Američanky chtějí třetí fotbalový titul

Washington - V domácím prostředí budou fotbalistky Spojených států usilovat o třetí titul mistryň světa. Mají k tomu ty nejlepší předpoklady. Vedou žebříček FIFA a šampionát, který začíná v sobotu, byl kvůli epidemii SARS přeloženo z Číny do USA.

Američanky vyhrály dva ze tří světových šampionátů a mají zlato z olympijských her v Atlantě. Na domácí půdě neprohrály 24 zápasů za sebou. Základ jejich týmu je už dlouho pohromadě, čtyři hráčky v čele s nejlepší fotbalistkou světa Miou Hammovou mají ve své sbírce už zlato z roku 1991.

Američanky tvoří dokonale sehranou partu nejen na trávníku, ale i mimo hřiště. Jejich největšími soupeřkami by měly být znovu Norky, které získaly mistrovský titul v roce 1995 a nad Američankami vyhrály i ve finále olympijského turnaje v Sydney.

Vítězný gól tehdy dala v prodloužení náhradnice Dagny Mallgrenová, která je dnes kapitánkou týmu. Ten se za dva roky od Sydney výrazně změnil, veteránka Hege Riiseová se však do něj po operaci kolena vrátila.

S velkými ambicemi se na šampionát chystaly také Číňanky, které na začátku roku uštědřily Američankám porážku na turnaji v Šanghaji. Skutečnost, že přišly o hostitelství, však jejich vyhlídky oslabila.

Přesto mají silný tým, jehož největší hvězdou je Sun Wen, která na minulém turnaji před čtyřmi lety získala Zlatý míč pro nejlepší hráčku i Zlatou kopačku pro královnu střelkyň.

Podobnou osobností je Brigit Prinzová v týmu mistryň Evropy z Německa. Experti ji považují za nejlépe vybaveného útočníka v ženském fotbale a padesát gólů v mezistátních zápasech jim dává za pravdu. Německý tým je ideální kombinací zkušeností a mládí a měl by hrát o medaile.

Černým koněm šampionátu by mohlo být družstvo KLDR, které je už čtyři roky pohromadě a s korejskou houževnatostí se připravuje speciálně na tento turnaj. Podle pozorovatelů hraje náročný atletický fotbal, který už přinesl několik pozoruhodných výsledků.

Korejky ze severu rozděleného poloostrova mimo jiné porazily Čínu na mistrovství Asie i na Asijských hrách.

Na rozdíl od mužského fotbalu mají největší hvězdy ženského šampionátu třicítku většinou už dávno za sebou. Nejstarší hráčkou je už sedmatřicetiletá Ruska Marina Burakovová, která začala hrát fotbal až v pětadvaceti. Do té doby se věnovala sedmiboji a dokonce se chystala na olympijské hry. Pak ji ale manžel přemluvil, aby to zkusila s fotbalovým míčem.

Šestnáct týmů je rozděleno do čtyř skupin, z každé postoupí dva do čtvrtfinále. Mistrovství se bude hrát v šesti městech a fotbalistky budou muset překonávat obrovské vzdálenosti mezi západním a východním pobřežím. Finále uvidí 12. října kalifornské město Carson.

Složení skupin
A: USA, Švédsko, Nigérie, KLDR
B: Norsko, Francie, Brazílie, Korea
C: Německo, Kanada, Japonsko, Argentina
D: Čína, Ghana, Austrálie, Rusko

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko