Baník porazil Spartu. Otepka (Ostrava, na fotce), patřil k nejlepším na hřišti. | foto: MF DNES

Pád z čela ligy: Sparta - Baník Ostrava 1:2

• 90
Sparta je kolo před koncem ligy druhá. Ve 29. kole totiž prohrála na domácím hřišti s Baníkem Ostrava 1:2. Až do posledních minut se sparťané hnali za vyrovnáním, ale na víc než na gól Horvátha z penalty jejich převaha nestačila.

Sparťanský trenér Michal Bílek na pozápasové tiskové konferenci uvedl, že po sezoně u týmu skončí. "Zkolabovali jsme v nejméně vhodnou dobu. Nezvládli jsme poslední tři zápasy, a přestože šance na titul stále žije, jsme realisté - Slavia hraje přece poslední zápas doma," vysvětlil Bílek, že dalšímu zvratu v čele soutěže příliš nevěří. -čtěte Nesplnil jsem cíl a končím, oznámil sparťanský kouč Bílek

Dlouho to bylo na Spartě spíše nervózní představení, v kterém si všichni aktéři dávali velký pozor, aby nechybovali. I proto téměř vyprodaný stadion spíše sledoval, co se děje v hledišti.

Na trávníku se míč pohyboval především ve středu hřiště a první ohrožení branky přinesly až trestné kopy po pětadvaceti minutách. Při prvním pálil Matušovič ze šestnáctky těsně nad, při druhém Sivok prodloužil hlavou míč pouze mimo.

. on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Dramatičtější okamžiky se začaly dít až v poslední čtvrthodině prvního poločasu. Jako první se vřítil do šance ve 32. minutě Kulič, který se uvolnil po kombinaci se Slepičkou, ale jeho pokus obstřelit Vaška skončil půl metru vedle.

I další nebezpečné akce utkání patřily domácím a při obou byl v hlavní roli útočník Slepička. Nejprve se uvolnil před šestnáctkou a z otočky protáhnul brankáře Vaška, o chvíli později se mu povedlo uvolnit uvnitř trestného území, ale pálil vedle.

Ostrava do té doby hrála zezadu, snažila se především zhuštěním prostoru před vlastním pokutovým územím otupit sparťanskou kombinaci a dopředu se vydávala jen opatrnými nákopy na Svěrkoše. Jenže ve 38. minutě hosté překonali ofsajdovou past, Otepka se dostal za obranu a chytře prostřelil Grigara.

Nálada na Letné byla o poločase pochmurná a po brance Svěrkoše ze 47. minuty už byli slyšet jen hostující fanoušci.

Spartu až druhá branka postavila paradoxně na nohy a přinutila k mohutné ofenzivě, kterou načal v 54. minutě tvrdou ranou Kulič, Vašek ji vyrážel na roh.

V 56. minutě si ale hosté zápas zkomplikovali, když Bystroň uvnitř šestnáctky fauloval Kadlece, přestože už domácí hráč neměl míč ve své moci. A Horváth z nařízené penalty snížil na 1:2.

"Chtěli jsme hrát především disciplinovaně, což se nám dařilo, ale dopředu byly pasáže, kdy jsme kazily jednoduché míče a tím se Sparta dostala po pauze do tlaku," uvedl ostravský kouč Karel Večeřa.

Najednou se obraz naprosto změnil: Sparta šturmovala a hosté už vyráželi jen k brejkům do letenské rozhozené obrany. Domácí s přispěním většiny diváků v hledišti dali do zbytku utkání všechny síly, ale vyrovnat se jim už nepodařilo.

Šance k tomu ale měli: v 79. minutě se střídající Kladrubský z deseti metrů netrefil mezi tyče a tvrdá rána Holendy skončila podobně. Sparta už nyní nemá mistrovskou hru ve své moci, naopak její soupeř si z Letné možná odvezl účast v pohárech.

Ostravě podle Večeři pomohla i vnitřní síla mužstva. "Po té tragické události jsme moc chtěli uctít památku toho kluka. Víme však, že mu to život bohužel nevrátí," připomněl Večeřa dopolední úmrtí jednoho z ostravských fanoušků, který skončil svůj život při pádu z vlaku, který
mířil do Prahy na zápas. -čtěte Fanoušek Baníku zemřel cestou na Spartu, vypadl za jízdy z vlaku