Turecko - Anglie: šťastní Angličané

Turecko - Anglie: šťastní Angličané - Fotbalisté Anglie se radují z postupu na evropský šampionát. | foto: Reuters

Po bitvě v Turecku postupují Angličané

• 9
Praha - Rozhodující zápas o postup na mistrovství Evropy zvládli v Turecku lépe Angličané. Do Portugalska je poslala remíza 0:0, a to ještě v závěru prvního poločasu nedal David Beckham penaltu. K už jistým postupujícím Francii, Česku, Bulharsku a Švédsku se v sobotu přidali Dánsko, Německo, Řecko, Itálie a Švýcarsko.

Na červnové Euro do Portugalska postupují vítězové skupin. Všech deset týmů z druhých příček si to rozdá v baráži o pět volných míst. Dvojice se budou losovat v pondělí.

Beckham při penaltě totiž na mokrém trávníku podklouzl a vysoko branku přestřelil.

Turci nedali Anglii gól ani v desátém vzájemném zápase a zbyla na ně jen slabá náplast v podobě účasti v baráži.

Beckham se ve druhé půli dokonce trefil hlavou, ale rozhodčí mu gól neuznali kvůli ofsajdu.

Beckham, který v národním týmu nedal penaltu poprvé, o přestávce cestou do kabin padl do zajetí domácích hráčů a podle zahraničních agentur mezi nimi došlo k mírné potyčce.

V tunelu byla atmosféra neúnosná tak, že si rozhodčí Collina o přestávce oba výtržníky k sobě zavolal a  rázně jim domluvil, napsal zpravodaj agentury AP.

K šarvátce už došlo na hřišti mezi Alpayem a Beckhamem hned po penaltě. Oba se nenechali v klidu ani cestou do kabin a v záběru televizních kamer to vypadalo, jako kdyby Alpay udeřil anglickou hvězdu rukou do nosu.

Ve druhém utkání 3. kvalifikační skupiny, kde hrají i Češi, Nizozemci zdolali v Eindhovenu Moldavsko vysoko 5:0, byť v půli vedli jen o gól.

Francouzi, kteří v posledním utkání zdolali Izrael 3:0, vyrovnali unikátní rekord českého týmu. Obhájci zlata z roku 2000 totiž v evropské kvalifikaci neztratili ani bod, což se povedlo už jen Chovancovu mužstvu v kvalifikaci n Euro 2000.

Řecko je na Euro po 24 letech
Postup na mistrovství Evropy se po dlouhých 24 letech podařil Řekům. Tým německého kouče Rehhagela si ho zajistil těsným vítězstvím 1:0 a odsoudil tak reprezentanty Španělska do baráže. Těm nestačila ani čtyřbranková výhra v Arménii.

Z 8. skupiny evropské kvalifikace postoupili za jistým vítězem Bulharskem do dodatečné baráže fotbalisté Chorvatska. Ti dnes zvládli potřebné vítězství právě nad prvním týmem skupiny a Belgii nebyla nic platná výhra nad Estonskem.

Belgičané si druhé místo prohráli na začátku kvalifikace, kdy v Záhřebu utržili debakl 0:4. Právě bilance ze vzájemných zápasů s Chorvaty nakonec rozhodla o obsazení druhého místa tabulky.

Na Rumuny nezbyla ani baráž
Ve druhé skupině si postup pohlídali Dánové, jimž k tomu stačila remíza v Bosně a Hercegovině. Domácí naopak vypadli společně s Rumuny ze hry, na druhé místo se hubenou výhrou nad Lucemburskem protlačili na poslední chvíli Norové.

Na druhou příčku jim pomohla lepší bilance ze vzájemných zápasů s Rumunskem. Lucembursko v celé kvalifikaci nevstřelilo jediný gól a ani dnes nezpůsobilo v Oslu domácím větší problémy.

Pravé nervy tak Norové zažili po zápase, kdy na obří obrazovce přímo na stadionu sledovali zápas v Sarajevu. Tam Dánové uhájili nerozhodný výsledek i v hektickém závěru, v němž byl vyloučen do té doby skvělý Gravesen.

Vícemistři světa, fotbalisté Německa, nebudou chybět na mistrovství Evropy v Portugalsku. Svůj postup potvrdili přesvědčivým vítězstvím 3:0 nad Islandem a vyhráli 5. kvalifikační skupinu.

Bez vstřelené branky skončil také tým Severního Irska. Pro odborníky nebylo těžké hádat, jak jejich zápas v Aténách dopadne. Řekové drží v kvalifikaci čisté konto už 540 minut, naopak jejich soupeř hledá cestu do sítě už rekordních 1242 minut.

Soupeř tvrdě vzdoroval i v deseti a domácí uklidnila až Tsartasova penalta. Druzí Španělé, kvalifikační suverén 90. let, se musejí spokojit jen s baráží.

Skotové, největší soupeři Německé v páté skupině, skončili nakonec druzí a o postup budou bojovat v baráži.

Švýcaři nebudou chybět na následujících dvou evropských šampionátech. Výhrou 2:0 nad Irskem si totiž zajistili postup do Portugalska, v roce 2008 ho budou spolupořádat s Rakouskem.

