Nizozemský fotbalista s marockými kořeny Anwar El Ghazi v dresu německé Mohuče.

Nizozemský fotbalista s marockými kořeny Anwar El Ghazi v dresu německé Mohuče. | foto: Profimedia.cz

Nová doba v evropském fotbale. Podpořil jsi Palestinu? Nehraješ!

  • 236
Kontroverzní příspěvek, který sdílel v příběhu na svém instagramovém profilu, později smazal. Přesto má osmadvacetiletý Anwar El Ghazi, nizozemský záložník bundesligové Mohuče, kvůli vlastnímu světonázoru problém. Nebo ho má spíš celý fotbal?

Nejen v Německu aktuálně řeší, jak se k citlivému tématu, které v posledních dnech rozvířila válka v Izraeli, nejlépe postavit.

Mohuč udělala první krok a El Ghazimu začátkem týdne zakázala trénovat i hrát: „Protože jeho postoj ke konfliktu na Blízkém východě je pro náš klub zcela neakceptovatelný.“

El Ghazi, který má marocké předky, ale v minulosti reprezentoval rodné Nizozemsko, kritizoval na sociální síti odvetné kroky Izraele proti teroristickému hnutí Hamás, jež na začátku října podniklo rozsáhlou invazi právě na území židovského státu. Hlavní potíž je v tom, že připsal: „Palestina bude svobodná, od řeky až po břeh moře.“

Což je heslo, které bývá často interpretováno jako kódovaná výzva ke zničení Izraele a v Německu za něj v krajním případě hrozí trestní stíhání.

„Našemu rozhodnutí předcházela hluboká diskuse i se samotným hráčem,“ upřesňuje Mohuč. „Respektujeme fakt, že existují různé pohledy na složitý konflikt, který trvá celá desetiletí. Od obsahu příspěvků se však jasně distancujeme, neboť neodráží hodnoty našeho klubu.“

Jenže co teď?

Vypovědět platnou smlouvu a bez pardonu se rozloučit?

Nebo přinutit hráče k omluvě a po čase ho možná vzít zpátky k týmu?

Arabská podpora Palestiny částečně zastínila i loňský světový šampionát v Kataru, kde byla určitou protiváhou evropského důrazu na práva LGBT+ komunity a FIFA ji přehlížela.

Vítěz, který si ani nekopl. Palestina, velké téma katarského šampionátu

Podobných příběhů, jako je ten z Mohuče, ovšem v západních evropských soutěžích s desítkami fotbalistů z arabských zemí či s arabskými kořeny vzhledem k vojenskému napětí okolo Pásma Gazy přibývá.

A fotbal s jednotnou reakcí tápe.

Také Nice do odvolání suspendovalo alžírského reprezentanta Jusefa Atála, který je ve Francii dokonce podezřelý z podněcování k nenávisti či násilí, protože přesdílel příspěvek s antisemitskými výroky palestinského duchovního.

Jusef Atál, alžírský fotbalista francouzského Nice.
Plzeňský fotbalista Jhon Mosquera (vlevo) v souboji s Noussairem Mazraouim z...

Alžírského fotbalistu Jusefa Atála (vlevo) vyřadili kvůli antisemitským příspěvkům na sociálních sítích z kádru francouzského Nice a navíc mu hrozí i trestní stíhání. Marockého reprezentanta Nussajíra Mazrávího (vpravo) čeká kvůli jeho propalestinským postojům nepříjemné vysvětlování v Bayernu.

Naopak Bayern, který má v kádru i izraelského brankáře Daniela Peretze, je zatím v případě marockého obránce Nussajíra Mazrávího zdrženlivější. I on přitom v probíhající reprezentační přestávce společně s parťáky z národního týmu publikoval několik propalestinských vzkazů a po návratu do Německa ho podle všeho čeká nepříjemné vysvětlování.

Kdo bude další?

„Nechápu, proč mám obhajovat něco, čemu věřím,“ krčil rameny Mazráví, než dodal: „Nemusím snad zdůrazňovat, že stojím proti jakémukoli násilí a teroru.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko