Kapitán kamerunského národního týmu Vincent Aboubakar slaví jeden ze svých gólů v zahajovacím utkání afrického šampionátu proti Burkině Faso. | foto: AP

Kamerun měl v úvodu afrického šampionátu namále, zachránily ho penalty

• 10
Jen díky dvěma penaltám v závěru prvního poločasu otočili fotbalisté pořadatelského Kamerunu zahajovací utkání afrického šampionátu a nad Burkinou Faso zvítězili 2:1. Večer ještě hraje Etiopie proti Kapverdám.

Oba góly domácích vstřelil z pokutových kopů útočník Vincent Aboubakar, který v minulosti působil v Portu či v Besiktasi. Nyní je hráčem saúdskoarabského Al-Nassr.

Aboubakar dpověděl na trefu Gustava Sangareho z 24. minuty.

Zápasu předcházel na stadionu Olembé pestrý slavnostní ceremoniál. Pětačtyřicet tisíc fanoušků v hledišti následně zaskočil Sangare, jenž po rohovém kopu dostal Burkinu Faso do vedení.

Olembe Stadium v kamerunském Yaoundé, kde v neděli začíná Africký pohár národů.

Kamerun, za nějž nastoupil i bývalý slávista Michael Ngadeu, však ještě do přestávky duel otočil. Nejprve ve 40. minutě potrestal z penalty Aboubakar faul na Anguissu a tentýž hráč završil ve třetí minutě nastaveného času obrat z dalšího pokutového kopu po nedovoleném zákroku Daya.

Devětadvacetiletý útočník Aboubakar mohl ve druhé půli dokonat hattrick, jeho branku však rozhodčí neuznali po konzultaci s videem kvůli ofsajdu.

Burkina Faso, která se musela kvůli pozitivním testům na koronavirus obejít bez trenéra Mala a šesti hráčů včetně obránce Tapsoby z Leverkusenu, si ve druhé půli vypracovala několik příležitosti, vyrovnat se jí ale nepodařilo.

Kapverdy ve druhém duelu porazily Etiopii, která hrála již od 12. minuty bez vyloučeného Bayeha. Soupeř početní výhodu využil v nastavení prvního poločasu, kdy rozhodl útočník Tavares.

Africký šampionát se hraje na šesti stadionech v pěti městech Kamerunu. Finále je na programu ve čtvrtek 6. února v hlavním městě Yaoundé.

Trofej obhajuje Alžírsko, které v posledním finále porazilo Senegal. Vysoko míří i Egypt či Nigérie, se kterou na turnaj odcestoval i slávistický útočník Peter Olayinka.

Kamerun - Burkina Faso 2:1 (2:1)

Branky: 41. Aboubakar, 45+3. Aboubakar - 24. Sangaré. ŽK:32. Kunde Malong, 42. Onguéné - 1. Yago.

Kamerun A. Onana – Onguéné, Ngadeu, Tolo – Anguissa – Fai, Ngamaleu (81. Bassogog), Kunde Malong (69. N'Jie), Gouet – Aboubakar (88. Neyou), Toko Ekambi (69. Choupo-Moting).

Burkina Faso Koffi – Malo, Yago, Dayo, Kaboré – B. Touré, Guira – Bayala (71. Sanogo), Sangaré, B. Traoré (86. Bandé) – A. Tapsoba (71. Konaté).

Etiopie - Kapverdy 0:1 (0:1)

Branky: 45+1. J. Tavares. Rozhodčí: Helder De Carvalho (ANG). ŽK:39. Tamene - 25. G. Rodrigues. ČK:12. Bayeh.

Etiopie Shanko – Hamid, Tamene, Bayeh, Yusef – Mohammed (15. Debebe), A. Yohannes, Dagnachew (82. Meleyo) – A. Gebremichael (62. Alemu), Kebede (C) (62. Solomon), Nassir (82. Kassim).

Kapverdy Rosa – S. Fortes, Lopes, Stopira (C) – J. Fortes, Borges, Rocha Santos, J. Tavares (86. Vagner) – G. Rodrigues (68. W. Semedo), G. Tavares, Monteiro (76. P. Andrade).