Hodinu hráli hosté proti deseti, ale zápas nezvládli

• 2
Ostrava - Fotbalisté Baníku Ostrava porazili v šestém ligovém kole za vytrvalého deště Příbram 1:0, ačkoliv od 33. minuty hráli bez vyloučeného Pavla Besty. Středočeši však přesilovku sehráli mizerně a osmnáct minut před koncem je gólem potrestal Svěrkoš. Fotbal se na Bazalech doslova utopil v přívalech deště. V nevlídných klimatických podmínkách a kalužích vody trpěla kombinace a především momenty, které by pobavily řídce osazené ochozy.

"Chyběla nám agresivita, hráli jsme zbytečně do šířky a dopustili jsme se i dvou chyb, z nichž jednu domácí potrestali gólem. Dopředu jsme nic nevymysleli," příbramský kouč Jozef Chovanec Chovanec.

Gólem poprvé zaváněl až průnik příbramského Randy, který však v 26. minutě ze slibné pozice vypálil nad branku. Ostravě zjevně scházely tvůrčí schopnosti zraněného záložníka Lukeše.

Většina akcí šla přes agilního mladíka Svěrkoše, ale zároveň jim scházela přesnější finální příhrávka. Komplikace Baníku nastaly ve 33. minutě: po srážce Kuliče s Laštůvkou vykázal rozhodčí Helebrant s druhou žlutou kartu ze hřiště překvapivě Pavla Bestu a přesilovku hosté zahájili nebezpečnou střelou Jarolíma z následného trestného kopu.

Závěr poločasu patřil Ostravanům. Už v nastaveném čase se do míče z dobrých 35 metrů opřel zkušený Látal a umístěnou dělovkou přinutil Sňozíka k prvnímu ostrému zákroku.

Ostravský trenér Erich Cviertna čelil příbramské početní převaze změnami v taktice: do hry nasadil stopera Dvorníka, Svěrkoše stáhl do zálohy a Baník více zahustil střed pole. Tento tah se neminul účinkem.

Hosté marně hledali způsob, jak proniknout do bezprostřední blízkosti a s výjimkou Sieglovy rány do boční sítě Laštůvku prakticky neohrozili.

Osmnáct minut před koncem si Marila dokonce vykoledovala gólový trest. Hbitý Svěrkoš obešel Nováka, pravačkou obstřelil i brankáře Sňozíka a mohl slavit první ligový gól v kariéře. Příbram nezabrala ani za nepříznivých okolností, nezmohla se ani na závěrečný nápor, a tak domácí bez potíží uhájili cenné vítězství.

"Vyloučení Besty hráče semklo a hlavně obrovským odhodláním jsme ve druhém poločasu dokázali vsítit gól. Vítězství jsme pak doslova vydřeli," řekl domácí kouč Erich Cviertna. "Soupeře nepustili do šance a naopak nám vyšla sázka na rychlé protiútoky. Gólem po jednom z nich korunoval Svěrkoš svůj výborný výkon."

OSTRAVA - PŘÍBRAM 1:0 (0:0) další zápasy
Góly: 72. V. Svěrkoš
Góly:
Sestavy: J. Laštůvka - Z. Pospěch, R. Bolf, P. Besta, P. Drozd - R. Látal (90. R. Kiša), M. Sviták (46. J. Dvorník), D. Bystroň (59. A. Besta), M. Matušovič - V. Svěrkoš, M. Prohászka
Sestavy: R. Sňozík - R. Novák (77. R. Otepka), R. Formánek, J. Schindler, M. Mácha - T. Randa, L. Jarolím, P. Pergl, J. Rychlík - M. Kulič (68. F. Gomes), H. Siegl (82. V. Tuma)
Rozhodčí: Helebrant - Petřík, Filgas
Počet diváků: 3580 (18% z kapacity 19 050 diváků)

Ostravský útočník Svěrkoš se raduje z gólu, kterým rozhodl zápas s Příbramí

Dva fanoušci na ostravských Bazalech sledují zápas s Příbramí. Po tribuně stéká voda z prudkého lijáka