Petr Jiráček (v bílém) neúnavně hobloval levou lajnu.

Petr Jiráček (v bílém) neúnavně hobloval levou lajnu. | foto: AP

Užij si to, špitl mu Rosický. A Jiráček potěšil nebojácným výkonem

• 70
Glasgow (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Mohla to být reprezentační premiéra snů. Petr Jiráček se vřítil z levé strany do pokutového území a poslal míč Barošovi v přihrávce, která se podobala dortu se šlehačkou. Běžela pátá minuta utkání ve Skotsku a Česko se dostalo do vede...

Ne, tak pardon, do žádného vedení se nedostalo, přihrávka debutanta v národním týmu přišla nazmar, Baroš takřka diletantsky přestřelil.

Stát se to v Plzni, za níž Jiráček hraje, možná by záložník zahrnul původce tohoto fotbalového kazu výčitky. V sobotu na to ale neměl "číslo", je složité cokoliv vyčítat mazákovi. A tak si Jiráček pouze povzdychl: "Škoda, no... Mrzelo mě to, mohli jsme brzy vést, ale tohle se stane občas každému."

Vzdor tomu, že se nestal gólovým asistentem, mohl být Jiráček s prvním reprezentačním zápasem spokojen. Před utkáním se k němu naklonil kapitán Tomáš Rosický a  řekl mu: "Hlavně si ten zápas užij!" A jak Rosický řekl, tak se i stalo: Jiráček byl jedním z nejvýraznějších hráčů mužstva, které bohužel místy tápalo, byť protivník zcela určitě nepatřil k nejsilnějším. "Hodnocení přenechám trenérovi, ale necítil jsem se špatně," přiznal.

"Hodnocení přenechám trenérovi, ale necítil jsem se špatně."
Petr Jiráček

Jen před zápasem cítil obavy, pak z něj spadly. "Bylo zvláštní hrát proti hvězdám, na které jsem se zatím díval jen v televizi, ale tahle sezona pro mě má tak šílené tempo, že si v tom fofru ani nestíhám uvědomit, kde vlastně jsem."

Možná přemotivovanost stála za tím, že už ve 24. minutě dostal po ostrém zákroku žlutou kartu, jinak bylo ale Jiráčka nejčastěji vidět, jak přilepený na levé straně "hobluje" nebojácně dopředu. "Tempo utkání bylo jiné, než jsem zvyklý z Gambrinus ligy, ale docela jsem se s tím srovnal. I když ke konci jsem toho měl už docela dost."

"Seděl jsem na lavičce dvacet minut, ale při tom utrpení mi to přišlo jako kdybych tam seděl celý zápas."

To bylo znát, fotbalistovi zjevně ubývaly síly, proto byl dvacet minut před koncem vystřídán. Dolů šel za stavu 0:1 a pak trpěl v divokých chvílích, jež přinesly konečnou remízu 2:2. "Seděl jsem na lavičce dvacet minut, ale při tom utrpení mi to přišlo jako kdybych tam seděl celý zápas."

Až bude Jiráček na svůj debut vzpomínat, může ho hřát výkon a koneckonců i závěrečné skóre. A s hvězdami, na něž se díval jen v televizi, se brzy potká v Lize mistrů opět. Bude to ještě silnější káva, když se ty hvězdy jmenují kupříkladu Messi, Xavi, Iniesta...

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.