Pokud půjdu do Brna, chtěl bych vyburcovat diváky, hlásí Švancara

Petr Švancara stojí na další fotbalové křižovatce. | foto: Jan Karásek, MAFRA

9 2011
Jak přitáhnout fotbalové fanoušky na druhou ligu, když nechodili ani na tu první? Jedno takové lákadlo v Brně existuje a má osm písmen: ŠVANCARA. Jedinečný útočník, který baví diváky neotřelými kousky na hřišti i hláškami mimo něj, by mohl být tváří druholigové Zbrojovky.

Tedy pokud kývne na její nabídku. "Rád bych Brnu pomohl, ale zatím nejsem rozhodnutý," podotýká Petr Švancara.

Třiatřicetiletý showman po jarní části skončil v ligovém Slovácku a teď zvažuje, zda se vrátit do rodného města. "Záleží na tom, jestli mě bude chtít trenér a jakou bych měl mít funkci na hřišti," sděluje Švancara. "Jaký jsem člověk v šatně, to je,  myslím, známo. Každý ví, že potřebuju pořád s někým mluvit a dělat si z někoho srandu. Ale v šatně nekradu, takže po této stránce jsem dobrý."

Brněnský trenér i sportovní ředitel říkali, že o Petra Švancaru mají zájem, protože splňuje jejich představu o hráči se vztahem ke klubu. Co vy na to?
Hrozně hezky se to poslouchá, škoda, že těch pěkných slov není ještě víc. Teď ale vážně: zájem Brna registruju a vnímám ho pozitivně. Všechno záleží i na jednání se Slováckem, které za mě chce docela dost peněz, což mě trochu mrzí. Ale myslím, že do pátku by se mělo rozhodnout, jestli půjdu do Brna, nebo někam jinam.

Kolik nabídek se vám sešlo? Mluví se například o zájmu Baníku.
Z první ligy přišly asi dvě nabídky, ale nechci být konkrétní, aby se to zbytečně nerozebíralo. Nabídky jsou, ale bohužel to komplikuje Slovácko tou částkou, kterou za mě požaduje. Jednání se pak vedou složitě, protože ve hře je samozřejmě i moje smlouva, a o to je to pak těžší i pro mě. V případě Brna nepopírám velký vztah ke klubu, asi nemusím zdůrazňovat, že hrát za něj by pro mě znamenalo srdeční záležitost. Ale zase teď ještě nemůžu říct, že jdu najisto do Brna, i když jsem z jeho zájmu nadšený.

Švancara se loučí velkolepou exhibicí

Při velkolepé fotbalové exhibici, kterou v sobotu od 16 hodin hostí stadion Širůch ve Starém Městě, se útočník Petr Švancara rozloučí s fanoušky Slovácka, kteří si jej během dvouletého působení zamilovali. Švancara povede tým osobností, do něhož by měli dále patřit Michal Suchánek, Richard Genzer, Jan Rajnoch, Josef Alois Náhlovský, Luděk Zelenka i dosavadní slováčtí spoluhráči Michal Kordula či Vít Valenta. Jejich soupeřem bude hokejový výběr v čele s bronzovými medailisty z letošního mistrovství světa Karlem Rachůnkem, Martinem Havlátem, Jakubem Voráčkem nebo Ondřejem Pavelcem, dále zlínský navrátilec Petr Čajánek a hradišťští rodáci Jaroslav Balaštík, Radim Bičánek či Ladislav Kohn, jenž ukáže mistrovský pohár získaný letos s Třincem.

Slovácko za vás požaduje tabulkové odstupné 800 tisíc korun?
Přesně nevím, to má na starosti manažer Ondra Chovanec. Já jsem zaslechl takovou i vyšší částku. Neříkám, že jsem ve třiatřiceti starej borec, cítím se naprosto v pohodě, ale ve sportu je teď peněz čím dál míň, a pokud někoho nechci, ale zároveň za něj požaduji takovéhle peníze, tak to pro toho hráče není snadné. Po tom šoku, že jsem byl ze Slovácka svým způsobem vyhozen, teď prožívám nepříjemné období.

