PLAKÁTY S TVÁŘEMI. V současné době jsou fanoušci na tribunách v Anglii nanejvýš v této podobě. Tribuny jsou prázdné, může se to brzy změnit?

PLAKÁTY S TVÁŘEMI. V současné době jsou fanoušci na tribunách v Anglii nanejvýš v této podobě. Tribuny jsou prázdné, může se to brzy změnit? | foto: AP

Vraťte nám fanoušky! Anglický svaz prosí vládu, hrozí zánik menších klubů

  • 7
Angličtí fanoušci chtějí zpátky na stadiony a vytvořili petici, kterou podepsalo už víc než sto tisíc lidí. Po pokoření této hranice se britská vláda musí iniciativou zabývat, urychlit proces se pokoušejí zástupci tamní fotbalové asociace a profesionálních soutěží. V otevřeném dopise žádají návrat diváků na tribuny.

Fandové na tribunách jsou v omezeném režimu se sníženou kapacitou zpátky třeba v Německu či Francii. 

Donedávna totéž platilo i v Česku, kde se liga hrála před prázdným hledištěm v květnu, ale o měsíc později se už příznivci na fotbal vraceli. V září bylo na Slavii díky rozvolňování opatření přes devět tisíc lidí, na Spartě téměř šest tisíc. 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula následně omezil limit na dva tisíce a od tohoto pondělí jsou z nařízení vlády tribuny veřejnosti nepřístupné.

A v Anglii?

Sportuje se dál, ale od pondělí bez diváků. Zatím dva týdny

Na návrat příznivců na stadiony se tam chystali od 1. října, otevřená měla být až třetina kapacity. Britská vláda ale kvůli zhoršující se situaci návrh zamítla, což fanoušky i funkcionáře pobouřilo.  

Premiér Boris Johnson se naopak nechal slyšet, že kvůli zvýšenému počtu lidí na Ostrovech s pozitivními testy na koronavirus uvažuje o prodloužení zákazu o dalších šest měsíců.

Což se fotbalu tuze nelíbí.

„Navzdory současným problémům s koronavirem umožňují státy jako Francie a Německo určitému procentu diváků sledovat fotbalové zápasy. Pokud se fanoušci na stadion nevrátí, hrozí riziko, že menší kluby zaniknou, což bude mít na lidi zničující dopad,“ stojí v petici.

Zejména pro celky z nižších soutěží (i neprofesionálních) představuje příjem ze vstupného a VIP balíčků nezanedbatelnou položku v rozpočtu.

Výkonný ředitel Premier League Richard Masters, výkonný ředitel anglické Fotbalové asociace Mark Bullingham, ředitelka ženského fotbalu Kelly Simmonsová a výkonný ředitel anglických profesionálních soutěží David Baldwin v otevřeném dopise argumentují tím, že zákaz vstupu na stadiony po dobu dalšího půl roku výrazně ovlivní britskou ekonomiku.

„Čím dříve se fanoušci na stadiony vrátí, tím dříve se zvýší ekonomika klubů, přibudou nová pracovní místa a zlepší se nejen národní hospodářství, ale i úroveň života lidí,“ stojí v otevřeném dopise.

Řídící orgány dále uvedly, že kluby už prokázaly, že mají zavedena všechna opatření pro bezpečný návrat fanoušků. To prý potvrdily testovací zápasy, které určitá část fanoušků na stadionech zhlédla.

Ole Gunnar Solskjaer, trenér Manchesteru United, po porážce 1:6 od Tottenhamu.

„Budeme i nadále naléhat na vládu, aby nám umožnila bezpečně vracet fanoušky na stadiony. Vždyť i na významné umělecké a hudební akce konané uvnitř byl povolen vstup diváků,“ uvedli zástupci anglického fotbalu.

Ještě během léta se bez diváků hrály evropské poháry, nyní však UEFA paradoxně povolila jejich návrat. Od začátku října můžou být stadiony na pohárové a reprezentační zápasy zaplněny až ze 30 procent, záleží však na souhlasu místních úřadů.

Výkonný výbor UEFA se ke zmírnění opatření odhodlal poté, co v Superpoháru UEFA mezi Bayernem Mnichov a Sevillou dovolil z 30 procent naplnit budapešťskou Puskás Arénu čítající 67 tisíc míst.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko