českého útočníka Davida Lafatu. Václav Svěrkoš v posledním kole absentoval kvůli zranění.

Výsledky 36. kola: Austria Vídeň - Altach 3:0, GAK Štýrský Hradec - Ried 2:3, Mattersburg - Innsbruck 6:1, Pasching - Sturm Štýrský Hradec 1:1, Salcburk - Rapid Vídeň 3:1.

Poznámka: Sturm Štýrský Hradec má odečteno 13 bodů a GAK Štýrský Hradec 28
bodů za neplnění prvoligových kritérií a licenčních podmínek.

Nejlepší střelci: 22 - Zickler (Salcburk), 14 - Leonardo (Altach), 11 - Bilič (Rapid), Mayrleb (Pasching), 10 - Drechsel (Ried), Mörz (Mattersburg), Wagner (Mattersburg), 9 - Aigner (Austria), Aufhauser (Salcburk), 8 - Bazina (Rapid), Martinez (Ried), 7 - Hlinka (Rapid), Ježek (Salcburk), Kincl (Rapid).

SLOVENSKO

Z titulu se s Vrbou mohou radovat také čeští fotbalisté Pavel Devátý, Martin Švestka a Benjamin Vomáčka.

Žilina chtěla mít jistotu čtvrtého titulu od rozdělení Československa co nejdříve, a tak do zápasu s Bystricou vstoupila velmi aktivně. Už v deváté minutě vedla 3:0 po dvou trefách Šestáka a Ježově brance. Navíc ještě do poločasu své vedení zvýšila po zásazích Devátého a Štyvara. Druhá půle se pak jen dohrávala, domácí se mohli hrou už jen bavit a po třech letech opět slavit prvenství.

Artmedia už tušila, že si Žilina nenechá titul utéct, a v zápasu se Slovanem se to promítlo do výsledku. Bratislavské derby skončilo výhrou domácích 3:1, vítěznou branku Slovanu vstřelil v 72. minutě bývalý sparťan Michal Hanek.

Výsledky 12. kola: Košice - Senec 0:0, Ružomberok - Nitra 1:0 (63. Rák z pen.), Slovan Bratislava - Artmedia Bratislava 3:1 (34. Ibragimov, 72. Hanek, 90.+1 Meszároš - 67. Guede), Žilina - Banská Bystrica 5:0 (2. a 9. Šesták, 8. Jež, 35. Devátý, 45. Štyvar).

SKOTSKO

Fotbalisté Aberdeenu v posledním kole skotské ligy uhájili třetí pozici a na úkor čtvrtého Heart of Midlothian postupují do Poháru UEFA. Aberdeen si start v pohárové Evropě vybojoval výhrou 2:0 nad druhým celkem tabulky Glasgow Rangers a nemusel tak spoléhat na zaváhání Hearts.

Ti však své utkání nezvládli a na hřišti Kilmarnocku prohráli 0:1. V utkání se nedokázal prosadit ani jeden z dvojice českých útočníků Michal Pospíšil, Roman Bednář; ti v průběhu sezony dohromady nastříleli deset branek, z toho Pospíšil šest.

Aberdeen si výhru zajistil již v první půli, kdy Severin a Lovell rychle zařídili dvoubrankový náskok. Rangers s Liborem Sionkem pouze na lavičce již odpověď nenašli. Nepomohl jim ani nejlepší ligový střelec Boyd, autor 20 branek.

S letošním ročníkem se dnes rozloučil prohrou také mistrovský Celtic Glasgow, který nestačil na Hibernian a prohrál 1:2. Celtic se sice dostal do vedení po brance Riordana, ovšem již čtyři minuty poté srovnal Brown a vítěznou branku vstřelil v první minutě nastavení Sproule.

Porážkou se rozloučil Dunfermlin. Na domácím trávníku podlehl Falkirku 0:3. Zklamaní hráči dokázali soupeři odolávat pouze první poločas, po přestávce se zrodila jejich dvaadvacátá  porážka v sezoně.

Trenér Dunfermlinu udělal hned osm změn v sestavě také v souvislosti s účastí mužstva ve finále Skotského poháru, v kterém se utká s mistrovským Celtikem. Své síly tak změří první a poslední tým letošního ročníku.

Výsledky 38. kola:
O 1. - 6. místo: Aberdeen - Glasgow Rangers 2:0, Hibernian - Celtic Glasgow 2:1, Kilmarnock - Heart of Midlothian 1:0.
O 7.-12. místo: Dundee - Motherwell 0:0, Dunfermline - Falkirk 0:3, St. Mirren - Inverness 0:1.

RUSKO

Fotbalisté moskevského Spartaku po sobotním domácím zaváhání v derby s Lokomotivem podle očekávání přišli o první místo v ruské lize. Po nedělních zápasech desátého kola je ale předstihl jen dosud třetí Petrohrad, který porazil Kazaň 2:1.

Obhájce titulu CSKA totiž neudržel v Permu vedení, které by mu zajistilo posun do čela, a pouze remizoval 1:1.

Petrohrad přitom doma s předposlední Kazaní až do 69. minuty prohrával, pak se ale po rohu trefil hlavou slovenský zadák Škrtel a krátce nato zajistil Zenitu tři body po efektním sólu Aršavin.

Stav 2:1 se pak už nezměnil, na rozdíl od počtu mužů na hřišti, neboť v nastavení byl po strkanici velkého chumlu hráčů vyloučen kazaňský obránce Jean.

Za Petrohrad chytal slovenský brankář Čontofalský, třebaže si v týdnu na tréninku přivodil lehčí otřes mozku. Jednička týmu Malafejev je však v trestu za červenou kartu z předminulého kola.

Zápas Permu s CSKA byl dlouho bezgólový, až v 85. minutě se do domácí branky trefil Brazilec Vágner Love. Tříbodový zisk, který by jim zajistil první pozici, však Moskvané neudrželi: v poslední minutě vyrovnal srbský záložník Drinčič.

Český brankář Marek Čech tentokrát za Vladivostok nenastoupil a pouze z lavičky sledoval, jak jeho tým uhrál remízu 1:1 na hřišti Krasnodaru.

Vladivostok má na třináctém místě pouze jednobodový náskok na oba dva kluby pod sebou. Stejným výsledkem skončil i zápas Nalčiku na stadionu Saturnu MO, za který chytal Antonín Kinský.

Výsledky 10. kola:
Krasnodar - Vladivostok 1:1, Rostov na Donu - FK Chimki 1:1, Saturn MO - Nalčik 1:1, Spartak Moskva - Lokomotiv Moskva 1:2, Perm - CSKA Moskva 1:1, Petrohrad - Kazaň 2:1, Tomsk - Samara 1:2, Dynamo Moskva - FK Moskva 0:0.

TURECKO

Fotbalisté Fenerbahce Istanbul potvrdili svou nadvládu v turecké lize, v předposledním kole dokázali vyhrát i na hřišti městského konkurenta Galatasaraye 2:1. Již jistý mistr ligy bodoval naplno především díky prvnímu poločasu, v kterém si vypracoval dvoubrankový náskok po trefách Lugana a Draceny. Domácí v závěru jen snížili brankou Turana.

Prohra Galatasaraye tak pomohla dalšímu istanbulskému týmu Besiktasi, aby si pojistil druhé místo v tabulce. Díky výhře 2:1 nad Ankarasporem, kterou pět minut před koncem zařídil Bobo, totiž má Besiktas před Galatasarayem náskok pěti bodů.

Výsledky 33. kola:
Besiktas - Ankaraspor 2:1, Galatasaray - Fenerbahce 1:2, Genclerbirligi - Sakaryaspor 1:0, Ankaragücü - Sivasspor 1:4,  Denizlispor - Kayserispor 2:1, Erciyesspor - Antalyaspor 0:0, Gaziantepspor - Manisaspor 0:0, Rizespor - Konyaspor 1:0, Trabzonspor - Bursaspor 3:1.

BELGIE

Oba vedoucí celky belgické ligy v posledním kole prohrály shodně 1:3. Mistrovský Anderlecht nestačil na Mons a druhý Genk, který až do předposledního kola bojoval o titul, podlehl v duelu s FC Brusel.

Rozhodnuto už bylo také o třetí příčce Lutychu, a tak poslední kolo určilo pouze sestupujícího. Lierse totiž přehrálo Lokeren, a proto na poslední místo spadl Beveren, který prohrál se St. Truidenem.

Anderlecht jel do Monsu pouze z povinnosti a týdenní oslavy titulu na něm byly znát. Navíc trenér nechal odpočívat většinu hráčů základní sestavy včetně českého brankáře Daniela Zítky.

Domácí položili základ k výhře již v první půli, když chyby soupeřovy obrany potrestali Dahmane a Stolica. V závěru se gólově prosadily oba týmy a zápas tak skončil výhrou domácích 3:1. Genk si vedl podobně na hřišti FC Brusel. Druhou příčku již měl jistou a
mohl tak dát šanci náhradníkům. Ti sice dostali svůj tým do vedení, ovšem pak již jen odolávali náporu domácích a třikrát inkasovali.

Zajímavější boje se odehrály ve spodní části tabulky. Lierse muselo porazit Lokeren na jeho hřišti, a to se mu také podařilo. Dvěma brankami se pod výhru 4:1 podepsal Miller.

