Neapol v den smrti Diega Maradony.

Neapol v den smrti Diega Maradony. | foto: AP

Potlesk, jaký Neapolí nezazněl. Jak se Maradonovo město na chvíli zklidnilo

  • 37
Nehrál se žádný zápas, ale reflektory ze San Paola osvětlovaly Fuorigrottu celou noc. Desetitisíce lidí proudily potemnělou Neapolí do její velké čtvrtě na západní periférii. Neapolitánci pokládali květiny, vzpomínali, diskutovali. Tam, kde jim Diego Armando Maradona otevřel oči.

S výjimkou Buenos Aires, kde Maradona vyrůstal, není na světě město, které by miloval víc. Neapol byla jeho.

Zemřel Maradona

Město, kterému během sedmi let (1984 až 1991) dal dva ligové tituly i triumf v Poháru UEFA. A od kterého za to získal bezmeznou lásku a uznání.

Nejen Fuorigrotta přes noc „žila“ smrtí Argentince, který zemřel na srdeční selhání.

Nebe nad centrem milionové metropole regionu Kampánie rozzářily ohňostroje, pouliční umělci malovali podobizny. Všudypřítomný chaos, který pro Neapol charakteristický, se zklidnil.

Bylo kolem půl šesté večer ve středu 25. listopadu, když se řady popojíždějících automobilů zastavily, volné cestě v křižovatce navzdory.

Tvoří se kolona, malá, pak větší. Nikdo netroubí, nezuří, divoce negestikuluje. „Co děláš? Proč nejedeš?“ přece jen se projevil jeden z řidičů. „Nevíš, co se stalo?“ odpoví mu prodavač od blízkého stánku na chodníku.

Smutné pohledy. Každý se dívá na svůj mobilní telefon, nebo přes něj s někým mluví. „Že to není pravda?“ Výrazy jsou vševypovídající.

Spěch ustal, chaos z ulic v centru se na chvíli vytratil. Není to ten druh smutku, kdy hystericky křičíte. Neapolitánci prožívají ten skličující pocit, který vám brání i mluvit, sotva popadnete dech, jste jako omámení.

Stadion San Paolo v Neapoli zůstal rozsvícený celou noc, lidé k němu chodili, aby uctili památku Diega Armanda Maradony, který tam sedm let hrával.

Jsou to minuty, kdy se rozšířila zpráva, že Diego Armando zemřel. A Neapol se zastavila. Jen na chvíli. Přes sociální sítě se lidé svolávají. Ke stadionu i do uliček v centru. Transparenty, vlajky. Začíná rozloučení.

Lidé mají nepřítomné pohledy, lesklé oči, kterých si všimnete i přes roušky a kouř z dýmovnic. „Míra bolesti popisuje velikost Maradony, dědictví všech a idol celého lidu,“ píše se v jednom z mnoha textů na severu televizní stanice Sky Italia.

Starosta města Luigi de Magistris navrhuje: „Pojmenujme stadion San Paolo po Diegovi.“

Diego věčný. Argentinci vyrazili do ulic, rakev vystaví v prezidentském paláci

SBOHEM, DIEGO. Fanoušek se symbolicky loučí před plakátem zesnulého Diega...

Všichni souhlasí, místní správa Kampánie už pracuje s postupy, aby se „chrám ve Fuorigrotě“ po božském Argentinci oficiálně přejmenoval co nejdřív.

Fanoušci SSC Neapol před čtvrtečním zápase Evropské ligy vyzývají: „Ve 20.45 dáme do oken světla a svíčky a ve 21.00, po minutě ticha, začne největší potlesk, jaký kdy v historii města zazněl. Budeme křičet Diegovo jméno, aby svět věděl, že na něj nikdy nezapomeneme. Diego je náš nejoblíbenější syn a bratr. Forza Diego Per Sempre, s Diegem navždy!“

Sbohem Diego, tvoje město na tebe nikdy nezapomene.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko