Slovenský kapitán Marek Hamšík bráněný Adamem Nagym z Maďarska.

Slovenský kapitán Marek Hamšík bráněný Adamem Nagym z Maďarska. | foto: Reuters

Start kvalifikace: Slováci porazili Maďary, Bílek dovedl Kazachy k výhře

• 75
Pikantním soubojem dvou sousedů a rivalů - Slovenska a Maďarska - začala kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2020. Z výhry 2:0 se v Trnavě radoval domácí tým vedený českým trenérem Pavlem Hapalem. Uspěl i další český kouč - Michal Bílek dovedl Kazachstán v soutěžní premiéře k výhře 3:0 nad Skotskem.

Bývalý trenér české reprezentace, který tým převzal v lednu, tak navázal na únorovou vítěznou přípravu s Moldavskem (1:0).

„Tohle nikdo nečekal. Ale v průběhu zápasu jsme si vytvořili šance, abychom vstřelili ještě víc gólů. Takže je všechno v pořádku,“ řekl Bílek na tiskové konferenci.

Český trenér kazachstánské reprezentace Michal Bílek v zápase se Skotskem.

Kazachům na umělé trávě v Astaně skvěle vyšel začátek a dvakrát nachytali obranu soupeře. Už v šesté minutě otevřel skóre Percuch po asistenci Merkela, kterého Bílek přesvědčil k návratu do národního týmu. Mládežnický reprezentant Německa si druhý start za Kazachstán připsal po čtyřech letech.

Za čtyři minuty zvýšil Vorogovskij. Skotové inkasovali dvakrát v úvodní desetiminutovce poprvé od porážky 1:5 s Anglií z května 1975. Nečekaně hladké vítězství 117. týmu žebříčku FIFA korunoval v 51. minutě Zajnutdinov umístěnou hlavičkou.

„Jsme rádi, že jsme vyhráli. Tohle se nestává každý den. Dobře jsme se připravili. Sledovali jsme zápasy Skotů a věděli že musíme dostat míč dopředu a použít průnikové přihrávky. Myslím, že jsme dali krásné góly,“ uvedl Bílek, jehož svěřenci v dalším kvalifikačním utkání v neděli přivítají Rusko.

Kompletní los kvalifikace a složení skupin

V minulé kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Rusku přitom Kazaši nevyhráli ani jednou. V deseti zápasech dali jen šest gólů a získali pouze tři body za remízy.

Slováci začali pikantní souboj v Trnavě náporem. Hanckova rána ještě olízla břevno, ale domácí převahu zužitkovali ve 44. minutě, kdy se Duda zblízka trefil po Rusnákově přihrávce. Maďaři po změně stran přidali a Slovensko několikrát podržel brankář Dúbravka.

Domácím však patřil závěr. Pekaríkův gól sice neplatil pro ofsajd, ale v 85. minutě přece jenom přidal pojistku Rusnák střelou k tyči. Slovensko ani v pátém utkání s Maďarskem neprohrálo.

Belgičan Timothy Castagne (vlevo) v souboji s Rusem Jurijem Žirkovem.
Maďarský fotbalista Adam Szalai hlavičkuje před slovenským reprezentantem...

Posledních 11 minut za vítěze odehrál slávista Stoch, na slovenské lavičce zůstali další záložník Hrošovský a brankář Kozáčik z Plzně a sparťanský obránce Štetina.

V druhém utkání skupiny E se Chorvatsko doma nečekaně trápilo s Ázerbájdžánem a zvítězilo po obratu 2:1. Vicemistři světa nezačali dobře a v 19. minutě inkasovali po ráně Šejdajeva. Chorvaté pak outsidera zatlačili a krátce před pauzou srovnal Barišič z rohu. V 79. minutě zápas v Záhřebu rozhodl Kramarič umístěnou střelou.

Belgie ve skupině I zdolala Rusko 3:1. Ve 14. minutě v Bruselu otevřel skóre Tielemans, na jehož trefu rychle odpověděl Čeryšev. Těsně před pauzou domácím vrátil vedení Eden Hazard z penalty a záložník Chelsea v 88. minutě pojistil triumf bronzového týmu z posledního MS třetím gólem.

Nizozemsko vstoupilo do skupiny C suverénní výhrou 4:0 nad Běloruskem. V Rotterdamu zářil útočník Lyonu Depay, který dvě branky vstřelil a další dvě připravil pro spoluhráče Wijnalduma a Van Dijka.

Skupina C

Nizozemsko - Bělorusko 4:0 (2:0)
Severní Irsko - Estonsko 2:0 (0:0)

Branky: 57. McGinn, 75. S. Davis. ŽK:36. Tamm.

Severní Irsko Peacock-Farrell – Dallas, Cathcart, J. Evans, Lewis – McNair, S. Davis, Saville – McGinn (86. C. McLaughlin), K. Lafferty (77. Magennis), Jones (82. Ferguson).

Estonsko Lepmec – Baranov, Tamm, Vihmann, Pikk – Käit – Ar. Dmitrijev (86. Sappinen), Mets, Henrik Ojamaa (69. Vassiljev), Teniste – Anier.

Branky: 1. Depay, 21. Wijnaldum, 55. Depay, 85. V. van Dijk. Rozhodčí: Massa – Meli, Costanzo. ŽK:35. de Roon - 31. Drahun, 32. Pucila.

Nizozemsko Cillessen – Dumfries (68. Tete), V. van Dijk, de Ligt, Blind – Wijnaldum, de Roon (46. D. Pröpper), F. de Jong – Bergwijn, Depay, Babel (59. Promes).

Bělorusko Harbunov – Šitov, Martynovič, Sivakov, Paljakov – Kovaljov (79. Savicki), Majevski, Drahun (86. Lapcev), Stasevič – Pucila – Signěvič (63. Saroka).

Skupina E

Chorvatsko - Ázerbájdžán 2:1 (1:1)
Trnava: Slovensko - Maďarsko 2:0 (1:0)

Branky: 44. Barišić, 79. Kramarić - 20. Šejdajev. Rozhodčí: Georgi Kabakov – Martin Margaritov, Divan Valkov (vš. BUL). ŽK:67. Medveděv.

Chorvatsko L. Kalinić – Brekalo, Ćaleta-Car, D. Vida, Barišić – Modrić (C) (90+2. Badelj), Kovačić (73. Vlašić) – Kramarić, Rakitić, Perišić – Petković (69. Rebić).

Ázerbájdžán S. Agajev – Medveděv (C), Mammadov, B. Huseynov, Rahimov – Garajev (88. Ru. Dadašov) – Madatov, Israfilov, R. Almeida (73. Mahmudov), Nazarov (58. Abdullajev) – Šejdajev.

Slovensko - Maďarsko 2:0 (1:0)

Branky: 42. Duda, 85. Rusnák. Rozhodčí: Bezborodov – Dančenko, Gavrilin (vš. Rus.). ŽK:21. Vavro, 51. Kucka, 78. Hamšík, 90. Škriniar - 10. Kalmár, 59. Korhut, 88. Á. Nagy. Diváci: 14 235.

Slovensko Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka – Hamšík (C), Duda (87. Šafranko), Rusnák (90+2. Mihalík) – Mak (79. Stoch).

Maďarsko Gulácsi – Orban, Lang (81. Holender), Kádár, Korhut – Lovrencsics, Á. Nagy – Kalmár (61. Dzsudzsák), Kleinheisler (54. Szoboszlai), Kovács – Szalai (C).

Skupina G

Rakousko - Polsko 0:1 (0:0)
Severní Makedonie - Lotyšsko 3:1 (2:0)
Izrael - Slovinsko 1:1 (0:0)

Branky: 69. K. Piątek. ŽK:51. Dragović, 81. Alaba - 54. Bereszyński.

Rakousko Lindner – Lainer, Dragović, Hinteregger, Wöber – Grillitsch (84. Onisiwo), Baumgartlinger – Lazaro (81. Janko), Sabitzer, Alaba – Arnautović.

Polsko Szczęsny – Kędziora, Glik, Bednarek, Bereszyński – Grosicki (90+2. Pazdan), Krychowiak, Klich, P. Zieliński (59. K. Piątek) – Lewandowski, Milik (46. Frankowski).

Makedonie - Lotyšsko 3:1 (2:0)

Branky: 11. Alioski, 29. Elmaz, 90+3. Elmaz - 87. Isajevs. Rozhodčí: Özkahya – Yilmaz, Ersoy (vš. TUR). ŽK:60. Ciganiks. ČK:90+1. Ciganiks.

Makedonie Dimitrievski – Ristovski, Musliu, Velkovski, Alioski – Trajkovski (83. Markoski), E. Bardhi, Nikolov, Hasani (23. Elmaz) – Nestorovski, Panděv (C) (71. Ristevski).

Lotyšsko Vaņins (C) (33. Šteinbors) – Gabovs, Dubra, Ošs, Maksimenko – Tarasovs, Isajevs, Ciganiks, Rakels – Karašausks (68. Tobers), Šabala.

Branky: 55. Zahavi - 49. Šporar. Rozhodčí: Martins T. (Por). ŽK:30. B. Natcho, 50. Dabour, 86. Dor Peretz - 87. Jokić.

Izrael Harush – Dasa, Taha, Yeini, Ben Harush, Tawatha (77. Cohen) – Kayal (63. Solomon), Dor Peretz, B. Natcho (C) (79. Cohen) – Zahavi, Dabour.

Slovinsko Oblak – Stojanović, Aljaž Struna, M. Mevlja, Jokić (C) – Zajc (63. Črnigoj), Krhin, Kurtić – Iličić, Šporar (85. Bohar), Verbič (90. Bijol).

Skupina I

Kazachstán - Skotsko 3:0 (2:0)
Kypr - San Marino 5:0 (4:0)
Belgie - Rusko 3:1 (2:1)

Branky: 14. Tielemans, 45. E. Hazard, 88. E. Hazard - 16. Čeryšev. Rozhodčí: Haţegan – Șovre, Gheorghe (všichni ROU). ŽK:90. D. Mertens - 18. Golovin. ČK:90. Golovin.

Belgie Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Castagne, Tielemans, Dendoncker, T. Hazard (84. Chadli) – D. Mertens, Batshuayi, E. Hazard (C).

Rusko Guilherme – Mário Fernandes, Nababkin, Džikija, Kudrjašov, Žirkov – I. Achmetov, Golovin, Kuzjajev (26. An. Mirančuk), Čeryšev (64. Čalov) – Dzjuba (C) (77. Smolov).

Kazachstán - Skotsko 3:0 (2:0)

Branky: 6. Percuch, 10. Vorogovskij, 51. Zajnutdinov. Rozhodčí: Jovanović – Stojković, Mihajlović (všichni Srbsko). ŽK:38. Merkel, 90+5. Sujumbajev - 83. Shinnie. Diváci: 27 641.

Kazachstán Nepohodov – Vorogovskij, Malyj, Postnikov, Jerlanov (81. J. Achmetov), Sujumbajev – Percuch, Kuat (C), Merkel – Zajnutdinov (84. Mužikov), Murtazajev (68. Turysbek).

Skotsko Bain – Palmer, Bates, McKenna, Shinnie – Armstrong, J. McGinn (70. McTominay), C. McGregor (C) – Forrest (81. McNulty), McBurnie (61. Russell), Burke.

Branky: 19. Sotiriou, 23. Sotiriou, 26. Kousoulos, 31. Efrem, 56. Laifis. Rozhodčí: Frischer – Koiv, Härsing (vš. Estonsko). ŽK:18. D. Simoncini, 21. E. Golinucci, 71. Palazzi.

Kypr Panagi – Demetriou (C) (65. Merkis), Kousoulos, Laifis, Ioannou – Efrem, Papoulis (54. M. Špoljarić), Artymatas, Georgiou – Mitidis, Sotiriou (27. Makris).

San Marino E. Benedettini – Ma. Battistini, Cevoli, D. Simoncini (C), Palazzi, Rinaldi (46. A. Hirsch) – Giardi (74. Lunadei), E. Golinucci, Mularoni – F. Berardi, Nanni (46. M. Vitaioli).