Ajax je na Slavii dobře připraven, znovu vyhrál

• 10
Praha - Ajax Amsterdam je na odvetu 3. předkola Ligy mistrů na Slavii dobře připraven. Tři dny před klíčovým soubojem sezony porazil v nizozemské lize Heerenveen 4:1, když všechny góly dal během čtrnácti minut. V rakouské lize se dařilo Vratislavu Lokvencovi, který jedním gólem pomohl Salcburku k výhře na Innsbruckem

Nizozemsko

Ajax v utkání 2. kola s Heerenveenem prohrával, ovšem dvěma slepenými góly na konci poločasu zápas otočili a vítězství si pojistili hned po změně stran. Během čtrnácti minut tak vstřelili čtyři branky, z toho dvě dal útočník Suárez. Další trefy přidali obránce Vermaelen a střídající Schilder.

Po domácí prohře se Slavií 0:1 začal Ajax ligovou sezonu dvěma jasnými vítězstvími se skóre 12:2, díky němuž je v čele tabulky před Eindhovenem a Feyenoordem Rotterdam, který vyhrál 5:0 nad Bredou.

Trenér Ajaxu Henk ten Cate dal důvěru sestavě: Stekelenburg - Heitinga, Colin, Stam, Vermaelen - Emanuelson, Maduro (46. Schilder), Wechström - Bakircioglü (68.
Urzáiz), Huntelaar, Suárez (59. Rommedahl).

Mistrovský Eindhoven zvládl i druhý zápas nové sezony, když doma přehrál Nijmegen a jasně zvítězil 5:0. Dvě branky vstřelil Lazovič, letní posila z Arnhemu. Eindhoven o svém vysokém vítězství rozhodl až v závěru, tři branky vstřelil v poslední desetiminutovce.

Druhý zápas sezony se naopak nevyvedl Alkmaaru, který nenavázal na výkon z úvodního kola, v němž vyhrál 4:0. Tentokrát si odvezl porážku 0:1 z Arnhemu, když v 26. minutě neuhlídal Kolka.

Výsledky 2. kola: Ajax Amsterdam - Heerenveen 4:1, Feyenoord Rotterdam - Breda 5:0, Groningen - Graafschap 0:2, Twente Enschede - Utrecht 2:2.Arnhem - Alkmaar 1:0, PSV Eindhoven - Nijmegen 5:0, Tilburg - Sparta Rotterdam 2:2, Venlo - Excelsior Rotterdam 3:1.

Slovensko

Žilina si v 7. kole snadno poradila s Banskou Bystricí, kterou na jejím hřišti porazila 3:1. Dvěma brankami se o to postaral vysoký útočník Lietava. V čele se udržela Nitra, která zdolala Artmedii. Výhru týmu českého trenéra Pavla hapala zařídil český obránce Tomáš Janíček. Odchovanec zlínského fotbalu se prosadil pět minut před koncem hlavou po centru z přímého kopu.

Výsledky 7. kola: Banská Bystrica - Žilina 1:3 (77. Semeník - 6. a 58. Lietava, 30. Breška), Košice - Slovan Bratislava 3:0 (29. Novák, 75. Kolbas, 90.+2 Bjedov), Ružomberok - Trenčín 4:1 (52. Siva, 64. Bakoš, 75. Pilár, 82. Maslo - 87. Hlohovský), Trnava - Dubnica 1:1 (9. Ďuriš - 65. Seye), Nitra - Artmedia Petržalka 1:0 (85. Janíček).

Rakousko
Obhájce titulu Salcburk prohrál první poločas, když kapitán Kovač nedal penaltu, ovšem po změně stran již na hřišti vládl. Lokvenc právě s Kovačem, který svou chybu napravil, otočili na 2:1 a Carboni poté zvýšil na konečných 3:1. V sestavě Salcburku chyběli zranění čeští záložníci Karel Piták a Patrik Ježek.

Fotbalisté Austrie Vídeň si před čtvrteční odvetou 2. předkola Poháru UEFA s Jabloncem připsali vítězství 1:0 nad Altachem. Jedinou branku zápasu vstřelil deset minut po změně stran Ačimovič. Český útočník David Lafata odehrál za vítěze 62 minut.

