Patrik Schick, útočník Lipska, slaví svůj gól proti Mönchengladbachu. | foto: AP

Schickův gól stačil Lipsku jen na remízu, Haaland už má sedm branek

• 26
Český fotbalový útočník Patrik Schick svou pátou trefou sezony nastartoval zvadlé Lipsko, které proti Mönchengladbachu dotáhlo dvoubrankové manko, po remíze 2:2 však přišlo o první příčku tabulky. Vede Bayern, porazil domácí Mohuč 3:1, byla to jeho šestá výhra za sebou. Norský útočník Erling Haaland po lednovém přestupu do Dortmund vstřelil další dva góly a ve 20. kole bundesligy pomohl k jasné výhře nad nováčkem Unionem Berlín 5:0.

Schick zůstal po minulé porážce ve Frankfurtu jen lavičce a hosté vedoucí tým bundesligy v prvním poločase překvapili. Byli lepší a dali dva góly.

Domácí kouč Nagelsmann v půli dvakrát vystřídal a Schick po pěti minutách dostal tým do hry. Brankáři Sommerovi vypadl míč a český útočník ho pohotově doklepl do prázdné brány.

Byl to jeho první gól v třetím jarním duelu, čtyři ligové trefy zaznamenal na podzim.

Hosté v disciplinovaném výkonu nevydrželi, zbytečné vyloučení Pley, který po úvodním napomenutí dostal za protesty vzápětí druhou žlutou kartu, domácím nahrálo. A minutu před koncem vyrovnali.

Erling Haaland, kanonýr Dortmundu, slaví svůj gól proti Unionu Berlín.

Haaland nastoupil poprvé od příchodu ze Salcburku v základní sestavě Borussie a navázal na úspěšná střelecká představení z minulých zápasů. V 18. minutě se prosadil zblízka po prudkém centru před branku a v 76. minutě prostřelil brankáře z otočky.

Mladý norský útočník tak dal za tři zápasy v bundeslize už sedm gólů. Svou šestou trefu zaznamenal po 77 odehraných minutách, což je nový rekord německé nejvyšší soutěže.

O bundesligový rekord se postaral také Haalandův spoluhráč Jadon Sancho. Devatenáctiletý anglický reprezentant dal už 25. gól v soutěži, což dosud žádný teenager nedokázal.

Bayern vyhrál v Mohuči díky drtivé úvodní půlhodině, během níž nastřílel tři branky. Nejprve zaznamenal v osmé minutě hlavou 22. gól v sezoně nejlepší bundesligový střelec Robert Lewandowski. Následně se ve třetím utkání v řadě prosadil Thomas Müller a třetí branku přidal Thiago Alcántara.

Za Mohuč pouze snížil před pauzou Jerry St. Juste, na čtvrté porážce jeho týmu v řadě se ale nic nezměnilo. Bavorský velkoklub naopak drží sérii šesti výher.

Obránce Pavel Kadeřábek odehrál za Hoffenheim celé utkání a při výhře 2:1 nad Leverkusenem si připsal asistenci u prvního gólu.

Za Augsburg v důležitém utkání nenaskočil ani jeden z Čechů, brankář Tomáš Koubek ležel doma s chřipkou, obránce Marek Suchý se záložníkem Janem Morávkem zůstali na lavičce. Za hosty chytal Pavlenka, jeho krajan Theo Gebre Selasie je dlouhodbě zraněný.

Brémy vyhrály poločas, ale po půli Pavlenka dvakrát inkasoval a zůstaly třetí od konce.

Výsledky 20. kola: Augsburg - Brémy 2:1 (67. Niederlechner, 82. Vargas - 23. vlastní Jedvaj), Dortmund - Union Berlín 5:0 (18. a 76. Haaland, 13. Sancho, 68. Reus z pen., 70. Witsel), Düsseldorf - Eintracht Frankfurt 1:1 (78. Ayhan - 90.+3 Chandler), Hoffenheim - Leverkusen 2:1 (23. Kramarič, 65. Skov - 11. Diaby), Mohuč - Bayern Mnichov 1:3 (45. St. Juste - 8. Lewandowski, 14. Müller, 26. Alcántara), Hertha Berlín - Schalke 0:0, Lipsko - Mönchengladbach 2:2 (50. Schick, 89. Nkunku - 24. Pléa, 35. Hofmann), Kolín nad Rýnem - Freiburg 4:0 (29. Bornauw, 55. Córdoba, 90.+1 Ehizibue, 90.+3 Jakobs), Paderborn - Wolfsburg 2:4 (22. Zolinski, 72. Vasiliadis - 40. a 60. Ginczek, 26. Knoche, 76. Arnold).

18.Paderborn20431325:4415

TSG 1899 Hoffenheim - Bayer Leverkusen 2:1 (1:1)

Branky: 25. Kramarić, 66. Skov - 13. Diaby. ŽK:16. Baumgartner, 49. Rudy, 88. Pentke - 28. Demirbay, 45. L. Bender. ČK:90+3. Demirbay.

TSG 1899 Hoffenheim Pentke – S. Posch, Akpoguma, Hübner (C) – Samassékou – Kadeřábek, Rudy, Baumgartner (68. Grillitsch), Skov – Dabbur (60. Adamjan, 86. Bičakčić), Kramarić.

Bayer Leverkusen Hrádecký – L. Bender (C), Tah, S. Bender, Sinkgraven (75. Alario) – Baumgartlinger (74. Amiri), Demirbay – Bellarabi (46. Bailey), Havertz, Diaby – Volland.

Borussia Dortmund - 1. FC Union Berlín 5:0 (2:0)

Branky: 12. Sancho, 18. Häland, 67. Reus, 70. Witsel, 76. Häland. Rozhodčí: Cortus – Heft, Leicher. ŽK:64. Friedrich.

