Václav Jílek

Václav Jílek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Olomoucký kouč Jílek: Fotbal tady konečně začíná dýchat

• 9
Bylo to jako letní bouřka, která se rychle prožene krajem. Tou vichřicí byli olomoučtí fotbalisté, kteří během pěti minut nastříleli tři branky, naprosto Brno zpustošili a ve 14. minutě zápas mohl skončit. Sigma vyhrála potřetí z úvodních čtyř kol a v tabulce je s devíti body druhá za Plzní.

„Je to nádherný. Fotbal tady konečně začíná dejchat,“ usmíval se trenér Václav Jílek. Hrdinou zápasu byl Jiří Texl. Čtyřiadvacetiletý odchovanec do letoška neodehrál v první lize ani zápas. Před týdnem poprvé naskočil do základu a na horké půdě v Plzni obstál. Před svým publikem se záložník blýskl dvěma góly a fanoušci museli začít hledat v klubovém bulletinu, co je vlastně zač.

„Bavím se fotbalem, necítím žádný tlak a myslím, že ani není důvod. Zatím hrajeme dobře, dobře kombinujeme a držíme míč,“ vyprávěl hráč, který před rokem – ztrápený dlouhým působením v klubovém béčku – zvažoval konec s fotbalem.

„Loni dostal šanci ve Vítkovicích, kde patřil ke stěžejním hráčům. Teď to chytil za pačesy a pomohla mu i náhoda, když vypadl Kuba Plšek, a zvládl to na jedničku,“ ocenil Jílek. Na náhody má nejspíš štěstí, na první branku v 9. minutě mu špatným odkopem nahrál kapitán Brna Petr Pavlík a Texl pak míč uklidil po zemi k tyči. Druhou trefu z dorážky efektně odrazil od břevna. „To jsem ani nechtěl, střílel jsem levou,“ smál se.

Jinak ovšem nemůže být o náhodách řeč, Sigma Brno naprosto zničila rychlým přechodem do útoku. Urostlí, ale těžkopádní obránci Zbrojovky si s rychlostí náběhů nedokázali poradit. A stoprocentních šancí měli domácí do přestávky ještě minimálně na další tři góly. „Soupeř ukázal obrovskou sílu v napadání a při přechodové fázi v náběhových situacích. Tři branky byly ještě z milosti. Úvod zápasu byl z naší strany strašidelný,“ uznal zdrcený kouč hostů Svatopluk Habanec.

Na tiskové konferenci sice děkoval brněnským fanouškům za podporu, ale před stadionem jim pak musel vysvětlovat, proč má jeho tým ze čtyř kol jen jediný bod. „Musíme najít všechny možné prostředky, abychom našli impulz a situace se radikálně změnila,“ líčil odevzdaným hlasem.

Hanáci mají opačnou náladu, nováčka soutěže nikdo netipoval tak vysoko. Ale v úvodních kolech dokázali obrat silné týmy o body, což mladému týmu napumpovalo sebevědomí. Odneslo to Brno a Sigma si pohodu prodloužila minimálně do dalšího zápasu. „S Brnem jsem odehráli velmi dobré utkání, tři góly a máme devět bodů. Láďa Minář (sportovní ředitel – pozn. red.) vždycky říká, že z každých pěti zápasů potřebujeme posbírat šest bodů. Teď už jsme trochu nadplán a budeme rádi, když v tom budeme pokračovat,“ lebedí si Jílek.

Zároveň ale sigmáci nepřepisují po pár zápasech předsezonní cíle. „Velmi dobrý vstup, ale každé mužstvo se v určité fázi nachází nahoře a v průběhu sezony se to může rychle změnit. Dokud jsme nahoře, chceme tam co nejdéle vydržet a body sbírat,“ přeje si kouč.

Vysvědčení sigmáků

Miloš Buchta, brankář (2-) Podržel Sigmu při první střele Fortese, při rozehrávce nohama ale cítil nejistotu.

Martin Sladký, pravý obránce (2) Za stavu 3:0 měl na noze gól, či nabídku pro Chorého před prázdnou branku, šanci zazdil střelou mimo.

Uroš Radakovič, stoper (1) Sebejistý v soubojích i rozehrávce, naprosto bezchybný výkon.

Václav Jemelka, stoper (1) Vzdušné souboje jsou zjevně jeho kancelář. Dobře čte hru, se stejně vysokým Konem měl pokaždé navrch.

Michal Vepřek, levý obránce (2-) Dobrý výkon mohl vyšperkovat i gólem, ale vysoko přestřelil.

Tomáš Zahradníček, pr. křídlo (2-) Nasazení, obětavost, chyběla snad jen asistence, gól či nebezpečná střela.

David Houska, záložník (1-) Slalom v šestnáctce přes dva soupeře a střela do šibenice? Nejhezčí akce zápasu měla Houskův podpis. A příkladný i v napadání.

Jiří Texl, podhrotový hráč (1) Prvním gólem Zbrojovku načal, třetím zase dorazil. Tohle že je hráč, který do letoška nenastoupil v lize? Zjevení.

Lukáš Kalvach, defenzivní štít (2) Gólovou střelu mu zblokoval obránce, nakonec míč do sítě dorazil Texl. Ve druhém poločase se svezl s celkově vlažnější hrou týmu.

Šimon Falta (1), levé křídlo Centry, kličky, lehké nohy. Dostane pozvánku na reprezentační sraz? Formu na to má.

Tomáš Chorý, útočník (3) Tolik chtěl dát gól, snahy ale bylo až moc. Při koncertu zálohy v prvním poločase hrál druhé housle.

Střídající hráč: Pavel Moulis (3) Živý projev, ale k jeho smůle přišel do zápasu, když už byl rozhodnutý.

Antonio Romero a Jakub Plšek neodehráli potřebných 20 minut, aby byli hodnoceni.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37