Bayern vyhrál díky penaltě, Rosický byl vyloučen

• 5
Berlín - Fotbalisté Bayernu vyhráli v 16. kole německé ligy nad Kaiserslauternem díky gólu z penalty a zákroku brankáře Kahna, který soupeři pokutový kop chytil. Před závěrečným dějstvím podzimu už nemůže být úřadující mistr v první části sezony předstižen. Druhý je Hamburk, čtvrteční soupeř Slavie v Poháru UEFA, který doma porazil Herthu Berlín.

Český ofenzivní záložník Jiří Štajner zařídil Hannoveru remízu 1:1 proti  Mönchengladbachu. Jiný český reprezentant Tomáš Rosický z Dortmundu nedohrál zápas ve Frankfurtu kvůli vyloučení.

Hamburk nastoupil proti Herthě Berlín bez pěti stabilních hráčů včetně českého záložníka Davida Jarolíma, který měl trest za žluté karty.

K vítězství nad pátým mužstvem tabulky domácí nasměroval skvostný začátek, když už v 8. minutě vedli 1:0.

Nejprve si dal hostující Van Burik vlastní gól a poté Mahdavikia proměnil penaltu. Hosté ve druhé půli snížili a měli ještě dvanáct minut na vyrovnání, ale po předchozím vyloučení Marcelinha se jim to nepodařilo.

V generálce na čtvrteční duel se Slavií o postup v Poháru UEFA hrál tým trenéra Dolla v sestavě: Kirschstein - Demel (72. Takyi), Boulahrouz, Van Buyten, Atouba - Mahdavíkíjá, Trochowski, Beinlich - Barbarez - Lauth (59. Ziegler), Mpenza (90. Takahara).

Schalke po středečním marném boji v LIze mistrů na AC Milán doma porazili Mohuč gólem stopera Bordona z 58. minutě. Klid mohl mít čtvrtý tým tabulky mnohem dřív, ale to by Kobiashvili musel v 17. minutě dát gól z penalty.

Za hosty odehrál první poločas český záložník Petr Ruman.

V Hannoveru se na hřišti potkávali dva čeští hráči, domácí Jiří Štajner útočil proti obránci Milanu Fukalovi, který na konci poločasu viděl žlutou kartu.

Štajner se do statistik zapsal mnohem lépe, v 67. minutě si naběhl ke vzdálenější tyči na centr Brdarice a hlavou překonal gólmana Kellera. Byl to jeho čtvrtý gól v sezoně.

Hannoveru však stačil jen na remízu 1:1, hosty poslal do vedení krátce po přestávce Kahe.

Frankfurt pokračoval v dobrých výkonech, z posledních sedmi zápasů prohrál jen jednou a v sobotu si podal Dortmund.

Na zápas nebude rád vzpomínat český záložník Tomáš Rosický, který v 26. minutě viděl žlutou kartu. Sedmnáct minut před koncem za zbytečný zákrok dostal druhou a byl vyloučen.

"Nemuseli jsme prohrát, ale začali jsme hrát fotbal až po dvaceti minutách, když jsme prohrávali," citovala na tiskové konferenci dortmundský trenér Bert van Marwijk.

"Ale rozhodlo vyloučení Rosického. Ke konci jsme potřebovali riskovat, ale v deseti lidech to jde vždycky těžko."

Norimberk v sestavě s českými hráči Markem Niklem a Janem Polákem remizoval s Leverkusenem, budoucím příštím zaměstnavatelem ostravského útočníka Michala Papadopulose.

Domácí se dostali do vedení v 29. minutě, hostující Schneider stihl do poločasu vyrovnat na konečných 1:1. Český reprezentant Jan Polák byl v 64. minutě střídán.

Také v Duisburghu se body dělily. Domácí vedli od 42. minuty, ale krátce po poločase  Vata z Bielefeldu vyrovnal. Za hosty odehrál 62 minut český záložník David Kobylík.

Bayern vděčí za výhru nad posledním týmem tabulky nejen střelcům Ballackovi a Makaayovi, ale také brankáři Kahnovi, jenž v 59. minutě zlikvidoval pokutový kop Skely. Mnichovský velkoklub má nyní podle historických statistik bundesligy relativně blízko k zisku dalšího titulu - předchozích 14 podzimních prvenství dotáhli hráči Bayernu ke 12 ligovým triumfům.

Dvě trefy zaznamenal brémský kanonýr Klose, jenž i s ochrannou maskou na obličeji navýšil své konto už na šestnáct zásahů.

Výsledky 16. kola
Wolfsburg - Stuttgart 0:1 (62. Meissner)
Duisburgh - Bielefeld 1:1 (42. Ahanfouf - 52. Vata)
Norimberk - Leverkusen 1:1 (29. Schroth - 45. Schneider)
Hannover - Mönchengladbach 1:1 (67. Štajner - 49. Kahe)
Frankfurt - Dortmund 2:0 (9. Copado, 85. Amanatidis)
Hamburk - Hertha Berlín 2:1 (2. Van Burik vlastní, 8. Mahdavikia z penalty - 78. Bastürk)
Schalke - Mohuč 1:0 (58. Bordon)
Bayern - Kaiserslautern 2:1 (26. Ballack, 54. Makaay pen - 39. Sanogo)
Kolín - Brémy 1:4 (24. Szabics - 34. Naldo, 50. a 90. Klose, 90. Micoud)

LOS MUŽSTVA
AKTUÁLNÍ KOLO PŘÍŠTÍ KOLO
TABULKY

Emile Mpenza z domácího Hamburku (vpravo) bojuje o míč se Sofianem Chahedem z Herthy Berlín.

Český záložník z Dortmundu Tomáš Rosický fauluje Jermaina Jonese z Frankfurtu v utkání německé ligy.