Během sobotního odpoledne to nebyla zdaleka jediná chyba VAR v Anglii, což je pro tamní profesionální rozhodčí velmi nepěkná vizitka.
„Došlo k lidskému omylu,“ připustil nejprve pro Daily Mail Chris Foy, jeden z členů komise anglických sudích.
Ti nesprávně neuznali i branku Brightonu na půdě Crystal Palace a v duelu West Hamu s Chelsea zase k úžasu soupeřů přehlédli „brankářský zákrok“ českého záložníka Tomáše Součka.
Situace z Emirates Stadium, domova Arsenalu, byla přesto ze všech nejkřiklavější. Chyboval jednapadesátiletý Lee Mason, jenž coby hlavní rozhodčí v minulosti pískal Premier League patnáct let a nyní působí jako asistent u videa.
„Můžeme potvrdit, že šéf komise rozhočích Howard Webb už kontaktoval zástupce Arsenalu i Brightonu, aby jim vysvětlil zásadní pochybení v jejich neprospěch během sobotních zápasů Premier League. Obě ofsajdové situace, jejichž špatné vyhodnocení způsobila lidská chyba, pečlivě zanalyzujeme,“ napsali v nedělním prohlášení angličtí sudí.
Co konkrétně se vlastně přihodilo?
Brentford necelých dvacet minut před koncem srovnal na Arsenalu na 1:1. Ivan Toney, nejlepší střelec týmu, dorazil míč do sítě zblízka hlavou a utíkal slavit se spoluhráči na střídačku. Na potvrzení branky si ale ještě musel počkat.
V nepřehledné situaci po standardce bylo totiž hned několik momentů ke kontrole - a to byl taky zřejmě jeden z důvodů selhání.
Jak fungují ofsajdové technologieVAR v Anglii stejně jako v drtivé většině ostatních vyspělých soutěží na světě využívá tzv. kalibrovanou ofsajdovou čáru. V praxi to znamená, že videorozhodčí na záznamu musí s pomocí operátora nejprve správně vyhodnotit moment přihrávky a následně označí části těla obránce a útočníka (s nimiž lze vstřelit gól), které jsou nejblíž bráně. Ofsajdové čáry se pak narýsují automaticky. O krok dál je poloautomatizovaná ofsajdová technologie, kterou má k dispozici například Liga mistrů a fungovala i na mistrovství světa v Kataru. Každé potenciální postavení mimo hru posuzuje umělá inteligence na základě propracovaného systému kamer, které snímají fotbalisty prostřednictvím devětadvaceti bodů padesátkrát za sekundu. Na ofsajd pak upozorní počítač a rozhodčí verdikt pouze posvětí. Kdyby ji měla i anglická liga, sobotní gól Brentfordu na Arsenalu by neplatil. Mimochodem, v Evropě existují i profesionální ligové soutěže, které k posuzování ofsajdů nevyužívají žádné speciální technologie. Třeba VAR v Česku má k dispozici pouze klasické kamerové záznamy. |
Sudí se na desítky vteřin zasekl u prvního incidentu: posuzoval, zdali se útočící Pinnock - v době zahrání přímého kopu v ofsajdové pozici - v první fázi akce zapojil do hry. Z opakovaného záběru je zřejmé, že blokoval domácího obránce Gabriela, což videorozhodčí jako nedovolené nevyhodnotil.
A ve spěchu už zapomněl celou gólovou akci důkladně prozkoumat.
Klíčovou situaci, kdy právě Pinnock po několika dalších odrazech hlavou přihrává na levou stranu Noorgaardovi, jenž následně připraví míč před prázdnou bránu střelci Toneymu, prohlédl jen letmo. Opakovaný záběr si nezastavil a nezakreslil ofsajdové čáry, které by přitom odhalily postavení mimo hru.
„Chyboval v obou případech,“ kroutil hlavou Danny Murphy, expert pořadu BBC Match of the Day. „Arsenal v zápase nehrál dobře, ale jejich rozhořčení naprosto rozumím. Od sudích to byly šílené verdikty. I kdyby přece Pinnock v první fázi Gabriela neblokoval, je v ofsajdové pozici. A že pak přehlédli i tu nejdůležitější věc, tedy postavení mimo hru u asistujícího hráče? Důkaz, že jednali v panice.“
„Hrozivé rozhodnutí,“ souhlasil i další z expertů Alan Shearer.
„Jsem vážně zaskočený, že se něco podobné vůbec může stát. VAR už tady nějakou dobu máme. A hlavně: Proč vůbec sudí nezačali kontrolu právě ofsajdem asistujícího hráče, což byl poslední a nejdůležitější moment celé gólové akce?“ pokračoval Murphy.
Nedivte se podrážděnosti trenéra Artety, který o rozhodčích mluvil na tiskové konferenci: „Možná dostaneme nějaké zdůvodnění v týdnu, ale určitě ne teď.“
Pro Arsenal je ztráta bolestivější i proto, že je už druhá v řadě. Po minulé porážce na Evertonu (0:1) lídr tabulky herně opět nepřesvědčil, doma s Brentfordem se ztuha dostával do šancí, scházela mu obvyklá nápaditost v ofenzivě, a tak výsledek 1:1 patrně odpovídá průběhu hry. Říkejte to však hráčům nebo fanouškům, kteří aktuálně cítí křivdu.
„Při gólové situaci VAR nejprve kontroloval počínání hostujícího Pinnocka: zkoumal, jestli se nacházel v ofsajdové pozici a jestli bránil ve hře soupeři. Protože se ovšem dle názoru videa hlavní rozhodčí Peter Banks nedopustil zjevného omylu, ponechal VAR v platnosti verdikt z hrací plochy,“ neviděl v první fázi akce problém Chris Foy, jeden z členů komise rozhodčích.
V té druhé už ale kolegu bránit nemohl. Vysvětlení neexistuje.
„Norgaard z Brentfordu, který centruje na zakončujícího Toneyho, je v ofsajdové pozici. VAR ale situaci neprozkoumal s technologií, kterou má k dispozici. Rozhodčí jednoduše nezakreslil ofsajdové čáry, byla to lidská chyba,“ zopakoval.
Kdyby sudí technologii správně použil, branka by neplatila a Arsenal by dost možná domácí utkání s Brentfordem dovedl k vítězství. Aktuálně vede tabulku o šest bodů před Manchesterem City, který ještě v neděli večer hraje proti Aston Ville. Už ve středu se pak oba hlavní favorité na titul utkají poprvé v ligové sezoně tváří v tvář.