Lukáš Zelenka

Lukáš Zelenka - Sparťanský fotbalista Lukáš Zelenka. | foto: Michal Šula, MF DNES

Matušovič skóroval a zařídil Spartě výhru

• 802
Praha - Fotbalová Sparta o první body na jaře nepřišla ani ve čtvrtém zápase a suverénně ligu vede. O vítězství nad Libercem rozhodl devět minut před koncem Matušovič svým prémiérovým gólem v rudém dresu. Přitom první gól dali hosté dali první gól a ve druhé půli byli lepší. Ale nakonec ke dvěma jarním remízám přidali porážku.

Hostující mladík Pudil po pár vteřinách zakličkoval na levé straně a jeho technická střela jen těsně minula branku. Tato akce naznačila, jaký se bude hrát fotbal.

Byl to útočný festival z obou stran. Toporní obránci málokdy stačili zastavovat šikovné a rychlé útočníky.

Domácí v úvodu šetřili kombinacemi a hráli hodně vzduchem. Vysoké míče létaly na Medunu, který je sklepával nabíhajícím Junovi, Poborskému, Zelenkovi či Matušovičovi, na kterého z tribuny svítil transparent: "Maty 28, vítej na Letný!"

Sparťanům sázka na "anglický" styl vycházela. Pár šancí z něj vzešlo, ale Hauzr dvě nebezpečné hlavičky ekvilibristicky chytil.

Postupně se ukazovali i hosté. Nebyl pro ně problém poradit si s domácími obránci, kteří nestačili rychlostně, technicky ani důrazem.

Proto také Liberec dal první gól, když bývalý sparťan Dort hezky vysunul do sóla Slepičku, který z plného běhu prudkou ranou zavěsil.

Liberecký útočník měl další obrovskou příležitost v 35. minutě, a zase to bylo po kiksech Sivoka a Homoly. Slepička běžel sám na gólmana, ale Blažek spoluhráče podržel.

V té době už to ale bylo 1:1. Sparta se po inkasovaném gólu sice chvíli trápila, ale pak se k velkému výkonu rozehráli především Poborský se Zelenkou. A právě Zelenka, se čtyřmi góly jarní kanonýr Sparty, po spolupráci s Medunou střelou z hranice šestnáctky vyrovnal.

Následovaly další povedené akce, fanoušci tleskali také parádičkám Poborského. Tu prohodil protihráči míč mezi nohama, tu zase přihrál patou anebo se z 30 metrů pokusil o svůj nezapomenutelný "portugalský lob".

Liberec ale nebyl o nic horší. Sice neútočil tak často, ale téměř každý jeho výpad přinesl sparťanské defenzívě problémy.

Jako v 58. minutě, když se Pospíšil prokličkoval z levé strany a Homola mu v pokutovém území do cesty strčil nohu. Jenže místo penalty sudí Helebrant pískal nesportovní chování a dal libereckému útočníkovi žlutou kartu za filmování. A vzápětí proti Blažkovi v tváří tvář znovu neuspěl Slepička.

"Tři samostatné úniky soupeře na naši branku jsou skutečně hodně," říkal Hřebík.

Sparta se potom dostávala do problémů. Záložníci neudrželi míč, Zelenka s Poborským se načas vytratili a Hašek hodně kazil. Z tribun se zase ozýval pískot a skandování "Hřebík ven".

Ve druhé půli domácí směrem dopředu nepředvedli téměř nic a pět tisíc fanoušků trnulo, jestli nedostanou druhý gól.

Liberec se usadil na sparťanské polovině, ale ve finální fázi jeho hráčům chyběla přesná přihrávka či štěstí, aby se dostali do vyložené šance a dali vítězný gól.

"Viděl jsem aspoň čtyři podivné situace v domácí šestnáctce, které pokaždé skončily lépe pro Spartu a takových situací byla celá řada na celém hřišti," zlobil se liberecký trenér Stranislav Griga.

Nakonec hosté přišli i o bod. Devět minut před koncem střídající Šimák přesným pasem za obranu vysunul Matušoviče, který si ve složité situaci poradil s obráncem i brankářem - 2:1. Bylo to chvíli poté, co ho Hřebík poslal na jeho oblíbené místo do útoku.

"My jsme byli v krizi dvacet minut ve druhé půli. Soupeř se mohl dostat rychle nahoru, jenže další šanci neproměnil a my se po střídání dostali do vedení," řekl sparťanský kouč Jaroslav Hřebík.

SPARTA - LIBEREC 2:1 (1:1) podrobnosti
Góly: 26. L. Zelenka, 81. M. Matušovič
Góly: 18. M. Slepička
Sestavy: J. Blažek - P. Johana, J. Homola, T. Sivok, M. Petráš - K. Poborský, L. Zelenka, M. Hašek (70. J. Šimák), M. Matušovič - M. Meduna (79. M. Čech), T. Jun (90. M. Pacanda)
Sestavy: Z. Hauzr - P. Šinglár, P. Lukáš, P. Košťál, T. Janů (81. T. Zápotočný) - K. Kisel, J. Polák, F. Dort (69. M. Abrahám), D. Pudil (67. J. Ančic) - M. Pospíšil, M. Slepička
Náhradníci: D. Bičík, M. Kadlec, A. Urbánek, J. Rezek
Náhradníci: M. Čech, R. Hochmeister, P. Papoušek, L. Došek
Žluté karty: 70. K. Poborský, 81. M. Matušovič