Harry Maguire (vzadu) z Manchesteru United přidržuje Mohameda Salaha z...

Harry Maguire (vzadu) z Manchesteru United přidržuje Mohameda Salaha z Liverpoolu. | foto: Reuters

Salah pomohl hattrickem ztrapnit United, Souček byl u výhry nad Tottenhamem

• 52
Fotbalisté Liverpoolu deklasovali v utkání 9. kola anglické ligy Manchester United na jeho hřišti 5:0 a posunuli se v tabulce soutěže na druhé místo bod za vedoucí Chelsea. O triumfu „Reds“ rozhodl na Old Trafford hattrickem Mohamed Salah, další branky přidali Naby Keita a Diogo Jota.

Domácí dohrávali od 60. minuty bez vyloučeného Paula Pogby a jsou po druhé ligové prohře za sebou se 14 body sedmí.

V dalším utkání porazil West Ham díky brance Michaila Antonia v londýnském derby Tottenham 1:0. Na výhře měl podíl i Tomáš Souček, který odehrál celý zápas. Leicester pak získal tři body za vítězství 2:1 na hřišti Brentfordu.

Liverpool měl na hřišti Manchesteru United výborný vstup do utkání a už v páté minutě našel Salah po rychlém přechodu do útoku Keitu, který prostřelil De Geu. O sedm minut později zvýšil náskok „Reds“ Jota, který dopravil do sítě v pádu centr Alexandera-Arnolda.

Domácí svěřenci kouče Solskjaera mohli snížit po střelách Shawa nebo Greenwooda, ale ani jeden z nich gólmana Alissona nepřekonal. Do přestávky tak udeřili ještě dvakrát hosté, konkrétně kanonýr Salah.

Pablo Fornals (vlevo) z West Hamu a Pierre-Emile Höjbjerg z Tottenhamu sledují balon.

Egyptský útočník nejprve dopravil do brány střílený centr Keity a v nastaveném čase první půle zvýšil po další rychlé souhře svých spoluhráčů už na 4:0. United inkasovali čtyři branky v první půli poprvé v historii Premier League.

Salah pak završil hattrick pět minut po přestávce, kdy zužitkoval další rychlý brejk a přihrávku Hendersona. Stal se tak prvním hráčem od roku 2003, který v dresu soupeře zaznamenal na Old Trafford tři branky. Se 106 góly se navíc stal nejlepším africkým střelcem Premier League, kdy překonal Didiera Drogbu (104).

Manchesteru poté nebyl uznán po konzultaci s videorozhodčím Ronaldův gól a od 60. minuty hráli bez vyloučeného Pogby. Utržili tak doma od Liverpoolu nejhorší porážku v historii a poprvé od roku 1955 prohráli doma o pět branek, aniž by sami skórovali.

Před United se v tabulce dostali po výhře nad Tottenhamem i hráči West Hamu. Ti si připsali třetí triumf v nejvyšší soutěži z posledních čtyř zápasů a posunuli se se 17 body na čtvrté místo. Na vedoucí Chelsea ztrácejí pět bodů. Tottenham prohrál v lize počtvrté z posledních šesti utkání a má 15 bodů.

Ve vyrovnaném londýnském derby mohl v první půli otevřít skóre Fornals, ale jeho pohotový pokus vyrazil brankář Lloris. Blízko branky byl v 35. minutě také Souček, ale těsně minul. Na druhé straně zase mohl před přestávkou udeřit Kane, ale i proti němu se blýskl zákrokem gólman Fabiaňski.

Rozhodnutí přinesl v 72. minutě Antonio, který si naběhl na rohový kop a nedal Llorisovi šanci. Jamajský útočník se prosadil proti Tottenhamu už pošesté v kariéře.

Další čeští reprezentanti do utkání nezasáhli. Vladimír Coufal nenastoupil kvůli poraněným tříslům a Alex Král chyběl v sestavě poté, co měl v minulém týdnu navzdory absolvovanému očkování pozitivní test na koronavirus.

Cenné vítězství vybojoval Leicester, jenž po trefách Tielemase a Maddisona vyhrál 2:1 na hřišti Brentfordu. Domácím nestačila ani trefa Jörgensena.

Nedělní výsledky 9. kola: Brentford - Leicester 1:2 (60. Jörgensen - 14. Tielemans, 73. Maddison), West Ham United - Tottenham 1:0 (72. Antonio), Manchester United - Liverpool 0:5 (38., 45.+5 a 50. Salah, 5. Keita, 13. Jota