V ANGLII. V Manchesteru navštěvuje Jiří Havelka fotbalovou akademii místního

V ANGLII. V Manchesteru navštěvuje Jiří Havelka fotbalovou akademii místního velkoklubu City. Krátce po příjezdu se vyfotografoval i u dvou trofejí – zleva pro vítěze Community Shield (obdoba Českého Superpoháru) a pro šampiona anglické ligy v sezoně 2011/2012. | foto: Archiv Jiřího Havelky

Z jižních Čech až do Manchesteru. Mladý záložník střílí góly i za City

  • 0
Jedenadvacetiletý Jiří Havelka šel do Anglie především studovat. Odmalička však hraje fotbal, a proto si našel školu patřící Manchesteru City. V jeho akademii je nejlepším střelcem a doufá, že by v Anglii mohl získat i profesionální smlouvu.

Někteří fotbaloví fanoušci by následujícímu příběhu nemuseli ani uvěřit. Jiří Havelka je odchovancem Českých Budějovic, za které si však nikdy v první fotbalové lize mužů nezahrál. Ve starším dorostu mu bylo sděleno, že není potřebný a že si má hledat nové angažmá. Odešel tedy do Roudného, kde si ještě jako dorostenec zahrál divizi.

"Jiří Havelka byl menší postavy, ale vše dokázal nahradit svou rychlostí, technikou a dravostí," vzpomíná bývalý trenér roudenského mužstva Štefan Lovička.

Před rokem se však Havelka rozhodl, že půjde studovat do Anglie. Nastoupil na školu, která patří pod slavný velkoklub Manchester City. A proto také vstoupil i do zdejší fotbalové akademie.

A ostrovní fotbal nejspíše Havelkovi sedí více než ten český. V této sezoně je 21letý záložník nejlepším střelcem univerzitního týmu. A cíle má ještě vyšší. "Chci v Anglii zůstat a najít si zde profesionální angažmá," říká Havelka.

Vraťme se však o pár let zpátky a popište své fotbalové začátky?
K fotbalu mě přivedli rodiče ve čtyřech nebo pěti letech. Začínal jsem v přípravce Českých Budějovic pod vedením trenéra Amblera. V mladším dorostu jsem odešel na hostování do Prachatic. Pak jsem se do Českých Budějovic vrátil na přípravu, která pro mě nebyla úspěšná. Hledal jsem si nové angažmá a v tu chvíli se mi ozval trenér dorostu Roudného Lovička. Se spoluhráči jsme v Roudném v sezoně 2008/2009 vybojovali postup do divize, kterou jsem si pak i zahrál.

A loni na podzim jste tedy šel studovat do Anglie. Jak jste se dostal do akademie Manchesteru City?
Ano. Do Anglie jsem se dostal díky rodičům, kteří mi tam umožnili studovat. Snad každá škola, která v Anglii existuje, má svůj fotbalový tým. Já studuji ve škole, která patří pod Manchester City.

Byla změna náročná?
Odešel jsem ve 21 letech, takže pro mě ani pro rodinu to nebylo nijak těžké. Navíc v dnešní době, kdy můžu s rodinou komunikovat každý den.

Kde v Anglii bydlíte?
Bydlím u anglické rodiny, jako každý cizinec, který tady studuje.

Daří se vám zvládat cizí jazyk?
S angličtinou byl problém jen na začátku, protože v Česku se učí jen gramatika, a ne hovorový jazyk. Teď už se ale domluvím v pohodě.

Jak všechno vychází finančně?
Platím samozřejmě školné. V centru akademie už se neplatí nic a hráči mají vše k dispozici.

Jaký je v akademii Manchesteru City režim?
Je to jednoduché. V 9 hodin ráno začínáme ve škole. Kolem poledne následuje přesun týmovým autobusem do tréninkového areálu Manchesteru City.

Je v akademii hodně týmů?
V akademii působí mnoho hráčů od 10 let až po A-tým Manchesteru City. Dále je zde univerzitní tým, ve kterém hraji.

Jsou nějaká kritéria pro vstup do akademie?
Do týmu může vstoupit každý. Trenéři si ale nechají jen hráče, o kterých si myslí, že mají fotbalové předpoklady.

Kolik tam působí cizinců?
V mém týmu je mnoho cizinců. Jsou zde hráči z Brazílie, Mexika, Číny, Německa, Španělska, Portugalska či USA. Ale Čech jsem tu, bohužel, jediný.

Potkáváte se v tréninkovém areálu i s hráči elitního mužstva Manchesteru City?
S hráči A-týmu se potkáváme, ale jen zřídka. Oni trénují ráno a náš tým odpoledne.

Popište, jak vypadá trénink?
Po příjezdu do areálu mají hráči hodinu na to, aby si zašli za fyzioterapeutem na tejpování a na zahřátí. Trenér pak přebírá připravený tým. Po každém tréninku je samozřejmostí minimálně půlhodinové protažení.

Nastupujete pravidelně do soutěžních zápasů?
Nezasahuji do všech utkání, jelikož máme zápasy každou středu a neděli. Trenér nechává jednou za čas některé hráče odpočinout. Ovšem i když není hráč nominovaný, tak s týmem na zápas odjíždí.

Střídáte posty, nebo máte pevné místo? A daří se vám dávat góly?
Hraju středního či krajního záložníka. Momentálně jsem nejlepším střelcem týmu s 16 brankami.

Můžete se jako mladý hráč posunout výš? Hrál už jste například za B-tým?
Doufám, že se posunu výš. Za B-tým jsem ale ještě nehrál. Týmy v akademii mají stejně jako v Česku pro každou věkovou kategorii vlastní soutěž.

Hodláte v Anglii zůstat?
Stejně jako každý hráč bych se chtěl fotbalem živit. Chtěl bych si vydělat peníze, které by mě alespoň zčásti zabezpečily po ukončení kariéry. Pokud se poštěstí, v Anglii bych si rád našel angažmá.

V Manchesteru jste půl roku. Můžete porovnat, jaký je rozdíl ve výchově mládeže v Anglii a v Česku?
Trenéři v Anglii se snaží pro hráče udělat maximum. Každý může požádat o individuální trénink a trenér mu vždy vyjde vstříc. A metody, které se zde používají, jsou úplně na jiné úrovni než v Česku. Například zde hráči vůbec netuší, co je zimní příprava, dlouhé výběhy nebo běžky.

Trénujete tedy převážně s míčem a moc neběháte?
Není pravda, že se zde neběhá. Hráč samozřejmě potřebuje kondici, ale nepotřebuje uběhnout maraton. Proto jsou tréninky zaměřené na výbušnost, rychlost a jiné důležitější fotbalové prvky.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko