Češi v Turecku stříleli góly, trefil se i Grygera za Ajax

• 57
Istanbul - Čeští fotbalisté stříleli v zahraničí góly. Zdeněk Grygera z Ajaxu, Tomáš Jun z Besiktase, Lukáš Zelenka z Manisasporu, Tomáš Abrahám z Denizlisporu a Marek Heinz z Galatasaray pomohli svými zásahy klubům k vítězství. Naopak tradiční střelec Rudolf Skácel se ve skotské lize netrefil a Hearts doma nečekaně podlehli Aberdeenu, ač opřed týdnem v poháru stejného soupeře deklasovali 3:0.

TURECKO

Manisaspor sice už v osmé minutě inkasoval, ale bleskově skóre otočil. V 72. minutě pak Zelenka druhou trefou při svém třetím startu v tureckém angažmá výhru pojistil.

Jun, jenž po loňském přestupu do Turecka nedostával v Trabzonsporu příležitost, o sobě po nedávné změně působiště dal hned vědět.

Minulou sobotu přispěl při svém debutu za Besiktas, kde je na hostování, k výhře nad Genclerbirligi.

V zápase zpečetil v 77. minutě třetím gólem výhru hostů, kteří vedli už po čtvrt hodině 2:0.

Trefil se i bývalý brněnský záložník Tomáš Abrahám za Denizlispor. Jeho tým deklasoval Konyaspor 5:2 a odlepil se ze dna tabulky. Abrahám zvyšovall v 66. minutě na 5:1.

Na poslední místo se propadl Ankaraspor, který remizoval na půdě Rizesporu. Domácí hráli od 64. minuty bez vyloučeného Ugura a soupeř v samém závěru početní převahu využil k vyrovnání.

Galatasaray Istanbul deklasoval v turecké lize Gaziantepspor 6:0 a jednou skóroval i
český útočník Marek Heinz. Jeho tým tak dál ztrácí na vedoucí Fenerbahce čtyři body.

Výsledek 20. kola: Diyarbakirspor - Besiktas 1:3., Erciyesspor - Ankaragücü 1:2, Manisaspor - Sivasspor 3:1, Samsunspor - Fenerbahce 0:5, Denizlispor - Konyaspor 5:2, Genclerbirligi - Kayserispor 3:2, Rizespor - Ankaraspor 1:1, Trabzonspor - Malatyaspor 1:0, Galatasaray - Gaziantepspor 6:0.

SKOTSKO

Záložník Rudolf Skácel přihrál na vedoucí gól fotbalistů Hearts, kteří však nakonec v dnešním utkání skotské ligy podlehli doma Aberdeenu 1:2.

Calum Elliot skóroval po centru českého hráče už v deváté minutě, ve druhém poločase ale vyrovnal vlastní brankou kapitán edinburského týmu Steven Pressley a tři minuty před koncem rozhodl o výhře hostů Chris Clark.

Aberdeen zvítězil na hřišti Hearts poprvé po sedmi letech.

Skácelův tým ztrácí deset bodů na vedoucí Celtic, který může svůj náskok zvýšit v nedělním glasgowském derby s Rangers.

Po skvělém začátku sezony se spanilá jízda Hearts zadrhla. Britská média spekulují o pobouření hráčů nad tím, že o sestavě údajně rozhoduje majitel klubu Vladimir Romanov a nikoli trenér Graham Rix. Litevský milionář se snaží situaci uklidnit a na
středu slíbil fotbalistům schůzku.

V základní sestavě Hearts dnes nastoupil i bývalý sparťan Petráš, po přestávce přišel na hřiště útočník Stracený.

Šlágr 26. kola Glasgow Rangers - Celtic skončil vítězstvím hostů 1:0, jediný gól dal v 11. minutě Žuravski. Vítězové zvýšili v čele soutěže náskok na třináct bodů.

Výsledky 26. kola: Glasgow Rangers - Celtic Glasgow 0:1, Falkirk - Hibernian 0:0, Hearts - Aberdeen 1:2, Inverness - Kilmarnock 3:3, Livingston - Dunfermline 0:1, Motherwell - Dundee United 2:0.

NIZOZEMSKO

Obránce Zdeněk Grygera poslal fotbalisty Ajaxu Amsterdam do vedení v nedělním utkání v Haagu, kde hosté nakonec zvítězili 2:1. Český reprezentant otevřel skóre ve 30. minutě, kdy překonal gólmana Jaroslava Drobného.

Pro českého brankáře, který přišel do Haagu na hostování z Fulhamu, tak skončil i druhý start v nizozemské lize porážkou.

Na Grygerův gól dokázal rychle odpovědět Mols, ale výhru Ajaxu zajistil v 55. minutě svou devatenáctou trefou v sezoně Huntelaar. Na nejlepšího střelce soutěže Arveladzeho z Alkmaaru ztrácí pouze jednu branku.

Grygera ještě v závěru zápasu dostal žlutou kartu. Jeho kolega Tomáš Galásek kvůli zranění nenastoupil.

Peruánský útočník Jefferson Farfán zajistil svým patnáctým gólem v ligovém ročníku vítězství vedoucímu týmu nizozemské tabulky PSV Eindhoven nad Almelem. Dvacet minut před koncem ideálně trefil volný přímý kop.

Breda remizovala 3:3 s Feyenoordem Rotterdam, když dva góly dali domácí až v nastaveném čase. Feyenoord tak přišel o druhé místo v tabulce, na které se díky lepšímu skóre posunul po 24. kole Alkmaar.

Výsledky 24. kola: Twente Enschede - Roda Kerkrade 1:0, PSV Eindhoven - Almelo 1:0, Waalwijk - Tilburg 1:0, Heerenveen - Arnhem 4:1, Utrecht - Nijmegen 1:1, Breda - Feyenord Rotterdam 3:3, Roosendaal - Groningen 1:2.

BELGIE
Fotbalisté Anderlechtu se posunuli do čela belgické ligy, ve 22. kola zvítězili na
trávníku Mouscronu brankou Frutose a potrestali současné zaváhání dosavadních lídrů z FC Bruggy, kteří jen remizovali 2:2 v St. Truidenu. A to ještě zachránil favoritovi bod až minutu před koncem Dufer.

Zápasy Rooselare - Charleroi a FC Brusel - Westerloo musely být kvůli špatnému terénu odloženy.

Výsledky 22. kola: Beveren - Standard Lutych 0:2, Mouscron - Anderlecht 0:1, Beerschot - Waregem 2:0, St. Truiden - FC Bruggy 2:2, Lierse - Lokeren 2:0, Cercle Bruggy - La Louviére 1:0, Genk - Gent 2:1.

PORTUGALSKO

Brazilský útočník Adriano Carlos rozhodl dvěma góly o výhře lídra portugalské ligy
FC Porto na hřišti Belenenses.

Na druhé místo se posunul Sporting Lisabon, který porazil Setúbal 2:1 a za úřadujícími vicemistry zaostává o pět bodů. Třetí je Braga, která uhrála jen
domácí remízu 1:1 s týmem Estrela Amadora.

Výsledek 22. kola:
Belenenses - FC Porto 0:2, Belenenses - FC Porto 0:2, Braga - Estrela Amadora 1:1, Pacos Ferreira - Gil Vicente 1:0, Nacional Funchal - Leiria 1:4, Rio Ave - Naval 0:1, Coimbra - Boavista 0:2, Setúbal - Sporting Lisabon 1:2, Benfica Lisabon - Penafiel 4:0, Marítimo Funchal - Guimaraes 0:1.