Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Košťál: Chci dát hráčům míň peněz

Vlastimil Košťál - Vlastimil Košťál | foto: Dan MaternaMF DNES

29 2007
Praha - Oficiálně je až druhým mužem českého fotbalu, ale to jen naoko. Ve skutečnosti nikdo nemá tak zásadní vliv jako on, Vlastimil Košťál. Ovlivňuje toky milionů korun, rozhoduje o reprezentaci, jejímž je manažerem. Za svou si vzal výstavbu Národního fotbalového stadionu. Svou moc dává na odiv sebejistým až arogantním vyjadřováním.

Snad nikdo nemá tolik nepřátel v českém fotbale jako on. Dokonce existuje webová stránka www.kostalven. cz, kde mu autoři vyčítají, že fotbalu zneužívá k vlastnímu obohacení.

Vyrábějí protestní trička, transparenty a žádají jeho demisi. Košťál to nechápe: "Vždyť jsem úspěšný manažer," říká místopředseda fotbalového svazu.

Teď jste na koni, když národní tým postoupil na mistrovství Evropy. Vnímáte to tak?
Víte, to není můj osobní boj o pověst. Život mám založený na faktech a ta nezpochybnitelně mluví pro mě. Když jsem vedl Spartu, pětkrát jsem postoupil do Ligy mistrů a třikrát dál ze skupiny. S nároďákem jsem potřetí v řadě na šampionátu, mám bronz z posledního Eura. To jsou fakta.

Která často a rád opakujete. Navíc si úspěchy dost přisvojujete, když říkáte: Já jsem postoupil, já získal.
Protože to nikdo neříká, nikomu se to nehodí do mého mediálního obrazu, který vytváří. Nebo nemám ve faktech pravdu?

To máte.
A proč jsem tedy kritizován?

Veřejnost jste třeba pobouřil při korupční aféře, kdy jste řekl, že úplatky ve fotbale neznáte. Nebo pohoršujete výroky typu, že pokud někdo nemá nervy na prostředí českého fotbalu, ať jde hrát curling, kde je klid.
Já už jsem takový. Mám tendenci věci hecovat. Vnímám to jako satiru, která do fotbalu patří, protože fotbal je zábava.

Nepřijde vám to jako nemístné žertování?
Manželka mi říká: Tohle baví tebe a pár kamarádů, pak už nikoho. Možná má pravdu. Někdy jsem příliš příkrý a direktivní.

Proč tedy neuberete?
Není to má přirozenost, abych se choval jinak. Navíc na ubrání je pozdě, můj mediální obraz je vytvořen a snažit se ho změnit, to by byla zbytečná investice. Pro část novinářů a veřejnosti nejsem populární. Mou zbraní jsou ale ta fakta. Proto sám sebe hodnotím jako úspěšného manažera.

Teď úspěch máte, postup na Euro. Ale byla to hrůzostrašná kvalifikace, že?
Určitě. Daleko složitější, než ukazují fakta, že jsme se kvalifikovali už dvě kola před koncem se stejným bodovým ziskem jako Němci.

Co rozhodlo o postupu?
Vidím pět faktorů. Uklidnění přinesl první zápas a vítězství nad Walesem.
Povedla se nám generační výměna. Třetí faktor je důvěra v kritizované hráče i trenéra Brücknera, o němž se psalo, že je nemoderní a vyhořelý. Potom Kypr (hubená výhra 1:0 nad outsiderem po hráčském mejdanu s dámskou návštěvou – pozn. red.). Tam jsme přežili vlastní smrt. Mužstvo ukázalo sílu a charakter.
Zapáté prospěly změny v realizačním týmu, kdy přišel asistent Rada a fyzioterapeut Kolář.

Radu jste prosazoval vy. Proč?
Věřil jsem, že týmu dodá nový impulz. Je to energický typ, líbí se mi opravdovostí, autoritou. Takového Karel (Brückner) potřeboval.

Nezapochyboval jste někdy o postupu?  A netvrďte mi, že ne.
Fotbal je velké riziko. I když uděláte všechno nejlepší, jak je o tom přesvědčen Daniel Křetínský (šéf Sparty), tak to nakonec nemusí dobře dopadnout. Dan dělá věci s rozvahou, s jistotou v dobrý čin, ale v konečné fázi to nefunguje. Já věřil, že máme dobrou kostru týmu i trenéra, který to může přetavit v postup. A v kritickou chvíli jsme nezpanikařili.