Znamená pro vás nynější přístup Slovácka kaňku na dvouletém působení v klubu?
Já jsem tam každopádně prožil dva krásné roky. Asi nemusím Slovácko příliš popisovat: má fantastické publikum a je to malé městečko, kam jsem mohl dojíždět, takže to pro mě bylo ideální angažmá. Byl jsem tam strašně spokojený, troufnu si říct, že i diváci mě měli rádi, a každý domácí zápas byl suprový. Každému hráči bych Slovácko jen doporučil, je to neskutečný originál, diváci nás tam opravdu podrželi i v době, kdy se nedařilo. Nikdy jsem od nich nezažil, že by nám nadávali, i po prohře nám zatleskali. V srdci mi to zůstane jako skvělé angažmá.

Konec v klubu vás ale asi nepříjemně zaskočil...
Jednatřicátého května jsem byl předvolán na představenstvo, kde mi řekli, že mi moc děkují, ale v klubu končím. Trošičku zaskočený jsem z toho byl, protože jsem byl nejlepší střelec minulou i tuto sezonu a měl jsem i hodně nahrávek, takže za mnou bylo dost gólů. Já jsem bojoval o to, abych v klubu zůstal, ale dopadlo to tak, že mě v něm už nechtějí, ale bohužel za mě chtějí na můj věk a na mou momentální situaci dost peněz. Nechci na ně být naštvaný a na mých dojmech to nic nezmění, ale ten požadavek nepříjemně komplikuje mou kariéru.

Bojíte se, že kvůli požadované částce neseženete angažmá?
I to se může stát. Já ještě s fotbalem končit nechci a v takovém případě bych asi musel řešit zahraničí (na které se tabulkové odstupné nevztahuje – pozn. aut.). Já ale chci zůstat a trvale žít v Brně, mám dvě malá děcka a chci být blízko rodině.

Vysvětlili vám ve Slovácku, proč už o vás nestojí?
Rozešli jsme se sice v dobrém, ale řekli mi, že chtějí jít jinou cestou a beze mě. Že už v jejich další koncepci nefiguruju. Určitě to nebylo z finančních důvodů, protože mi žádná nová smlouva nabídnuta nebyla. Trenér se prostě rozhodl, že bude stavět mančaft beze mě, a já to respektuju. Rozešli jsme se dokonce nadstandardně, nikde jsem nezažil, aby si mě zavolali na představenstvo a poděkovali mi. Teď v sobotu chystám velkou rozlučku s fanoušky ve Starém Městě. Jedu tam na benefiční utkání, ve kterém mám prsty, přijedou hokejisti z NHL, KHL, známí herci a zpěváci, bude to obrovský zápas. Mám zprávy, že by se mohli dostavit i fanoušci Slovácka, které bych rád pozval, abych jim konečně mohl zatleskat na rozloučenou. Ti lidi si zaslouží, abych jim poděkoval.

ŠVANCI. Petr Švancara ze Slovácka schovává tvář do dlaní poté, co promarnil velkou šanci.

Vraťme se k vašim současným nabídkám. Podle čeho si budete vybírat svůj nový klub?
Na prvním místě bude rozhodovat, aby mě chtěl trenér. Pak budeme samozřejmě řešit, jakou bych měl mít funkci v týmu a na hřišti. Jaký jsem člověk v šatně, už je myslím známo, každý ví, že nesedím potichu v rohu, ale potřebuju pořád s někým mluvit a dělat si z někoho srandu. Ale v šatně nekradu, takže po této stránce jsem dobrý. Dál budeme řešit i finanční stránku, což není na prvním místě, ale je to důležitá věc. Nebráním se žádné nabídce z první ani druhé ligy a za každého zájemce jsem rád.

První liga ale znamená víc než druhá, nebo ne?
Pokud bych vzal druholigový mančaft, tak bych chtěl hrát o postup. Určitě se nechci plácat někde v prostředku tabulky. Když se bavíme konkrétně o Brnu, tak bych od prvního tréninku chtěl, abychom neměli jiný cíl než návrat do ligy. Město ji nutně potřebuje zpátky a třeba se ukáže, že ten sestup nakonec brněnskému fotbalu pomohl, pokud by se hned postoupilo zpátky. Na druhou stranu ale vím, jak je to hrozně těžké. Postup se neuhraje tím, že přijde Švancara, nebo tím, že je Brno druhé největší město. Vždycky rozhoduje kvalita a bude potřeba víc hráčů, co dobře zapadnou do koncepce.

Petr Švancara (v bílém) ze Slovácka bojuje s Josefem Jindřiškem z celku Bohemians.

Vypadá to, jako byste už s příchodem do Brna počítal...
Já bych podobně rozebíral situaci v každém mančaftu. Brnu bych chtěl pomoct a určitě je ve hře, ale ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý. Rozhodně nechci, aby mě někdo přemlouval, spíš přemýšlím, aby to nebyl špatný krok. Hlavně bych chtěl, abych byl v novém týmu platný. Neuznávám, že přijde někdo nový a potřebuje se adaptovat, to je naprostá hloupost a alibi. Maximálně jsem se mohl adaptovat já, když jsem šel na trénink Komety do Ronda a trenér mi řekl, ať si najedu na červenou čáru a zakončím. Tam jsem se možná dvě minuty adaptoval. Ale fotbalista se přece na fotbal adaptovat nepotřebuje.

Co říkáte na změny, které se v Brně udály?
Asi všichni ví, že mám výborný vztah s Karlem Jarůškem. Je to člověk, který pro brněnský fotbal udělal hrozně moc a nikdy na něj neřekl špatné slovo. Je to velký člověk a jeho odchodu je mi trochu líto. Co se týče nového vedení, tak to šéf chce postavit na bývalých hráčích, Ríša Dostálek i Renda Wagner mají spoustu zkušeností a já těmhle věcem fandím. Jak chodí mladí hráči do kabiny, tak někdy chodí i mladí trenéři a sportovní ředitelé. Správnost tohoto kroku se ukáže až v budoucnu, ale mně je určitě sympatický a brněnský divák by to takhle měl vnímat. Negativnosti už bylo dost.

Pozitivem by mohl být váš příchod. Co říkáte spojení Petr Švancara – tahák na diváky?
Ať už to bude se mnou nebo beze mě, tak by divák měl přijít pozitivně naladěný. Vím, že je to teď těžké, sestup byl velká rána, ale pokud bych šel do Brna, tak bych chtěl zburcovat co nejvíc fanoušků, aby se to trošku oživilo. Já potřebuju hrát pro lidi, bez nich tam nemusím být. A nevěřím tomu, že je to v Brně jenom o Lužánkách. Na ty musíme všichni zapomenout, za Lužánkami momentálně fotbal není a asi ani nebude. Pokud fandím fotbalu, tak na něj půjdu, a pak už je jen na nás, abychom si fanoušky udrželi.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Liberec

Nejtrestanější tým

Příbram

Nejvíc vlastních gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 13 9 2 2 26:12 29
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 13 7 0 6 22:16 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 13 6 3 4 16:19 21
7.AC Sparta Praha 13 5 3 5 23:19 18
8.FK Teplice 13 4 6 3 11:13 18
9.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
  • Nejčtenější

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Nefauloval jsem, tvrdil sparťan Frýdek. Ale ano, oponoval teplický kouč

Měl platit gól fotbalové Sparty v Teplicích, anebo ne? Aktéři nedělní ligové partie se na tom neshodli; trnem v oku...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Olomoucký kapitán Beneš: Všechno musí být lepší. Soubojově i běžecky

Naprosté rozčarování připravili příznivcům olomoučtí fotbalisté, když na svém dosud nedobytném domácím trávníku po...

Věřím, že sérii bez výhry utne jeden gól, říká opavský Juřena

Útočník Václav Juřena se vrátil do sestavy fotbalistů Slezského FC Opava. Po čtyřech kolech, v nichž chyběl kvůli...

Výhra v Karviné usadila fotbalisty Slovácka v elitní ligové šestce

I když tak o tom sami nemluví, vzhledem k výsledkům se fotbalisté Slovácka stále silněji hlásí do bojů o elitní šestku....

Za čtyři roky minus 24 bodů. Proč Sparta nezvládá závěry zápasů

O čtyřiadvacet bodů přišla fotbalová Sparta od léta 2015, protože v závěrečných minutách nedokáže ubránit výsledek, ke...

Najdete na iDNES.cz