Borussia Dortmund Bürki – Ł. Piszczek, Hummels, Akanji – Hakimí (64. Zagadou), Brandt, Witsel, Guerreiro – Sancho, Reus (71. T. Hazard) – Häland (77. Reyna).

1. FC Union Berlín Gikiewicz – Schlotterbeck, Friedrich, Subotić – Trimmel (74. Ryerson), Lenz, Gentner (68. Prömel), Andrich – Malli (59. Becker), Bülter – Andersson.

Fortuna Düsseldorf - Eintracht Frankfurt 1:1 (0:0)

Branky: 78. K. Ayhan - 90+3. Chandler. Rozhodčí: Willenborg – Aarnink, Henschel. ŽK:50. Stöger, 72. K. Ayhan - 64. Ilsanker.

Fortuna Düsseldorf Kastenmeier – Zimmermann, K. Ayhan, Hoffmann, Suttner – Morales – Ampomah (70. Kownacki), Valon Beriša (77. Fink), Stöger (87. Sobottka), Thommy – Hennings.

Eintracht Frankfurt Trapp – D. da Costa, D. Abraham, Hinteregger, N'Dicka (84. Durm) – Chandler, Sow, Rode, Kostić – Kamada (46. Ilsanker) – Paciência (46. André Silva).

1. FC Kolín nad Rýnem - SC Freiburg 4:0 (1:0)

Branky: 29. Bornauw, 55. J. Córdoba, 90+1. Ehizibue, 90+2. Jakobs. Rozhodčí: Kampka – Kempkes, Foltyn. ŽK:12. Jakobs, 20. J. Córdoba, 50. Uth - 62. Höfler.

1. FC Kolín nad Rýnem T. Horn – Ehizibue, Bornauw, Czichos, Katterbach (46. Schmitz) – Schirí, Hector – Drexler (89. Kainz), Uth, Jakobs – J. Córdoba (81. Terodde).

SC Freiburg Schwolow – Gulde, Koch, Heintz – Schmid, Haberer (46. Waldschmidt), Höfler, Günter – Petersen (68. Sallai), Kwon Čang-hoon – Höler.

SC Paderborn 07 - VfL Wolfsburg 2:4 (1:2)

Branky: 22. Zolinski, 72. Vasiliadis - 26. Knoche, 40. Ginczek, 60. Ginczek, 76. Arnold. Rozhodčí: Patrick Ittrich – Norbert Grudzinski, Sascha Thielert. ŽK:64. Strohdiek, 65. , 75. Hünemeier, 80. Vasiliadis - 10. Guilavogui, 33. Steffen, 57. Pongračić. ČK:33. Holtmann.

SC Paderborn 07 Zingerle – Jans (46. Hünemeier), Strohdiek (C), Schonlau, Holtmann – Vasiliadis – Zolinski (61. Mamba), Sabiri – Pröger, Srbeny (74. Michel), Antwi-Adjei.

VfL Wolfsburg Casteels – William, Knoche, Pongračić, Roussillon – Guilavogui (C) (84. Gerhardt) – X. Schlager, Arnold – Steffen, Ginczek (74. Klaus), Mehmedi (90+3. Joao Victor).

FC Augsburg - Werder Brémy 2:1 (0:1)

Branky: 67. Niederlechner, 82. Vargas - 23. Jedvaj. Rozhodčí: Fritz – Schaal, Pelgrim. ŽK:76. Baier, 88. Max - 48. M. Eggestein, 66. Toprak, 69. Bartels, 74. Bittencourt, 90. Selke.

FC Augsburg Luthe – Jedvaj, Gouweleeuw, Uduokhai, Max – Richter, R. Khedira (78. Löwen), Baier (C), Vargas (86. Framberger) – Hahn (46. Finnbogason), Niederlechner.

Werder Brémy Pavlenka – Toprak, Vogt, N. Moisander (C) – M. Eggestein, Rashica, Şahin (80. Groß), Klaassen, Bittencourt (87. Sargent) – Woltemade (58. Bartels), Selke.

1. FSV Mohuč 05 - Bayern Mnichov 1:3 (1:3)

Branky: 45. St. Juste - 8. Lewandowski, 14. T. Müller, 26. Th. Alcântara. Rozhodčí: Dankert – Rohde. Hacker. ŽK:57. St. Juste, 87. Boëtius, 88. Latza - 65. Goretzka. Diváci: 33 305.

1. FSV Mohuč 05 Zentner – Baku, Niakhaté (C), St. Juste, Brosinski – Malong (32. Latza), Barreiro (72. Onisiwo) – Öztunali, Boëtius, Quaison – Mateta (74. Szalai).

Bayern Mnichov Neuer (C) – Pavard, J. Boateng, Alaba, A. Davies – Kimmich, Goretzka (65. Coutinho), Th. Alcântara – T. Müller (65. Gnabry), Lewandowski, Perišić (90. Tolisso).

RB Lipsko - Borussia Mönchengladbach 2:2 (0:2)

Branky: 50. Schick, 89. Nkunku - 24. Pléa, 35. J. Hofmann. Rozhodčí: Stieler – Jöllenbeck, Gittelmann. ŽK:18. Neuhaus, 61. Pléa, 61. Elvedi, 69. Embolo. ČK:61. Pléa.

RB Lipsko Gulácsi – Mukiele (46. Schick), Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Laimer, Adams (69. Olmo) – Sabitzer (C), Forsberg (46. Y. Poulsen), Nkunku – Werner.

Borussia Mönchengladbach Sommer (C) – Lainer, Ginter, Elvedi, Wendt – Kramer (29. Strobl), Zakaria, J. Hofmann – Neuhaus (90+6. Johnson) – Pléa, Thuram (62. Embolo).