Lotyši jdou nečekaně do baráže
Ve čtvrté skupině si tuto možnost za jistým účastníkem závěrečného turnaje Švédskem vybojovali senzačně Lotyši, kteří dnes skandinávského soupeře porazili na jeho půdě 1:0. Seveřané přitom v kvalifikaci neprohráli šest let. Porazit je naposledy dokázali Rakušané v Prátru.

Vyslanci Pobaltské republiky přestáli dvacetiminutové oslabení i penaltu, kterou v 87. minutě brankář Kolinko chytil Albäckovi a oslavují největší úspěch ve své krátké historii.

Polákům nestačila ani výhra 2:1 v Budapešti, na druhé místo jim chyběly tři body.

K senzaci měl celou kvalifikaci blízko také Island. Ballack však zahnal myšlenky na překvapení už po devíti minutách, další branky trojnásobných mistrů Evropy přidali Bobic a Kuranyi.

I prohra Seveřanům stačila, pokud by v Glasgowě vydržel nerozhodný stav. Ten zlomil až v 70. minutě devatenáctiletý talent Fletcher. Záložník Manchesteru United přitom hrál teprve druhý reprezentační zápas.

Rusové v pátém kvalifikačním zápase v řadě inkasovali jako první, ale stejně jako minule proti Švýcarsku je to v cestě za vítězstvím nezastavilo. Autor hattricku z předchozího zápasu Bulykin se tentokrát trefil jen jednou, další branky přidali Titov a Syčev.

Posledním přímý postupujícím se stali Italové. V Reggio Calabria si lehce poradili s Ázerbájdžánem. Druhý Wales podlehl doma Srbsku a Černé Hoře, přesto druhé místo a postup do baráže uhájil.

1. skupina:
PAŘÍŽ: Francie - Izrael 3:0 (3:0)
Branky: 9. Henry, 25. Trezeguet, 43. Boumsong. Rozhodčí: Bolognino (It.). Diváci: 57.009.

LIMASSOL: Kypr - Slovinsko 2:2 (0:2)
Branky: 74. S. Jorgiu, 84. Jasemakis - 12. a 42. Šiljak. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 7000.

OSLO: Norsko - Lucembursko 1:0 (1:0)
Branka: 18. T. A. Flo. Rozhodčí: Szabó (Maď.). Diváci: 22.255.

SARAJEVO: Bosna a Hercegovina - Dánsko 1:1 (1:1)
Branky: 39. Bolič - 12. Jörgensen. Rozhodčí: Barber (Angl.).
ČK: 90. Gravesen (Dán.). Diváci: 36.000.

Rakousko - Česká republika 2:3 (0:1)
Branky: 50. Haas, 78. Ivanschitz - 27. Jankulovski, 79.
Vachoušek, 90. Koller. Rozhodčí: Kasnaferis - Grutsis, Giakumis (všichni Řec.). ŽK: Schopp, Standfest, Stranzl, Hiden - Nedvěd. ČK: 64. Schopp (Rak.). Diváci: 32.350 - více ZDE

EINDHOVEN: Nizozemsko - Moldavsko 5:0 (1:0)

STOCKHOLM: Švédsko - Lotyšsko 0:1 (0:1)
Branka: 22. Verpakovskis. Rozhodčí: de Santis (It.). ČK: 73.

Branka: 69. Tsartas z pen. Rozhodčí: Cortéz Batista
(Portug.). ČK: 68. McCartney (Sev. Ir.). Diváci: 15.500.

ISTANBUL: Turecko - Anglie 0:0
Rozhodčí: Collina (It.). Diváci: 55.000.

VADÚZ: Lichtenštejnsko - Slovensko 0:2 (0:1)

(Švýc.). Diváci: 15.000.

ZÁHŘEB: Chorvatsko - Bulharsko 1:0 (0:0)
Branka: 48. Olič. Rozhodčí: Veissiére (Fr.). Diváci: 35.000.

1. Bulharsko 8 5 2 1 13:4 17
2. Chorvatsko 8 5 1 2 12:4 16
3. Belgie 8 5 1 2 11:9 16
4. Estonsko 8 2 2 4 4:6 8
5. Andorra 8 0 0 8 1:18 0

9. skupina:
REGGIO CALABRIA: Itálie - Ázerbájdžán 4:0 (2:0)
Branky: 24. a 88. F. Inzaghi, 16. Vieri, 65. di Vaio. Rozhodčí: Dougal (Skot.). Diváci: 30.000.

CARDIFF: Wales - Srbsko a Černá Hora 2:3 (1:1)
Branky: 26. Hartson z pen., 90. Earnshaw - 4. Vukič, 82. Miloševič, 87. Ljuboja. Rozhodčí: Stuchlik (Rak.). Diváci: 72.500.

1. Itálie 8 5 2 1 17:4 17
2. Wales 8 4 1 3 13:10 13
3. Srbsko 8 3 3 2 11:11 12
4. Finsko 8 3 1 4 9:10 10
5. Ázerbájdžán 8 1 1 6 5:20 4