A kdyby bylo ještě hůř, než po Kypru ve skutečnosti bylo?
Pak jsem měl v hlavě řešení, kterou cestou bychom se vydali. Tohle řešení neznal nikdo jiný než já.

Čili trenérská výměna.
To už je mimo rámec diskuse.

Musel by přece odejít trenér, nebo vy, protože jste Brücknera na místě trenéra prosadil po krachu na mistrovství světa. A vlastní odchod byste si jistě nevybral.
Tak to se vám povedlo, teď jste mě rozesmál.

Říkáte trenérovi i názory ryze na fotbal?
Určitě, bavíme se hodně otevřeně. Tabu jsou ale rozhodovací procesy kolem výběru hráčů a systému hry, ty dělá on.

Přesto: po mistrovství světa jste vyhlásil generační výměnu a mezi odcházejícími hráči jmenoval Galáska. Hráč i trenér tuhle možnost popřeli. Spletl jste se?
Skutečně jsem si myslel, že nemá mužstvu co dát. V tomto případě jsem se mýlil rád. To jsou momenty, kdy trenér vidí dál než já, hráče zná dobře jako jejich táta.

Asi jste se lišili i v potrestání za hotelový mejdan. Ujfalušiho, jehož narozeniny se tehdy slavily, jste chtěl poslat pryč z týmu.
Ano, ale jen do chvíle, než jsem si promluvil s trenérem a hlavně s hráči. Vysvětlili mi, že jich v tom bylo zapojeno víc. Ujfalušiho vyřazení by bylo sousto pro média, ale my nechtěli kvůli jednomu výstřelku zahodit důvěru v hráče.

Co kdyby se situace opakovala?
Ptáte se hypoteticky. Vyloučit nelze nic, ale já s 99procentní jistotou vím, že nic takového nenastane.

Tým dostal milionovou pokutu. Nebyla po postupu odpuštěna?
Ne, ne, ne!

A kde je ten milion?
Ta částka figuruje na účtu nadačního fondu pro mládež.

Co postup na Euro českému fotbalu přinese?
V penězích odhadem 200 milionů od sponzorů a UEFA. Ale důležitější je zpráva do celého světa, že se u nás pořád pracuje kvalitně a že umíme vyprodukovat v lize nové hráče, za něž dostanou kluby slušné peníze. Hodnota produktu českého fotbalu dostala injekci.

Kolik na postupu vydělají hráči?
Těm jsem řekl: Nejdřív vybojujte postup, pak se pobavíme o penězích. Minule za vybojovaný turnaj měli hráči a realizační tým 45 procent netto z celkového zisku po odečtení nákladů na pobyt týmu na turnaji. Zbytek připadl svazu. Teď chci poměr maličko zlepšit ve prospěch svazu, na šedesát ku čtyřiceti. Je otázka, co se mi podaří prosadit.

Jistě vás k tomu vede i rozpočet svazu, který je deficitní, že?
Svaz potřebuje 225 milionů a asi 10 procent jich má nepokrytých. Postupem na Euro se rozhodně posuneme do plusu. A hráči? Dřív měli 60 procent, pak 55, 50, 45. Teď jim chci dát za postup ještě míň, protože to odpovídá trendu. Měla by to být jakási daň na výchovu jejich následníků.

Může postup znamenat i zelenou pro Národní fotbalový stadion, který plánujete v Praze na Letné?
Nevidím přímou souvislost, nikdo mi kvůli postupu nezlevní úrokovou sazbu. Ale politicky to může pomoct. Důležité je, že jsme součástí projektu Praha olympijská. A v něm se zavazujeme, že první, kdo postaví olympijské sportoviště, budeme my s fotbalovým stadionem. Je daná lokalita Letná, vše konzultované s majiteli pozemků.

Kdy se začne stavět?
Koncem příštího roku má být asi na rok uzavřena třída Milady Horákové, kde se hloubí tunel. Té chvíle musíme využít pro rozhodující bourací a stavební práce. Pak se Letná předláždí a jistě tam vznikne stavební uzávěra.

Co peníze? Bývalý premiér Paroubek vám slíbil ze státní dotace miliardu, asi třetinu potřebné částky. Ale to bylo před volbami, kdy potřeboval sbírat hlasy.
Vítáme jakoukoliv veřejnou pomoc, ale my se spíš držíme privátních zdrojů. Teď probíhají klíčová jednání.

Letná je horká půda. Nedopadne to jako Kaplického knihovna?
My podporu magistrátu máme.

Už teď je problém na Letné zaparkovat a stadion ještě zvětšíte. Proč nestavíte na okraji Prahy, jak to dělají jinde ve světě?
Já nechci nový Palác kultury, ale funkční stavbu s padesáti akcemi za rok. Jinak se stadion neuživí. Musí tam hrát nároďák a nějaký klub, který má evropské poháry. Slavia stadion dostavuje, zbývá Sparta. A ta se na okraj Prahy neodstěhuje. Nechci být podepsán pod nějakou mrtvolou, kterou postavíme na zelené louce.

Zpátky k reprezentaci. Jste realista, pragmatik. Řekněte: má tým na obhajobu bronzu z minulého Eura?
Složitá otázka. Z pohledu motivace je třeba říct ano. Ale vy jste otázku uvedl jinak. Velké šampionáty žijí vlastním životem. V krátké době tým odehraje hodně utkání. Trocha smůly vás vygumuje, trocha štěstí vynese do oblak. Jako zápas s Ruskem na Euru 1996.

Ten zápas obrátil dějiny českého fotbalu.
Přesně tak. Nebudeme favority turnaje, což pro nás je výhodou, na druhou stranu tenhle tým chce uspět. Řekneme si jediný cíl, postup ze skupiny. Pak se uvidí.

Jak to bude dál s trenérem? Po Euru mu končí smlouva.
Jistá je jedna věc: tým na šampionátu povede Brückner.

Já se ale ptám, co nastane pak. Když budeme mistry Evropy, což není moc pravděpodobné, tak asi zůstane. Ale jinak je očekávatelná výměna.
S tím nelze než souhlasit.

Je trenér Brückner na odchod připraven?
O tom jsem s ním ani náznakem nemluvil. Teď bude na podobné věci čas. Jakýkoliv seriál jednou skončí, tedy i série úspěchů reprezentačního týmu. Není nic cennějšího, než když šéf firmy, trenér nebo kdokoli odejde jako vítěz.

Dříve jste řekl, že by se vámzamlouval trenér ze zahraničí. Ještě vás ta myšlenka neopustila?
Trvám na ní. Máme řadu hráčů, kteří ve velkém uspěli v cizině, namátkou Nedvěd, Rosický nebo Čech. Tohle se o trenérech říct nedá, v cizině o ně není zájem. Jsem přesvědčen, že zahraniční trenér by nám prospěl.

V čem?
Oživil by to. Jiným pohledem na fotbal, zkušenostmi. Vidím, jak hráči, kteří jsou v cizině, významně ovlivňují zbytek nároďáku. Fotbalisté by s takovým trenérem neměli problém, vždyť 80 procent jich hraje v zahraničí, kde mají cizího trenéra.
Ale museli bychom přivést renomovaného trenéra, slovo renomovaného zdůrazňuji.

To je kdo? Lippi, Mourinho, Capello?
Jmenujete nedosažitelnou top klasu. Já si dovedu představit ty v druhé řadě, kteří mají mezinárodní autoritu. Trapattoni, Magath, Klinsmann. Ale obávám se, že na takové osobnosti nemáme ekonomické podmínky, takže zůstaneme v českém ranku.

Zeptám se na pár jmen, jestli můžou být vhodnými typy. Nejprve Lavička.
O něm si myslím to nejlepší, proto vede reprezentační jedenadvacítku. Aby mohl aspirovat, musí po titulu v Liberci ještě jednou uspět.

Jarolím.
Egoista, silný, úspěšný trenér. Má potenciál.

Ivan Hašek.
Zaměstnal jsem ho ve Spartě na plné riziko, když ještě netrénoval žádné mužstvo. Uspěli jsme společně, získali dva tituly, hráli Ligu mistrů. Na můj vkus příliš často mění angažmá. Nepochybně má mezinárodní zkušenosti a tu roli by zvládl.

Vy byste ho klidně angažoval, když proti vám kandidoval ve volbách na šéfa svazu a ostře jste po sobě šli?
Nemám sebemenší osobní problém. Dokážu se přes to přenést.

