FOTBAL V ZÁVĚJÍCH.  Kostarický fotbalista Alvaro Saborio (vlevo) bojuje s

FOTBAL V ZÁVĚJÍCH. Kostarický fotbalista Alvaro Saborio (vlevo) bojuje s Američanem Clarencem Goodsonem.

Kostarika protestuje po prohře s USA, která se zrodila v chumelenici

• 9
Po porážce 0:1 s fotbalisty USA v kvalifikaci mistrovství světa podala Kostarika oficiální stížnost mezinárodní federaci FIFA kvůli neregulérním podmínkám. Zápas v Denveru se hrál za husté chumelenice, na hřišti zcela pokrytém sněhem.

Salvadorský rozhodčí Joel Aguilar utkání pouze jednou přerušil v 55. minutě, kdy dal pokyn k odklizení sněhu z pomezních čar.

Kostarický kouč Jorge Luis Pinto si stěžoval, že hrát za takových podmínek bylo projevem neúcty k fotbalu. Hráči byli méně diplomatičtí. "Upřímně, byla to zlodějna. Ostuda. V něčem takovém jsem nikdy nehrál. Nebylo vidět na míč. Nebýt sněhu, vyhráli bychom, tím jsem si jistý," řekl záložník Cristian Bolaňos z FC Kodaň, odkud je na sníh zvyklý.

"Měli ten zápas ukončit už v prvním poločase," láteřil útočník Alvaro Saborio z Realu Salt Lake. V tom případě by se utkání muselo dohrát během následujících 48 hodin, což by znamenalo komplikaci, protože oba týmy čeká další zápas již v úterý.

Podle šéfa americké federace Sunila Gulatiho rozhodl sudí správně. "V opačném případě by to oběma týmům nic nepřineslo, když v úterý hrají znovu," řekl. Umístěním březnového zápasu do Denveru prý nechtěli Američané znevýhodnit soupeře, ale využít vysokohorského prostředí k přípravě na nadcházející utkání v Mexiku.

USA zajistil vítězství Clint Dempsey gólem v 16. minutě. Američané jsou po dvou kolech druzí za Hondurasem, který doma remizoval 2:2 s Mexikem. Zápas v San Pedro Sula provázel opačný extrém, fotbalisté se potili v 38 stupních Celsia.

Hosté sice vedli díky dvěma trefám útočníka Manchesteru United Javiera Hernándeze, jenž vylepšil svou bilanci v reprezentaci na 30 branek v 45 utkáních, ale Honduras v závěrečné čtvrthodině dvougólové manko smazal.