Španělský útočník Iago Aspas (vpravo) a anglický obránce Harry Maguire

Španělský útočník Iago Aspas (vpravo) a anglický obránce Harry Maguire | foto: AP

Liga národů: Švýcaři zničili Island, Španělsko vyhrálo šlágr v Anglii

• 20
Fotbalisté Anglie vstoupili do Ligy národů prohrou se Španělskem. V prvním zápase od neúspěšného boje o bronz na mistrovství světa podlehli před domácími fanoušky ve Wembley 1:2. V sedmé minutě nastavení sice dostal míč do brány ještě Danny Welbeck, jeho vyrovnání na 2:2 ale rozhodčí kvůli faulu na gólmana Davida De Geu neuznal.

Domácí tým dostal do vedení v jedenácté minutě Marcus Rashford. O dvě minuty později ale vyrovnal Saúl a za dalších 20 minut poslal svěřence nového reprezentačního trenéra Luise Enriqueho do vedení Rodrigo.

Na nosítkách opustil hřiště v úvodu druhého poločasu Luke Shaw, jenž byl kvůli zranění hlavy po tvrdé srážce s Danielem Carvajalem na trávníku nejprve několik minut ošetřován.

Fotbalisté Islandu odstartovali Ligu národů nejvyšším debaklem za poslední dva roky, na úvod skupiny A2 prohráli 0:6 ve Švýcarsku. Úspěšně vykročila do soutěže Bosna a Hercegovina, která ve skupině B3 na hřišti Severního Irska zvítězila 2:1.

O vysoké výhře Švýcarska rozhodli Steven Zuber, Denis Zakaria, Xherdan Shaqiri, Haris Seferovic, Albian Ajeti a Admir Mehmedi. Domácí navázali na sedm měsíců starou šestibrankovou výhru nad Panamou, naopak Island natáhl sérii bez vítězství na osm zápasů, z nichž navíc šest prohrál.

Za Bosnu otevřel skóre v 36. minutě Haris Duljevič po centru bývalého útočníka Teplic Edina Džeka. Elvis Sarič po přestávce po zaváhání soupeřovy obrany a brankáře zvýšil na 2:0. Severní Irsko poté v nastavení zásluhou Willa Grigga pouze upravilo na 1:2 a prohrálo třetí z posledních čtyř domácích zápasů

Švýcarsko - Island 6:0 (2:0)

Branky: 13. Zuber, 23. Zakaria, 53. Shaqiri, 67. Seferović, 71. Al. Ajeti, 82. Mehmedi. Rozhodčí: M. Oliver.

Švýcarsko Sommer – Ricardo Rodríguez, Akanji, Schär, Mbabu – Xhaka (C), Zakaria – Zuber (79. Sow), Shaqiri, Embolo (65. Al. Ajeti) – Seferović (72. Mehmedi).

Island Halldórsson – Sävarsson, R. Sigurdsson, A. Skúlason, Ingason – Gíslason (74. Sigurjónsson), G. Sigurdsson (C), Pálsson, B. Bjarnason (65. E. Bjarnason) – Bödvarsson, B. Sigurdarson (60. Kjartansson).

Anglie - Španělsko 1:2 (1:2)

Branky: 11. Rashford - 13. Saúl Ñíguez, 32. Rodrigo. Rozhodčí: Makkelie – Diks, Steegstra (všichni Nizozemsko).

Anglie Pickford – Maguire, Stones, Joe. Gomez – Trippier, Henderson (64. Dier), Alli, Lingard, Shaw (53. Rose) – Kane (C), Rashford (90+4. Welbeck).

Španělsko de Gea – Carvajal, Nacho Fernández, Ramos (C), Alonso (87. I. Martínez) – Th. Alcântara (80. Roberto), Busquets, Saúl Ñíguez – Rodrigo, Aspas (68. Asensio), Isco.

Severní Irsko a - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:1)

Branky: 90+3. Grigg - 36. Duljević, 64. Sarić. Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek (všichni Česká republika).

Severní Irsko a Peacock-Farrell – C. McLaughlin (69. Boyce), J. Evans, Cathcart, Lewis – Norwood, S. Davis (C), Saville – McGinn (76. J. Ward), K. Lafferty (69. Grigg), Dallas.

Bosna a Hercegovina Šehić – Bešić, T. Šunjić, E. Zukanović, Civić (76. Zakarić) – Sarić (67. Krunić), Cimirot, Pjanić (83. Bajić) – Višća, Džeko (C), Duljević.

Finsko - Maďarsko 1:0 (1:0)

Branky: 7. Pukki. Rozhodčí: Mažeika (LTU) – Šimkus (LTU), Kazlauskas (LTU).. Diváci: 10220.

Finsko Hradecky – Raitala, Toivio, Arajuuri (C), Uronen (45+1. Granlund) – Lod, Kauko, Schüller (63. Sparv), Soiri (84. Taylor) – Tuominen, Pukki.

Maďarsko Gulácsi – Lovrencsics, Fiola, Lang, Kádár – Kovács (61. Kálmar), Pátkai – Stieber (54. Varga), Klienheisler, Sallai (72. Eppel) – Szalai (C).

Estonsko - Řecko 0:1 (0:1)

Branky: 14. Fortounis. Rozhodčí: Gözübüyük – Goossens, Schaap (vš. NIZ).

Estonsko Aksalu – Kams, Baranov, Vihmann, Mets, Pikk – Ojamaa (80. Tamm), Dmitrijev, Vassiljev (C), Luts (85. Puri) – Anier (63. Zenjov)

Řecko Barkas – Torosidis (C), Manolas, Sokratis, Lykogiannis – Kourbelis, Bouchalakis (77. Tziolis) – Mantalos, Fortounis, Pelkas (90+1. Koulouris) – Mitroglou (50. Bakasetas)