Faerské ostrovy mají necelých padesát tisíc obyvatel. To je pro představu zhruba stejně jako Chomutov nebo Děčín.
Nejvyšší fotbalovou ligu tam hrají poloprofesionální týmy a národní mužstvo musí hrát kvůli klimatickým podmínkám na umělé trávě.
Přesto dokázaly Faerské ostrovy remizovat 0:0 s Maďarskem, které na nedávném mistrovství Evropy postoupilo do osmifinále, a dokonce porazit 2:0 Lotyšsko. Tedy tým, se kterým loni na jaře česká reprezentace jen remizovala.
Další překvapeníKdo se v kvalifikaci nevzdává Ázerbájdžán má v „české“ skupině ze tří zápasů sedm bodů. Tolik jich nikdy neměl za celou kvalifikaci o mistrovství světa. Írán sice postoupil na tři z posledních pěti šampionátu, ale aby po čtyřech kolech suverénně vedl skupinu třeba před Koreou? V asijské části kvalifikace si slibně vede také Uzbekistán, který na mistrovství světa ještě nikdy nehrál. V tabulce je na postupové druhé příčce s bodovou ztrátou právě na Írán. Na mistrovství světa se nikdy neprobojovala ani Panama. Tentokrát má stále šanci, protože postoupila do pátého kola. Do něj se dostalo jen šest severoamerických týmů a účast na šampionátu získá polovina z nich. Čtvrtý se střetně v mezikontinentálním play-off. V Jižní Americe se daří Ekvádoru či Kolumbii. Což není překvapení, protože obě země už na mistrovství světa hrály. Ale odsunuly za sebe na nepostupovou příčku Argentinu, přestože kvalifikace se přehoupla už do druhé poloviny. |
Souostroví v Atlantickém oceánu, které je autonomní součástí Dánska, platí za největší senzaci aktuální kvalifikace. Na mistrovství světa nejspíš nepostoupí, ale ukazuje, že i outsider si může troufnout na favority.
„Už i tyhle země angažují evropské trenéry. Bránit se navíc naučí skoro každý... Když nemáte hráče na střílení gólů, tak je musíte naučit bránit. A když jsou ti hráči disciplinovaní, tak i menší týmy dokážou favority potrápit. Pokud tedy zrovna nehrajou vyloženě proti Německu nebo Španělsku,“ přemítal český obránce Tomáš Sivok nad vzestupem „trpaslíků“.
Nejvíc bodů v historii získaly Faerské ostrovy v kvalifikaci o postup mistrovství světa 2002. Tehdy dvakrát vyhrály nad Lucemburskem a přidaly jednu remízu se Slovinskem.
Teď by se mohly zlepšit. Vždyť je čekají dvě utkání proti Andoře, která v posledních pěti kvalifikacích nezískala ani bod...
A kde je psáno, že nepozlobí další favority? Pravda, Faerské ostrovy naposledy schytaly výprask 0:6 s Portugalskem, ale předtím proti Lotyšsku předvedly vyrovnanou partii. Ze zajištěné obrany vyrážely do protiútoků, které skončily sedmi střeleckými pokusy, z toho pěti přímo na bránu. A třeba druhý gól byl parádní, když si Jóan Edmundsson zasekl míč a mazáckým obloučkem překonal padajícího gólmana.
Na soupisce nezkušených mladíků není jediné známé jméno. Zhruba polovinu kádru tvoří hráči z domácí soutěže, zbytek z Dánska, Islandu a Norska.
Trenér už ovšem českým fotbalovým fanouškům povědomý být může. Faerské ostrovy vede čtyřiaosmdesátinásobný dánský reprezentant Lars Olsen, mistr Evropy z roku 1992.
Vytvořil zajímavé mužstvo, které sází na kvalitní obranu, přímočaré protiútoky, disciplínu, týmové pojetí a odhodlání.
Od přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, kdy faerská reprezentace hrála své první mezistátní zápasy se vlastně nic nezměnilo... Pamětníci dodnes připomínají motivační řeč historicky prvního trenéra reprezentace Pálla Gudlaugssona před soutěžní premiérou pod hlavičkou UEFA: „Myslete na faerskou vlajku. Na naši vlajku! Myslete na ni na hřišti. (...) Dneska svému domovu můžete splatit, že jste tam mohli vyrůst. Máte velkou možnost, tak ji zkuste využít.“
Faerské ostrovy tehdy v roce 1990 porazily 1:0 Rakousko. Tento výsledek stále patří mezi největší senzace ve fotbalové historii.
Teď se skromná země stará o další překvapení.