Austria, která tak udržela vedoucí pozici v tabulce, dnes nastoupila v sestavě: Safar - Standfest, Ertl, Bak, Majstorovic - Lafata (62. Okotie), Metz (46. Mair), Blanchard, Lasnik - Ačimovič - Kuljic (79. Aigner).

Výsledky 8. kola:
Austria Vídeň - Altach 1:0, Linec - Mattersburg 0:2, Ried - Rapid Vídeň 0:3, Salcburk - Innsbruck 3:1, Sturm Štýrský Hradec - Klagenfurt 1:3.

Skotsko
Velkou měrou se o zisk tří bodů Rangers zasloužil francouzský útočník Jean-Claude Darcheville. Na hřiště sice dnes přišel až do druhé půle, ale ofenzivu hostů vydatně rozhýbal a navíc vstřelil rozhodující branku.

Rangers tak v novém ligovém ročníku ještě neztratili ani bod a vedou tabulku.

Druhý je jejich městský rival Celtic, který nastřílel do sítě Hearts pět gólů. Ani jeden český fotbalista si v tomto utkání nezahrál, pouze Michal Pospíšil se posadil alespoň na lavičku hostujícího mužstva.

Výsledky 4. kola: Celtic Glasgow - Heart of Midlothian 5:0, Falkirk - St. Mirren 0:1, Gretna - Motherwell 1:2, Hibernian - Aberdeen 3:3, Inverness - Dundee 0:3, Kilmarnock - Glasgow Rangers 1:2.

Rusko
Překvapivou prohru 1:3 utrpěli fotbalisté Spartaku Moskva v utkání 22. kola ruské ligy na hřišti Kazaně. Vedoucí tým tabulky, za který odehrál celý zápas i český obránce Radoslav Kováč, nezvládl úvod druhé půle, ve kterém inkasoval dva góly.

Ztrátu pak už hosté nedokázali dohnat, přestože hráli od 65. minuty přesilovou hru. Spartak má v čele tabulky už jen dvoubodový náskok před Zenitem Petrohrad, který dnes vyhrál 3:1 v Samaře.

Dvě branky z penalt v podání Kiričenka a Loskova pomohly Saturnu MO k výhře na hřišti Lokomotivu Moskva. Čistým kontem se v dresu vítězů blýskl český brankář Antonín Kinský, který pomohl Saturnu protáhnout sérii bez prohry na šest zápasů. Jeho tým se vyhoupl už na průběžnou šestou pozici.

Nedařilo se naopak druhému českému gólmanovi v ruské lize Marku Čechovi, který inkasoval hned třikrát. Vladivostok tak prohrál s Tomskem přímý souboj o záchranu a v tabulce zůstává předposlední.

FK Moskva veze tři body z Chimki za vítězství 3:1. Všechny tři branky obstaral Adamov, který dvakrát skóroval z pokutových kopů. FK Moskva tak ztrácí na Spartak již jen šest bodů. Za vítěze odehrál celý zápas Tomáš Čížek, Roman Hubník se opět neobjevil ani na lavičce.

Výsledky 22. kola:
Kazaň - Spartak Moskva 3:1, Lokomotiv Moskva - Saturn MO 0:2, Samara -
Petrohrad 1:3, Tomsk - Vladivostok 3:1, CSKA Moskva - Rostov na Donu 4:0, Krasnodar - Perm 1:1, Nalčik - Dynamo Moskva 4:1, FK Chimki - FK Moskva 1:3.

Belgie

Standard Lutych je stále suverénní. Do čela se dostal po výhře 4:0 v Roeselare, kterou třemi brankami zajistil srbský útočník Milan Jovanovič, a po zaváhání dosud vedoucího Gentu, který doma jen remizoval 1:1 s Waregemem.

