Fanoušci Nigérie

Fanoušci Nigérie - Africký šampionát není jen přehlídkou fotbalistů, ale také kreativních fanoušků. Tito drží palce Nigérii. | foto: Reuters

Africký mýtus: také my umíme hrát fotbal

  • 129
Akkra, Praha - Afrika je opředena spoustou mýtů. Jedním z nich je, že tamější týmy umějí hrát fotbal. Důkazem je právě probíhající africký šampionát. I na turnaji v Ghaně, kde právě vrcholí duely ve skupinách, jsou samozřejmě k vidění slušné výkony. Ve většině případů však zápasy hyzdí individuální kiksy, taktická prostoduchost a slabá herní disciplína.

"Srovnání s vyspělými zeměmi nedopadá pro Afriku dobře," tvrdí sparťanský sportovní manažer Jiří Plíšek, jenž boje o afrického krále sleduje. "Některá mužstva se prezentují až naivním stylem." V Africe se občas odehrává takřka parodie na vrcholový fotbal.

I od týmů, od nichž byste to nečekali. Třeba utkání Jihoafrické republiky, pořadatelské země mistrovství světa 2010, a Angoly, již spousta expertů označuje za nejprogresivnější africký tým dneška, bylo prošpikováno tolika minelami, že by vystačily na encyklopedii fotbalových omylů.

Zvláštní kapitolou jsou legrační brankáři, pouštějící laciné góly, zejména po střelách z dálky. "Mohou za to míče, které ve vzduchu netypicky plavou a dělají z nás pitomce," hájí se jihoafrický brankář Moeneeb Josephs. Tím však nevysvětluje, proč má on i jeho kolegové speciální koníček: pravidelné podbíhání centrů.

Přijde vámto jako kruté hodnocení? Rozhodně se blíží pravdě víc než letitý refrén o africkém lvu, který zardousí fotbalový svět. Tyto teorie se linou už přes 20 let, aniž by je kdy potvrdila praxe.

Naposledy před světovým šampionátem 2006 věštil jeho šéf Franz Beckenbauer: "Africké týmy mohou šokovat svět." Výsledek "šoku"? Z pěti afrických výběrů postoupil ze základní skupiny jediný – Ghana na úkor Česka.

V celé historii mistrovství světa měla Afrika díky Kamerunu (1990) a Senegalu (2002) dvakrát zastoupení ve čtvrtfinále a tečka, tím je výčet úspěchů vyčerpán.

Avšak pozor! Že africké týmy nevynikají, neznamená, že nemají skvělé hráče. Naopak, Drogba či Eto’o patří mezi nejužší špičku. "Právě tito fotbalisté zcela vyčnívají, vytvářejí gólové situace a jsou vidět ve finálních fázích," tvrdí Plíšek.

"Ale ostatní se jim nedokážou ani přiblížit. Většina hráčů je stále příliš svázaná s africkou mentalitou, což nevede k úspěchu." Na současném turnaji se Plíškovi líbí styl Kamerunu, ale jinak na něm spíš než fotbalovou krásu doporučuje hledat nové "Drogby", čili talentované jednotlivce.

Kdyby se ve fotbale hodnotil umělecký dojem, byla by Afrika díky pestrobarevnému reji v hledišti na vrcholu. Sledovat karneval diváků je však místy zábavnější než sledovat dění na hřišti.

Přesto angolský kouč Luis Goncalves před časem prohlásil: "Bašty světového fotbalu budou v budoucnosti proti výběrům z Afriky bránit svou reputaci. Jednoho dne se to stane." Jednoho dne... Proroctví o vzestupu Afriky jsou podobná předpovědím svědků Jehovových o konci světa: pokud se v určený čas nic nestane, je okamžitě stanoven další termín. A tak to jde stále dokola.

Afrika čeká už 38 let na nového kanonýra. Bude to Eto’o?

Ještě jeden gól a Samuel Eto’o se stane králem. Třeba už dnes večer se kamerunský útočník dočká. Pokud se trefí proti fotbalovým outsiderům ze Súdánu, překoná střelecký rekord Afrického poháru. Čtrnáctigólový rekord, který trvá 38 let! "Není mi líto, že svůj rekord ztrácím. Samuel si ho zaslouží," tvrdí Laurent Pokou, bývalý útočník Pobřeží slonoviny.

Šedesátiletý Pokou cestuje po Ghaně a s napětím sleduje letošní turnaj. Fanoušci ho poznávají, ti z Pobřeží slonoviny se před ním přímo klaní. Pokou, někdejší hráč francouzských klubů Rennes nebo Nancy, byl dosud nepřekonanou legendou.

Jenže zřejmě už brzy se schová do stínu. "Chci ho překonat, pochopitelně. A hned v dalším zápase," prohlásil Eto’o, když se dostal na jeho úroveň.

"Jsem nesmírně šťastný, že jsem se mohl zapsat do rekordních knih afrického fotbalu. A jsem pyšný, že svoje jméno vidím vedle takové hvězdy, jakou je Pokou."

Zatímco Pokou zvládl nastřílet 14 gólů během dvou afrických šampionátů, Eto’o už hraje na pátém. Před tím letošním nasbíral 11 gólů, hned při premiéře proti Egyptu (2:4) skóroval dvakrát, další branku přidal z penalty proti Zambii (5:1). A dnes by měl sestřelit Súdán.

Pokud to dokáže, splní hned dva úkoly najednou. Stane se africkým rekordmanem a zároveň posune Kamerun mezi nejlepších osm. "První, na co koukám, je postup. Když dám gól, můžeme získat vstupenku do čtvrtfinále. Teprve pak mě bude zajímat rekord," tvrdí Eto’o.

A kdy jindy by se měl trefit, když ne dnes od 18 hodin v severoghanském městě Tamale a v přenosu na Eurosportu? Súdán patří mezi nejslabší účastníky turnaje, národní tým je 94. ve světovémžebříčku, v kádru nemá jediného legionáře a ze dvou zápasů zatím nasbíral potupné skóre 0:6.

Zato 26letý Eto’o je prvotřídní světová hvězda, útočník Barcelony, olympijský vítěz, hrdina Kamerunu a trojnásobný nejlepší fotbalista Afriky.

Když si v posledních týdnech nechal místo obvyklého kratičkého účesu narůst kudrnaté vlasy, fanoušci ho okamžitě začali kopírovat. V roce 1998 se stal historicky nejmladším účastníkem mistrovství světa, když nastoupil ve věku 17 let a 3 měsíce.
Ode dneška může být historicky nejlepším střelcem Afrického poháru.

Dokáže to?

JAN PALIČKA


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko