Hlavním rozhodčím přibudou pomocníci: brankoví sudí.

Hlavním rozhodčím přibudou pomocníci: brankoví sudí. | foto: AP Photo/Luca Bruno, ČTK

Fotbal bude od příštího roku testovat brankové rozhodčí

• 0
Brankoví rozhodčí ano, trestné lavice a delší poločasové přestávky ve fotbale ne. Takový je názor mezinárodní pravidlové komise (IFAB), která rozhodovala v severoirském Newcastlu. Noví rozhodčí by se měli začít testovat od příštího roku.

Zatím nebylo určeno, ve které soutěži k testování dojde, ale zájem už projevil italský a francouzský svaz a v úvahu připadá i zámořská MLS. Brankoví rozhodčí, kteří by měli na starost dění ve vápně, by měli být zkoušeni ve druhých ligách.

"Do června rozhodneme, kde se bude testovat. Začít by se mělo v roce 2010, o rok později by se mělo rozhodnout o tom, jestli se brankoví rozhodčí začnou používat," citovala agentura Reuters sekretáře FIFA Jeroma Valckeho.

Novinku si už v oficiálním utkání vyzkoušela i česká reprezentace do 19 let. Dvojici sudích testovala UEFA v listopadovém kvalifikačním utkání českého týmu o postup na mistrovství Evropy na Kypru (1:1).

Komise odsouhlasila zkoušení sudích za brankami, současně však rozhodla o dalším zkoušení videa, přestože proti je prezident FIFA Sepp Blatter i šéf UEFA Michel Platini, podle nichž by zkoumání videozánamu zpomalovalo hru.

"Kameru na brankové čáře jsme zavrhli. Nicméně nedávno za námi přišla s novinkou jedna ze společností, která pro nás videotechnologii vyvíjela,"
dodal. Adidas a Cairos Technology se vrátily k už dříve zkoušeným míčům s mikročipem, které byl daly rozhodčímu signál, pokud by balón přešel brankovou čáru.