Gent je zásluhou lepšího skóre druhý před Anderlechtem, který v městském derby zvítězil 3:0 nad FC Brusel. Za vítězný celek nastoupili brankář Daniel Zítka a záložník Jan Polák, z české dvojice v týmu hostů dohrál jen Pavel Fořt; Richard Culek musel už v sedmé minutě střídat kvůli zranění kolena.

Až v hektickém závěru padlo rozhodnutí v duelu mezi domácím Beerschotem a Genkem. Hosté dlouho vedli po brance Da Silvy, ale osm minut před koncem přišli o vyloučeného Tiaga a domácí přesilovou hru využili minutu před vypršením normální hrací doby. Poslední slovo však měl přece jen Genk, kterému v nastavení vystřelil tři body Barda.

Fotbalisté FC Bruggy ztratili v novém ročníku belgické ligy první body. V remizovali 1:1 na hřišti Mechelenu a v tabulce jim patří čtvrté místo.

Hosté sice už od třetí minuty vedli, ale za Mechelen na počátku druhé půle
vyrovnal makedonský útočník Bajevski. Bývalý sparťanský obránce Štěpán Kučera už po zlomenině jařmové kosti může hrát, znovu však zůstal v týmu Brugg jen mezi náhradníky.

Výsledky 4. kola: Beerschot - Genk 1:2, Anderlecht - FC Brusel 3:0, Cercle Bruggy - Dender 3:0, Gent - Waregem 1:1, Mons - Lokeren 0:1, Roeselare - Standard Lutych 0:4, Westerlo - Mouscron 0:2, St. Truiden - Charleroi 0:3, Mechelen - FC Bruggy 1:1.

PORTUGALSKO

Ani v druhém utkání nové sezony portugalské ligy nedokázali fotbalisté Benfiky Lisabon zvítězit. Po remíze 1:1 ze zápasu s nováčkem z Leixoes uhráli doma pouze bezbrankovou remízu s Guimaraesem. Benfice tak nepomohl příchod nového trenéra Josého Antonia Camacha, který v týdnu nahradil Fernanda Santose.

Úřadující mistři portugalské ligy FC Porto zůstali společně s Marítimem Funchal jediným týmem, jenž ve dvou zápasech nové sezony zatím neztratil body. Šampionům k udržení stoprocentní bilance pomohla nedělní výhra nad Sportingem Lisabon.

Svěřenci trenéra Jesualda Ferreriry zvítězili 1:0 díky proměněnému nepřímému trestnému kopu uvnitř pokutového území.

Srbského reprezentačního gólmana Vladimira Stojkoviče, jenž situaci zavinil chycením malé domů, překonal z nepříliš obvyklé pozice Raúl Meireles, kterému se podařilo propálit všech jedenáct hráčů Sportingu namačkaných před brankou.

Výsledky 2. kola: Benfica Lisabon - Guimaraes 0:0, Belenenses - Braga 0:2, Belenenses - Braga 0:2, Coimbra - Leiria 1:1, Estrela Amadora - Naval 3:1,
Pacos Ferreira - Leixoes 1:1, Boavista Porto - Marítimo Funchal 0:2, FC Porto - Sporting Lisabon 1:0.

TURECKO

Plný počet bodů mají po třech kolech Besiktas a Galatasaray. Ten porazili Ankaragücü 1:0 po brance Brazilce Lincolna a díky lepšímu skóre se dostali do čela tabulky.

Brazilský obránce Roberto Carlos se svým premiérovým gólem v turecké lize postaral o výhru fotbalistů Fenerbahce v utkání 3. kola proti Sivassporu. Zkušený reprezentant, který do Turecka zamířil v létě z Realu Madrid, vstřelil jedinou branku zápasu v 30. minutě svou pověstnou levačkou.

Výsledky 3. kola: Ankaraspor - Konyaspor 1:1, Denizlispor - Manisaspor 3:2, Galatasaray - Ankaragücü 1:0, Kayserispor - Kasimpasa 2:0, Trabzonspor - Rizespor 5:1 Büyüksehir - Oftasspor 1:0, Fenerbahce - Sivasspor 1:0, Gaziantepspor - Besiktas 0:1, Genclerbirligi - Bursaspor 1:3.