Švédka Amanda Ilestedtová gestikuluje v zápase proti JAR.

Švédka Amanda Ilestedtová gestikuluje v zápase proti JAR. | foto: Reuters

Švédky na MS vyhrály hlavičkou v závěru. Outsiderky z JAR udolaly 2:1

• 0
Gólem v poslední minutě vybojovaly švédské fotbalistky ve svém úvodním zápase na mistrovství světa vítězství 2:1 nad Jihoafrickou republikou. Obhájkyně bronzu a stříbrné medailistky z posledních dvou olympijských turnajů od začátku druhého poločasu s outsiderem prohrávaly, od blamáže je zachránila až v samém závěru Amanda Ilestedtová hlavičkou po rohovém kopu.

O jediný gól vyhrály svůj první duel na turnaji také Nizozemky, které obhajují druhé místo z roku 2019. Ve skupině E si poradily 1:0 s Portugalskem, které na MS debutuje. Zápas rozhodla obránkyně Interu Milán Stefanie Van der Gragtová, jež se ve 13. minutě trefila hlavou po rohu. Portugalky loni na Euru ve skupině podlehly ve vzájemném utkání 2:3, tentokrát vystřelily na branku až v samém závěru.

Překvapivou remízou 0:0 skončil duel Francie s Jamajkou, která při premiéře na minulém světovém šampionátu utrpěla tři porážky a měla skóre 1:12. Semifinalistky loňského Eura měly blízko ke gólu v poslední minutě, ale míč se po hlavičce Kadidiatou Dianiové odrazil nejprve od břevna a pak ještě od tyče. Jamajčanky dohrávaly před téměř 40 tisíci diváků nastavení bez vyloučené útočnice Khadiji Shawové.

Jihoafričanky hrají na MS teprve podruhé, před čtyřmi lety prohrály všechny tři zápasy s celkovým skóre 1:8. Ve Wellingtonu šly dnes překvapivě do vedení, když Hildah Migalaová dostala ve 48. minutě stehnem míč do branky. Sama se při tom zranila a musela vzápětí vystřídat.

O vyrovnání se postarala v 66. minutě barcelonská útočnice Fridolina Rolföová. Navzdory převaze Švédky dlouho nemohly přidat další gól, uspěla až zkušená obránkyně Arsenalu Ilestedtová po jedenáctém rohovém kopu svého týmu.