Chelsea na hřišti Evertonu poprvé ztratila body

• 2
Londýn - V desátém kole anglické fotbalové ligy skončila vítězná šňůra hráčů mistrovské Chelsea. Tým opět s Petrem Čechem v brance pouze remizoval 1:1 na hřišti posledního Evertonu. Fotbalisté Arsenalu čtyři dny po vítězství v Lize mistrů na Spartě uspěli i v domácí soutěži, vítězství nad Manchesterem City jim zajistil Pires gólem z penalty. Stejný hráč pak chtěl další pokutový kop rozehrát na Henryho, ale akce nevyšla.

Úřadující mistři v Liverpoolu remizovali 1:1 a mají v čele tabulky devítibodový náskok před Charltonem. Do branky Cheslea se po utkání Ligy mistrů s Betisem Sevilla, v němž dostala příležitost dvojka Carlo Cudicini, vrátil Petr Čech a inkasoval jako první.

V 35. minutě nestačil na pokutový kop Jamese Beattieho, jenž potrestal faul Wrighta-Phillipse. Pět minut po přestávce zachránil favorita od pohromy Lampard, jenž zajistil svému týmu prodloužení série bez porážky na 39 zápasů.

Senzací soutěže je tažení nováčka Wiganu, který v sobotu zvítězil 2:0 na hřišti Aston Villy a je čtvrtý. Domácím chyběl útočník Milan Baroš, který si stále léčí poraněnou achilovku. Patrik Berger nastoupil na závěrečných dvacet minut, ale k vyrovnání nepomohl. Naopak Mahon v 83. minutě zpečetil vítězství Wiganu, k vedení pomohl hostům v prvním poločase vlastním gólem Hughes.

Souboj o druhé místo na Old Trafford skončil remízou 1:1, po které se udrželi v pozici nejbližších pronásledovatelů Chelsea hráči Tottenhamu. Manchester United poslal záhy do vedení Silvestre, ale hosté po přestávce vyrovnali zásluhou Jenasovy trefy z volného kopu.

Před oba týmy se tak dostal Charlton díky vítězství 2:1 v Portsmouthu.

Po překvapivé porážce na hřišti West Bromwiche se u svých fanoušků rehabilitovali fotbalisté Arsenalu, i když Manchester City porazili jediným gólem. Jeho autorem byl Francouz Pires, který skóroval v 61. minutě z penalty.

Brzy nato mohl ze stejné situace zvýšit, ale podruhé neuspěl. Místo střely se totiž pokusil rozehrát na Henryho, ale byl z toho jen zmatek a následoval kop proti Arsenalu.

"Nebylo to správné, příště budeme normálně kopat penaltu," omlouval se po utkání Henry. Kapitán Arsenalu uvedl, že se nechali k "fintě" inspirovat podobným kouskem Johana Cruyffa, jenž takto z penalty nahrál kdysi Jesperu Olsenovi v Ajaxu.

Pires, jenž předtím z penalty vstřelil jediný gól zápasu, se po hned utkání omluvil trenérovi Arsénu Wengerovi. "Přišel a říkal, že to byla velká chyba. Jako trenér musím umět takové věcin strávit, ale bylo to velké překvapení," prohlásil kouč.

Zaváhání málem připravilo Arsenal o výhru, Vassellovu trefu hlavou však sudí v 80. minutě za gól kvůli ofsajdu neuznali. Wenger tak oslavil 56. narozeniny pátým vítězstvím v pátém letošním ligovém utkání na Highbury.

Arsenal sužovaný početnou marodkou odehrál zápas bez střídání v sestavě Lehmann - Lauren, Touré, Cygan, Clichy - Fabregas, Flamini, Gilberto, Pires - Bergkamp, Henry.

Dál se trápí Birmingham, který prohrál 0:2 na půdě Blackburnu a stále okupuje sestupové pozice. Český záložník Jiří Jarošík nastoupil za hosty od 70. minuty.

Newcastlu přerušil téměř měsíční gólový půst připsal si výhru 3:2 nad Sunderlandem. Zraněného Michaela Owena, jenž vstřelil 24. září poslední gól United, zastoupili dvěma trefami Ameobi a vítěznou brankou v druhém poločase Emre.

Nováček z West Hamu si připsal čtvrtou výhru v sezoně po výsledku 2:1 s Middlesbrough. Londýnský tým s Tomášem Řepkou v sestavě poslal do vedení minutu po svém příchodu na hřiště střídající veterán Sheringham a v 74. minutě si dal vlastní gól hostující Riggott. Těsně před koncem pak dokázal Queudrue pouze snížit.

Výsledky - 10. kolo:
Arsenal - Manchester City 1:0
(61. Pires z pen.), Aston Villa - Wigan 0:2 (32. vlastní Hughes, 83. Mahon), Fulham - Liverpool 2:0 (30. John, 90+2. Boa Morte), Manchester United - Tottenham 1:1 (7. Silvestre - 72. Jenas), Blackburn - Birmingham City 2:0 (49. Dickov z pen., 81. Bellamy), Portsmouth - Charlton 1:2 (14. Dario Silva - 61. Ambrose, 77. Rommedahl), Newcastle - Sunderland 3:2 (34. a 37. Ameobi, 63. Emre - 35. Lawrence, 41. Elliott), Bolton - West Bromwich 2:0 (81. Nakata, 90. Nolan), West Ham - Middlesbrough 2:1 (66. Sheringham, 74. vlastní Riggott - 87. Queudrue), Everton - Chelsea 1:1 (37. Beattie z pen. - 50. Lampard).