Bílek.
Přestože má nezpochybnitelné sparťanské srdce, společnost první trenérské ligy je mu ještě vzdálená.

Straka a Uhrin junior.
Se Strakou mám dobrý vztah, je to srdcař. Otázkou zůstává, jestli jeho způsob koučinku je vhodný pro každý mančaft. Uhrin? Totéž co Lavička, musí úspěch zopakovat.

Zapomněl jsem na někoho, kdo ve vaší hlavě může aspirovat na reprezentačního trenéra?
Neříkejme tomu nový reprezentační trenér, ale první trenérská liga. A do ní nesporně patří Petr Rada. Udělal kus práce v Jablonci, teď v Teplicích.

Jistě během jara přijde někdo s nápadem, že byste měl zavolat Nedvědovi, aby jel na Euro. Jak zareagujete?
Zavolám trenérovi a zeptám se: Chcete Nedvěda? A on odpoví: Kdo by ho nechtěl? Nastane věčný kolotoč otázek pro a proti. Já si myslím, že Pavel je pořád ve výtečné formě, moc si ho vážím, ale jeho zpětné angažování do třetice je nemožné. Dnes má tým jinou hierarchii a osu.

Vrátím se tam, kde jsme začali. K vaší nepopularitě. Sledujete stránky www.kostalven.cz?
Vím o nich, ale nečtu. Nechápu, že někdo vydává peníze, které to určitě stojí, za věc, která mu nic nevynáší. Já neumím dát peníze za nic.

Autorům hodně záleží na tom, abyste odešel. Vás to nezlobí? Co vás vlastně uráží? Nedávno jste třeba podal žalobu na Lidové noviny kvůli komentáři kritika Rejžka. Proč?
Především proto, že urážku, kterou tam použil, považuje za názor. Podle mě je urážka prostě urážka. (Po hotelové aféře Rejžek napsal: "Já být reprezentantem a mít pořád před sebou tvář naprosto neschopného manažera Vlastimila Košťála, tak jsem z beznaděje nametený a v náručí povětrné ženštiny snad denně.")

O kolik se soudíte?
Ani nevím, je to v rukou právníka. Peníze jsou mi jedno. Mě jen zajímá, jak na takové situace reaguje tiskový zákon, když Lidové noviny, které považuji za konzervativní a seriózní list, tohle otisknou.

Pokolikáté v životě se soudíte?
Poprvé. Úplně poprvé. A je to pro mě zábavné.

Autor:

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější
Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Dortmund - Slavia 2:1, favorit vydřel postup, hosté hodně vzdorovali

Zase soupeře trápili do poslední vteřiny, výkonem bavili a potěšili, ale opět nemají ani bod. Slávističtí fotbalisté ve...

Slavia musí před jarem zúžit kádr, rozletí se hvězdy? A které?

Zdá se málo pravděpodobné, že fotbalová Slavia v zimním přestupním období nepřijde o svého tahouna Tomáše Součka. O...

Teplice a sbohem. Trenér Vrba údajně po nedělním duelu skončí v Plzni

Čas Pavla Vrby na plzeňské lavičce se nachýlil. Zkušený trenér uzavře své druhé angažmá u fotbalistů Viktorie po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Mladá Boleslav 5:2, v souboji o třetí místo padaly krásné góly

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v ligové tabulce. Je to jejich nejlepší umístění v letošním ročníku, v 19. kole doma...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Nejsem fanouškem videa, ale cesta zpátky není, řekl předseda UEFA

Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin přiznal, že není fanouškem videa. Podle něj způsobuje zmatek....

Messi získal pošesté v kariéře Zlatý míč, předčil Van Dijka a Ronalda

Králem fotbalistů za kalendářní rok 2019 je po čtyřleté odmlce znovu Lionel Messi. Útočník Barcelony v pondělí večer v...

Brazilští fotbalisté čekali na výhru pět zápasů, teď přehráli Koreu

Brazilští fotbalisté se po pěti nepovedených zápasech dočkali vítězství. V přípravě v Abú Zabí porazili 3:0 korejský...

Čtyři roky čekal. Teď je král Lionel zpátky na trůnu

V chladném madridském večeru promokl na kost, od pusy se mu kouřilo. Dost míčů poztrácel, nepouštěl se do kličkování,...

Najdete na iDNES.cz