West Ham United - Chelsea: Guillermo Franco (uprostřed), Frank Lampard (zády) a Ashley Cole | foto: AP

Čech držel naděje Chelsea, která však má jen bod. Manchester utrpěl debakl

• 62
Jen jeden gól, jen jeden bod. Výjezdy tří elitních klubů anglické Premier League na hřiště soupeřů skončily fiaskem. Vedoucí Chelsea remizovala, druhý Manchester United a Liverpool v 18. kole padly s outsidery.

Chelsea z posledních čtyř zápasů jen jednou vyhrála, přesto opět o bod zvýšila náskok a je půlmistrem. Druhý Manchester ztrácí čtyři body, třetí je Arsenal, který jako jediný z tzv. velké čtyřky vyhrál.

Chelsea v londýnském derby  na West Hamu v půli prohrávala, když gólman Petr Čech inkasoval z penalty. Hosté proti West Hamu dali gól také jen z pokutového kopu, který kvůli spornému rozhodnutí přinesl emoce. Navíc sudí Dean ho nechal Lampardovi dvakrát opakovat pro předčasné vběhnutí hráčů do vápna.

Předposlední West Ham mohl dokonce vyhrát, ale Čech měl tři vynikající zákroky a Chelsea podržel. Především hlavička Nobla v poslední minutě byla gólová, ale český brankář fantasticky zasáhl. Za domácí hrál celý zápas velmi solidně Radoslav Kováč.

I díky jeho defenzivní práci se lídr obtížně probíjel do šancí, hrozil ze závarů, ale druhý gól, který by přinesl vítězství, se mu dát nepovedlo.

To mistrovský Manchester i Liverpool, druhý tým minulého ročníku dopadly mnohem hůř. Byla to zkázu favoritů. Manchester United utrpěl debakl 0:3 na hřišti Fulhamu. Liverpool podlehl na hřišti posledního Portsmouthu.

Manchester však může brzy přijít i o druhou příčku. Na pouhé dva body se mu přiblížil Arsenal, který jasně zdolal Hull City 3:0. Londýnský klub má navíc odložený zápas 2. kola s Boltonem k dobru.

Alex Ferguson

Manchester z osmnácti letošních ligových zápasů prohrál už popáté, což je o jednu prohru víc, než za celý minulý ročník.

Byla to také jeho druhá porážka z posledních tří zápasů, mistr z posledních tří let doplácí na absenci stabilních stoperů Ferdinanda a Vidiče. Na Fulhamu hráli v obraně tři záložníci: Valencia. Carrick a Fletcher. Nechytá ani zraněná jednička Van der Saar, jeho náhradník Kuszczak se podepsal s chybujícím Scholesem pod první gól, když nechytil skákavou a nepříliš prudkou ránu z 25 metrů.

Portsmouth - Liverpool: trenéři Avram Grant (vpravo) a Rafael Benitéz se zdraví po utkání

Liverpool z posledních osmi zápasů zvítězil jen dvakrát a jeho ztráta na nejlepší se prohlubuje. "Tahle sezona je odepsaná," shodují se jeho fanoušci na internetových diskuzích.

V Portsmouthu to pro Liverpool byla sedmá porážka v sezoně, přitom za minulý celý ročník prohráli v lize jen dvakrát. Tým španělského kouče Beníteze prožívá opravdu zlé časy, v Lize mistrů nepostoupil ze skupiny a v Premier League se potácí v průměru.

V  Portsmouthu dostali první branku po půl hodině, když se tvrdou ranou z těžkého úhlu trefil Alžířan Belhadž.

Šance Liverpoolu na vyrovnání poté poněkolikáté pohřbil argentinský záložník Mascherano, který byl těsně před přestávkou vyloučen za surový faul na obránce Ben Haima. Vedení domácích v početní převaze pojistil druhým gólem deset minut před koncem francouzský útočník Piquionne.

Fotbalisté Portsmouthu se radují z gólu, který vstřelil Nadir Belhadž (vpravo)

"V prvním poločase jsme hráli dobře, to vyloučení všechno změnilo," řekl Rafael Benítez. Na otázku, zda se nebojí o své místo, odpověděl: "Starám se jen o to, abychom další zápas vyhráli."

Sedm branek padlo v dramatickém zápase Manchester City - Sunderland, který domácí vyhráli 4:3. Ani těsné vítězství nezachránilo trenéra Marka Hughese. Klub po zápase oznámil, že Hughes jako trenér skončil a nahradil ho bývalým koučem Interu Milán Robertem Mancinim, který utkání na stadionu sledoval.

Hektická byla už první dvacetiminutovka, ve které se hned čtyřikrát měnilo skóre. Domácí vedli ve 12. minutě po brankách Santa Cruze a Téveze už 2:0, ale hosté vyrovnali po rychlých trefách Mensaha a Hendersona. Vedení domácím vrátil deset minut před přestávkou velšský útočník Bellamy, ale Jones po hodině hry znovu vyrovnal. O výhře domácích rozhodl v 69. minutě druhým gólem v zápase Paraguayec Santa Cruz.

Aston Villa: fotbalisté se radují z gólu, který vstřelil John Carew (čelem)

Aston Villa porazila Stoke 1:0 a počtvrté za sebou v lize zvítězila bez inkasovaného gólu. Jedinou branku vstřelil po hodině hry norský útočník Carew.

Wolverhampton porazil v souboji nováčků Burnley 2:0, vyhrál třetí z posledních čtyř zápasů a tabulkou se sune vzhůru.

Výsledky 18. kola: West Ham United - Chelsea 1:1 (45. Diamante z pen. - 61. Lampard z pen.), Portsmouth - Liverpool 2:0 (33. Belhadž, 82. Piquionne), Fulham - Manchester United (22. Murphy, 46. Zamora, 75. Duff), Portsmouth - Liverpool 2:0 (33. Belhadž, 82. Piquionne), Aston Villa - Stoke 1:0 (61. Carew), Blackburn - Tottenham 0:2 (45. a 83. Crouch), Manchester City - Sunderland 4:3 (4. a 69. Santa Cruz, 12. Tévez z pen., 36. Bellamy - 16. Mensah, 24. Henderson, 62. Jones), Arsenal - Hull 3:0 (45.+4 Denílson, 59. Eduardo, 80. Diaby), Wolverhampton - Burnley 2:0 (15. Milijaš, 50. Doyle), Everton - Birmingham City 1:1 (5. Biljaletdinov - 22. Larsson).