Slavia - Sparta 2:1, ještě jedno vítězství pro mistra, trefil ho Baluta

• 51
Slávističtí fotbalisté si v závěru ligové nadstavby zpříjemnili mistrovské oslavy vítězstvím 2:1 nad Spartou. Čtvrté derby sezony rozhodl po přestávce Baluta, v první půli se trefil ještě Souček a za hosty z penalty Kanga.

Slavia napsala za jednou z nejúspěšnějších sezon ve své historii vítěznou tečku. Už jen to, že jí u oslav titulu asistoval zrovna odvěký rival, pro ni bylo sladké. A pro Spartu potupné.

„Líp už to asi vyjít nemohlo. Skvělý scénář, výborná až grandiózní sezona. Ještě jsme v posledním kole doma porazili Spartu. Apelovali jsme na to hodně v kabině, že nám v téhle sezoně ještě vítězství v ligovém derby chybělo,“ řekl slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

S odstupem třetí tým tabulky měl v Edenu v sektoru jen patnáct fanoušků, zbytek dodržel avizovaný bojkot.

Slavia double, Sparta trouble. V Edenu se slaví mistrovský titul

Příznivci Sparty oficiálně protestují kvůli další bídné sezoně, ale je jasné, že nikdo z nich nechtěl vidět křepčící slávisty s pohárem, takže radši zůstali doma.

Nepřišli o moc, protože Sparta na Slavii dojem z nepovedené sezony nevylepšila. Chaos v defenzivě, nepřesnosti a navrch rychle inkasovaný gól, který hosty z Letné nalomil.

Slavia ho vstřelila poté, co její hráči přes minutu drželi balon na polovině soupeře. Ťukali si ho z kopačky na kopačku, což publikum ocenilo bouřlivými ovacemi. Baluta pak vybojoval roh a Souček, jenž nastoupil s kapitánskou páskou, se trefil hlavou. Neuhlídal ho Štetina.

Slavii pramálo vadilo, že spoustu červenobílých opor sledovalo utkání po náročném týdnu plném oslav jen z tribuny. Do utkání zasáhli i Hromada a Tecl, oba po dlouhodobém zranění, na lavičce byli také junior Vlček či třetí brankář Kuciak.

V základu dostal kromě zmíněného Baluty šanci Zelený, po čase také Kúdela a v bráně stál náhradník Kovář.

Po dvaceti minutách chyboval, zvláštně vyběhl proti Tettehovi, při faulu ho zranil a Spartě nabídl snadné vyrovnání z penalty. Proměnil ji Kanga, který za provokativní oslavu před fanoušky Slavie dostal od sudího Berky rovnou i žlutou kartu.

Domácí se nezastavili, dál tlačili na nejisté obránce Sparty a po chybě Štetiny, který ztratil míč na půlce, prchali do přečíslení. Olayinka však odkrytou bránu za gólmanem Hečou překopl.

Na rozdíl od Baluty, jenž krátce po přestávce podobnou kombinaci zakončil gólem do prázdné. Nedlouho nato maličkého Rumuna při střídání vyprovázeli fanoušci potleskem vstoje.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Slavia vyhrála druhé ze čtyř derby v sezoně. Na podzim remizovala na Letné (2:2) a v dubnu si se Spartou rozdělila body také v ligové odvetě v Edenu (1:1). Pak rivala smetla v semifinále poháru (3:0) a při slavnostním klání v závěru nadstavby uspěla zase.

„V první půlce jsme dostali opět naivně gól ze standardní situace, už poněkolikáté tady. Řekl bych, že to byl identický gól jako v minulém zápase. Na Součka jsme vystřídali snad už tři hráče při těch standardkách a ani jednou jsme ho nepokryli,“ litoval sparťanský kouč Michal Horňák.

„Ve druhé půli jsme bohužel nepokryli hráče na pravé straně. Tuším, že tam byla ztráta míče, přenesení hry na druhou stranu a nepokrytý hráč.“

Šestadvacáté slávistické ligové vítězství sezony sledoval zaplněný stadion, závěrečnou euforii umocnila mexická vlna a pak hromadný úprk fanoušků na hrací plochu.

Tam mohutné červenobílé oslavy pokračují.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37