Richarlison z Evertonu smutní poté, co rozhodčí odvolali jeho trefu.

Richarlison z Evertonu smutní poté, co rozhodčí odvolali jeho trefu. | foto: Jon SuperAP

Nejdražší pád. Po 71 letech? Fotbalový Everton, odstrašující případ z Anglie

  • 49
Psal se rok 2016 a oba kluby od řeky Mersey byly de facto na stejné úrovni: střed tabulky, rozdíl pouhých tří míst a odvážné vize. Je k nevíře, jak rozdílné cesty od té doby Liverpool a Everton urazily.

Když se v neděli utkaly v zatím posledním městském derby, které v domácím prostředí podle očekávání lépe zvládl rozjetý Liverpool (vyhrál 2:0), fanoušci si rivala z nedalekého stadionu Goodison Park dobírali: „Váš poslední výlet na Anfield!“

V anglické lize byste v současné chvíli jen těžko hledali hůře řízený klub.

Srovnání Evertonu s Liverpoolem od léta 2016

Vynaložené peníze za posily
Everton: 639 milionů liber
Liverpool: 569 milionů liber

Inkasované peníze za prodej hráčů
Everton: 322 milionů liber
Liverpool: 439 milionů liber

Everton má za posledních šest sezon takřka dvakrát vyšší čisté výdaje než Liverpool, který získal pět trofejí a pokaždé se umístil v nejlepší čtyřce. Everton ani jednou.

Nebo se snad divíte, že fanoušci Evertonu neustále protestují proti majiteli Farhadu Moširimu, kterého považují za diletanta?

Sedm trenérů během šesti let, stamiliony vyhozených liber za hráče, kteří se nezlepšují, i opakované změny směru, jež reprezentují tři různí sportovní ředitelé.

Ti, kteří klub v minulosti znali a nyní ho sledují zpovzdálí, mluví o ztrátě identity. Pod křídly íránského byznysmena Moširiho, který v únoru 2016 umořil všechny dluhy, ze sebe Everton začal sypat tučné přestupové sumy.

Ale výsledek? Epizodní účast v evropských pohárech a jinak vytrvalý ústup. K tomu už třetí rok po sobě i více než stamilionová ztráta a reálná hrozba sestupu. Po 71 letech!

„Tenhle příběh o špatném hospodaření majitele s poněkud samolibým představenstvem, které se tolik mýlí, směřuje k naprosté noční můře,“ napsal v komentáři vedoucí fotbalový redaktor BBC Phil McNulty.

Potyčka v zápase mezi Liverpoolem a Evertonem.
Frank Lampard, trenér Evertonu, během zápasu na West Hamu.

Jen londýnský Arsenal, který sestoupil naposledy v roce 1913, je v anglické nejvyšší soutěži déle než Everton. Tomu hrozí pád do druhé ligy poprvé od roku 1951.

Vždyť Everton se po víkendu poprvé od prosince 2019 a měsíc před koncem sezony propadl na sestupové příčky. Ani pod novým trenérem Frankem Lampardem nedává góly a neboduje.

Výběr největších nákupů Evertonu v Moširiho éře

Gylfi Sigurdsson ze Swansea (40 milionů liber)
Richarlison z Watfordu (35 milionů liber)
Romelu Lukaku z Chelsea (28 milionů liber)
Alex Iwobi z Arsenalu (28 milionů liber)
Yerry Mina z Barcelony (27 milionů liber)
Michael Keane z Burnley (25 milionů liber)
Jordan Pickford ze Sunderlandu (25 milionů liber)

Jen tři vítězství ve dvanácti zápasech a především zoufalé až odevzdané výkony na hřištích soupeřů jsou v nabité soutěži málo, jakkoli kouč po posledním duelu zavětřil naději: „Výkon nebyl tak špatný, můžeme se od něj odrazit.“ 

Ve skutečnosti však byly po porážce Evertonu na Liverpoolu tématem spíš hostující kritika rozhodčích či jeden z nejnižších podílů držení míče v historii Premier League: 17 %.

Ne, Lampard, který je u týmu od konce ledna, není v jednoduché pozici. Když po nedávném výprasku na Tottenhamu říkal, že nemá kouzelnickou hůlku, Everton ještě nebyl v tak kritickém stavu jako nyní - dva body od ligové záchrany. 

Naději vzhledem k současné formě Evertonu nedává ani zápas k dobru, který tým proti svým konkurentům má, a experti spíš poukazují na pokračující zákulisní chaos pod velením zmiňovaného Moširiho...

Chaos jménem Everton. Lampard: Nemám kouzelnou hůlku, strach z pádu tu je

V minulosti drželi společně s Ališerem Usmanovem, ruským oligarchou uzbeckého původu, podíl v Arsenalu, ale vliv neměli žádný. Na rozdíl od Evertonu, kde Moširi za šest let utratil o sedmdesát milionů liber víc než soused z Anfieldu. 

Zápasy Evertonu do konce sezony

Chelsea (doma), Leicester (venku), Watford (venku), Brentford (doma), Crystal Palace (doma), Arsenal (venku)

Že vám to zní neuvěřitelně, když Liverpool v té době vyhrál Premier League, Champions League a s Manchesterem City zadělal na jednu z nejobdivovanějších rivalit v dějinách světového fotbalu?

Jistě, to srovnání v lecčems kulhá. 

Naráží například na věhlas klubu, globální zásah i fanouškovskou základnu, kterou má Liverpool samozřejmě mnohem větší než Everton. Je a vždycky bylo snazší přivádět kvalitnější hráče a zvučnější jména na Anfield než do Goodison Parku.

Navíc se Liverpool na podzim 2015 mimořádně trefil při angažování trenéra Jürgena Kloppa, jenž z dřímajícího obra znovu vymáčkl roky skrytý potenciál. Po třiceti letech úmorného čekání na titul vrátil do klubu pozitivní myšlení, které naopak v Evertonu po soužení posledních sezon logicky schází. 

Kádr je rozstřelený a nevyvážený. Marodka plná a obrana děravá.

Není se čeho chytit. 

Není kde brát. 

Vždyť ani Carlo Ancelotti nebo Rafael Benítez, který na lavičce rozjel současnou sezonu, těžké kormidlo Evertonu neotočili. Každý ze sedmi trenérů v nynější éře se dřív nebo později utopil v hlubokých problémech, které klub obklopují.

A podobně se na velitelském můstku „plácá“ i Lampard. „Musíme se prát, v každém zápase věřit,“ nabádá sice. 

Jenže záchvěv zlepšení ani po třech měsících práce nepřinesl. I proto skepse kolem tradiční značky převládá a sestupový trest za roky přešlapů se povážlivě přiblížil.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko