Nedvěd nastřelil tyč, tým zase nedal gól

• 17
Janina - Čeští fotbalisté si v přátelském utkání s Řeckem připsali podruhé za sebou bezbrankovou remízu. Trenér Karel Brückner mohl být v Janině spokojen s čistým kontem, jež uhájila nově složená obrana. Cestu, jak dopravit míč do soupeřovy sítě, však jeho svěřenci hledali stejně marně, jako před třemi týdny ve Walesu. Přestože ve druhém poločase měli několik slibných gólových příležitostí. "Hráli jsme dvakrát za sebou 0:0, takže to vypadá, že je naše hra založena na defenzívě, ale opak je pravdou. Ve Walesu a zvláště tady jsme hráli hodně útočně," konstatoval trenér Karel Brückner.Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportážiNedvěd zářil pro týmSionko s Vachouškem si rozuměli

Domácí fanoušci měli už v 6. minutě první příležitost k vzrušení. Domácí obránce Dabizas se objevil zcela volný před Vaniakem, ale hlavičkoval nad branku. Zbrusu nová stoperská dvojice Holeňák - Bolf se měla i v dalším průběhu co ohánět. Řekové se krátkými přihrávkami dostávali poměrně snadno na dostřel. Zvláště Tsartas hýřil nápady, za něž sklízel nadšený potlesk tribun.

Až v 19. minutě založil první nadějnou akci Sionko, jehož trenér postavil netradičně na levý kraj zálohy. Nedvěd poté kolmou přihrávkou vybídl ke sprintu Poborského, ale jeho střelu řečtí zadáci zblokovali. Pak se pustil do útočení obránce Johana, ale v soupeřově šestnáctce se nešťastně hlavou srazil s Dabizasem a otřesen opustil hřiště.

Jeho místo zaujal Mlejnský, jako druhý debutant vedle Vachouška, který nastoupil ke své reprezentační premiéře hned od začátku. Právě Vachoušek měl ve 31. minutě po Poborského přihrávce první šanci, zamířil však příliš vysoko. Nedvědova střela z dálky skončila pro změnu v náručí brankáře Nikopolidise. Po Johanovi se zranil i druhý liberecký obránce Holeňák, v závěru prvního poločasu pokulhával s nakopnutým kotníkem a do druhého dějství už nenastoupil.

Trenér Brückner udělal o přestávce čtyři změny a jeden z nových hráčů Štajner, který vyměnil nevýrazného Kollera, se hned uvedl svým typickým brejkem. V 56. minutě Nedvěd využil nedorozumění v řecké obraně, vypíchl míč brankáři, ale z ostrého úhlu trefil jen tyč. O chvíli později našel Štajner dlouhým centrem u vzdálenější tyče Poborského, ale záložník římského Lazia ve skluzu minul branku.

To už oba soupeři zcela opustili opatrné taktizování a útoky se rychle přelévaly z jedné strany na druhou. Český tým měl víc ze hry, domácí po odchodu zraněného Tsartase přece jen hodně ztratili ze své nebezpečnosti. Největší příležitost měl v 73. minutě Vachoušek, který se ocitl sám před brankářem, ale Nikopolidis jeho úmysl vystihl. Dravý Vachoušek pak dokonce dostal míč do sítě, ale rozhodčí si všiml, že si předtím pomohl faulem.

Nedvědova bomba z voleje zasvištěla těsně nad řeckou brankou, což ocenili bouřlivým potleskem i domácí fanoušci, jimž se bezstarostně vedený zápas líbil. Jen po Basinasově pádu v šestnáctce se zlobili na švýcarského rozhodčího, který měl podle jejich mínění nařídit penaltu. Poslední šanci změnit bezbrakovou rovnováhu měl Goumas, ale Kinský jeho hlavičku zneškodnil.

"Výsledkem zklamán nejsem, protože jsme museli nasadit hodně nových hráčů. A jejich nasazení mě uspokojilo," vyzdvihl český kouč hru nováčků.

Německý trenér řecké reprezentace Otto Rehhagel byl spokojen s první půlhodinou. "To jsme hráli výborně a mohli dát i gól. Potom byl soupeř lepší," uznal. "Po velkém střídání jsme trochu ztratili rytmus. Ale teď náme nejde ani tak o výsledky, jako o hledání optimální sestavy. A z tohoto pohledu to byl velmi prospěšný zápas proti
těžkému soupeři."

Rozhodčí: Bertolini (Švýcarsko). ŽK: Zagorakis - Pikl. Diváků: 10 000.
Řecko: Nikopolidis - Patsatzoglu (46. Lakis), Dabizas (57. Goumas), Kirgiakos (46. Zagorakis), Venetidis - K. Konstantinidis, Basinas, Tsartas (43. Kafes), P. Konstantinidis - Giannapulos (46. Georgiadis), Nikolaidis (64. Vrizas). Náhradník: Katergiannakis.
Česko: Vaniak (46. Kinský) - Johana (23. Mlejnský), Holeňák (46. Ujfaluši), Bolf, Jankulovski - Poborský (83. Horváth), Galásek (68. Pikl), Nedvěd, Sionko (46. Hübschman) - Koller (46. Štajner), Vachoušek.

Český fotbalový reprezentant Štěpán Vachoušek (vlevo) se snaží připravit o míč domácího Kostase Konstantinidise. (17.4.2002)

Český fotbalový reprezentant Štěpán Vachoušek (vpravo) se snaží připravit o míč Řeka Nikose Dabizase.

Miroslav Holeňák (vpravo) bojuje o míč s Řekem Demisem Nikolaidisem.