Naopak další tým bojující o záchranu Beveren dokázal v souboji se St. Truidenem dvakrát srovnat, ovšem na branku Simaeyse z předposlední minuty již odpověď nenašel. Propadl se tak na poslední místo a čeká ho druhá liga. Lierse bude o udržení bojovat v baráži.

Výsledky - 34. kolo:
Charleroi - Waregem 2:1, FC Bruggy - Cercle Bruggy 3:3, FC Brusel - Genk 3:1, Lokeren - Lierse 1:4, Mons - Anderlecht 3:1, Mouscron - Standard Lutych 2:0, St. Truiden - Beveren 3:2, Westerlo - Gent 1:1, Beerschot - Roeselare 3:0.

PORTUGALSKO

Pohár pro mistra portugalské ligy nad hlavu pozvedli fotbalisté FC Porto a mohli se radovat nejen z úspěšné obhajoby, ale i z 22. titulu v klubové historii.

V dramatickém posledním kole si poradili se sestupujícím Avesem, a nemuseli se tak ohlížet na výsledky svých soupeřů.

Druzí skončili s odstupem jediného bodu hráči Sportingu Lisabon, třetí příčku znamenající účast v předkole Ligy mistrů obsadil předloňský mistr Benfika.

Porto šlo za obhajobou od úvodních kol, ovšem v závěru si situaci zkomplikovalo, když nechalo soupeře dotáhnout na rozdíl jediného bodu.

V posledním kole tedy muselo bezpodmínečně vyhrát, aby mohlo slavit. V duelu
se zachraňujícím Avesem se dostalo do vedení po letošní desáté ligové brance Adriana. Jenže bojující hosté zabrali a dokonce srovnali, když se deset minut před pauzou trefil Moreira.

Po změně stran už ale dominovali domácí fotbalisté a brzy získali rozhodující náskok. Vedení zařídil v 52. minutě López a záhy si hosté dali vlastní branku, čímž definitivně rozhodli o osudu letošního ročníku a o svém sestupu.

Sportingu k titulu nepomohla ani výhra 3:0 nad Belenenses, kterou svými zásahy zařídili Liedson, s 15 brankami nejlepší ligový střelec, Alecsandro a Djalo.

Těšit je může jen fakt, že spolu s Portem postupují přímo do Ligy mistrů. Beleneses s Bragou a Pacosem Ferreira si zahrají Pohár UEFA.

Dramatické byly také boje o udržení, když se mohl zachránit pouze jediný ze tří adeptů. Nakonec se to podařilo až třetímu vzadu. Setúbal, kterému před 30. kolem patřila poslední pozice, dokázal vyhrát na hřišti Navalu a zachránil se. Do druhé ligy sestoupily týmy Aves a Beira Mar, které nepomohla ani remíza s Pacosem Ferreira.

Výsledky 30. kola: Marítimo Funchal - Boavista Porto 1:2, Beira Mar - Pacos Ferreira 1:1, Benfica Lisabon - Coimbra 2:0, Braga - Nacional Funchal 1:1, Estrela Amadora - Leiria 1:1, FC Porto - Aves 4:1, Naval - Setúbal 1:2, Sporting Lisabon - Belenenses 3:0.

NIZOZEMSKO

Branka v poslední minutě rozhodla o tom, že fotbalisté Alkmaaru porazili v úvodním duelu o Ligu mistrů Ajax Amsterodam. Šťastným střelcem se stal zkušený gruzínský kanonýr Šota Arveladze. Alkmaar tak bude mít v odvetě, která se hraje 27. května na hřišti soupeře, výhodu
jedné branky, ovšem Ajaxu bude k postupu stačit i výhra 1:0.

Rozhodlo se o postupujícím do Poháru Intertoto, kde bude nizozemskou ligu reprezentovat Arnhem. Ten po domácí výhře 1:0 nad Nijmegenem zvítězil i na soupeřově stadionu. Výsledek 2:0 pro hosty zařídili svými trefami Pryor a Lazovič.

Účast v Poháru UEFA si vybojovali hráči Groningenu. Ti v sestavě s českým obráncem Ondřejem Švejdíkem porazili Utrecht 2:1, a jelikož venku předtím vyhráli 2:0, mohli se radovat z postupu.

Výsledky play off nizozemské fotbalové ligy:
O Ligu mistrů:
Alkmaar - Ajax Amsterodam 2:1
Odveta o Pohár UEFA: Groningen - Utrecht 2:1 (první zápas 2:0, postupuje Groningen).
Odveta o Pohár Intertoto: Nijmegen - Arnhem 0:2 (první zápas 0:1, postupuje Arnhem).

Fotbalisté Žiliny se radují z výhry nad Banskou Bystricí, díky níž získali mistrovský titul.