Portugalský útočník Cristiano Ronaldo slaví jeden ze svých gólů do sítě Arménie. | foto: Reuters

Ronaldo řádil. Jeho hattrick přinesl Portugalsku výhru nad Arménií

• 30
V „one-man show“ proměnil portugalský útočník Cristiano Ronaldo kvalifikační utkání o evropský fotbalový šampionát v roce 2016 proti Arménii. Portugalsko zvítězilo 3:2, hvězdný forvard si připsal hattrick a jeho země si tak pojistila první místo ve skupině I. Tři branky vstřelil také polský útočník Robert Lewandowski, který lídrovi skupiny D pomohl k domácí výhře 4:0 nad Gruzií. Třetím hattrickem dne pak přispěl André Schürrle k vysokému triumfu Německa 7:0 na půdě Gibraltaru.

Ronaldo v Jerevanu nejprve ve 29. minutě z penalty odpověděl na vedoucí trefu Pizzelliho. Mezi 55. a 58. minutou kanonýr Realu Madrid po individuálních akcích přidal další dva zásahy a zkompletoval třetí hattrick za národní tým a celkově 35. v kariéře.

Portugalci si ale závěr dobře rozjetého zápasu sami zkomplikovali, protože po hodině hry byl po druhé žluté kartě vyloučen záložník Tiago a v 72. minutě snížil bývalý obránce Českých Budějovic Mchojan. Hosté nicméně i v oslabení těsný náskok udrželi a tabulku vedou o dva body před Dánskem, které v Kodani porazilo 2:0 Srbsko.

Lewandowski ve Varšavě úřadoval až v úplném závěru. Útočník Bayernu Mnichov nejprve v 89. minutě zvýšil na 2:0 a další dvě trefy přidal v nastaveném čase. Úvodní gól Polska vstřelil v 62. minutě do gruzínské sítě jiný ofenzivní hráč Milik. Svěřenci Adama Nawalky mají po šesti utkáních dál jednobodový náskok na Německo.

Úřadující mistři světa na portugalském stadionu Algarve vedli nad Gibraltarem po poločase jen 1:0, ale v druhé půli přidali dalších šest branek. Vedle Schürrleho hattricku se dvakrát prosadil Kruse a jednou Gündogan s Bellarabim. Gibraltar prohrál i šestý zápas a má celkové skóre 1:34. Třetí Skotsko remizovalo 1:1 v Irsku.

Řecko překvapivě prohrálo 1:2 na Faerských ostrovech a zůstává poslední ve skupině F s pouhými dvěma body. Souboj vedoucích týmů Rumunska a Severního Irska skončil bezbrankovou remízou, takže Rumuni zůstali první o bod před sobotním soupeřem.