Chapeco se stalo poutním místem, na stadionu Arena Conda se stále vzpomíná na tragédii fotbalistů Chapecoense. | foto: AP

Fotbalový klub po pádu letadla: Chceme žít. A smrt nás nezastaví

  • 0
Je to přesně měsíc, kdy se znovu narodil. Je to měsíc, co jej trápí temné sny. „Bůh mi dal druhou šanci. Jsem za to vděčný, jen potřebuju být silný,“ řekl fotbalový obránce Alan Ruschel, když se poprvé vrátil na hřiště.

Přišel ve svítivě žlutém tričku a džínových kraťasech, aby rozehrál charitativní zápas v Porto Alegre. Stadion mu nadšeně aplaudoval vestoje a sportovní hvězdy, které se chystaly na utkání, se s ním loučily objetím. Kapitán fotbalových mistrů světa Dunga, tenista Nalbandian, pilot F1 Massa...

Ruschel je hrdinou proti své vůli, přežil pád letadla s fotbalisty brazilského klubu Chapecoense. Je po operaci zad a pevně doufá, že se do půl roku vrátí k zápasům. „Být na hřišti, to je ten nejkrásnější pocit na světě,“ pravil a v očích se mu zaleskly slzy.

Devatenáct jeho spoluhráčů v horách u kolumbijského Medellínu zemřelo, k tomu 17 členů realizačního týmu a sedm klubových manažerů.

Navzdory tomu Chapecoense dýchá dál a přesně za měsíc odehraje první zápas. Ruschel u toho bude, zatím jako divák. Už to, že mohl měsíc po tragédii zlehka kopnout do míče, je zázrak. Zvlášť když si uvědomíte, že přežil jen díky tomu, že si v letadle na poslední chvíli přesedl ke kamarádu Follmannovi.

ZPÁTKY DOMA. Alan Ruschel, brazilský obránce týmu Chapecoense, po návratu z...

Alan Ruschel, brazilský obránce týmu Chapecoense, po návratu z Kolumbie do vlasti.

„Věřím, že před námi leží velké výzvy,“ vyjádřil se Ruschel, když se na chvíli zastavil mezi reportéry. V ruce u toho žmoulal dresy dvou přeživších spoluhráčů. Náhradní brankář Jakson Follmann už svou čtyřiadvacítku neoblékne, neboť mu lékaři museli amputovat pravou nohu. Fotbalová budoucnost stopera Neta je kvůli zraněním lebky, hrudníku a plic nejistá.

Ze smutného příběhu klubu Chapecoense nepřestává mrazit. Tím spíš, že za děsivou havárii nemůže technická závada, ale lidské pochybení. Jak zjistili vyšetřovatelé, letadlo nemělo dostatek paliva, bylo o půl tuny přetížené a pilot o selhání motorů neinformoval včas. Ředitel společnosti LaMia, jež letadlo provozovala, je ve vazbě. I když vinu popírá, byl obviněn ze zabití.

Obvinění čelí kromě jiného také spoluvlastník aerolinek či letecká dispečerka, která dovolila, aby se letadlo vydalo z Bolívie na smrtelnou cestu. Jak informovaly úřady, dispečerka utekla z Bolívie a zažádala v Brazílii o azyl.

Klub ze státu Chapecó se pomaličku zvedá z popela. „Lidé chtějí fotbal a milují fotbal v Chapecó, takže pokračujeme. Ale jsme teprve na začátku dlouhé cesty,“ oznámil prozatímní prezident Ivan Tozzi.

Fotogalerie

Během minulých dní přišlo do Chapecoense pět hráčů na hostování, dva další na přestup. Spekulace o tom, že by v aréně Condá zakotvily jihoamerické legendy Ronaldinho a Riquelme, se nepotvrdily. „Raději sáhneme po mladých klucích z druhé ligy,“ uvedl Tozzi.

Barcelona pozvala brazilský klub na svůj tradiční letní turnaj a pomoc nabídl i Manchester United, který se v troskách ocitl v únoru 1958. Při neštěstí na mnichovském letišti tehdy zemřelo sedm hráčů skvostného týmu, bohem nadaný Duncan Edwards podlehl zraněním v nemocnici. Berry a Blanchflower, dva stabilní pilíře, se k fotbalu nikdy nevrátili, osmnáctiletou naději Morganse zabrzdily noční běsy.

Manchester se nakonec z apokalypsy vyhrabal a deset let po mnichovské tragédii porazil Benfiku Lisabon ve finále Poháru mistrů. Jak dopadnou chlapci z Chapecoense?

Zatím skládají mozaiku, se kterou za měsíc vyběhnou k prvnímu zápasu. To už budou mít na účtě výtěžek z benefičního utkání Brazílie versus Kolumbie. Reprezentace se domluvily, že pomohou klubu, který se rozhodl přežít.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).