Jan Kalabiška ze Slovácka (uprostřed) se snaží obehrát příbramského obránce...

Jan Kalabiška ze Slovácka (uprostřed) se snaží obehrát příbramského obránce Matěje Chaluše. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Slovácko - Příbram 5:1, Kalabiška režíroval hattrickem domácí koncert

• 20
Fotbalisté Slovácka se vyhoupli do čela skupiny o záchranu, Příbram doma deklasovali 5:1. Prvními třemi zásahy v sezoně se na tom podílel Jan Kalabiška, za hosty jen snižoval Jan Matoušek.

Příbrami po čtvrté ztrátě za sebou patří čtvrté místo, které jako první znamená účast v baráži. Od poslední Dukly na šesté příčce ji však dělí deset bodů. Slovácko naopak po dvou zápasech zabralo a posunulo se na první místo tabulky skupiny o záchranu. Od dnešního soupeře jej dělí šest bodů.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Domácí trenér Svědík udělal proti poslednímu kolu základní části tři změny v sestavě - v obraně nahradil Šimko Franiče, v záloze nastoupil místo Diviše Kalabiška a do útoku se nemocného Zajíce postavil Hološko.

A právě Kalabiška se díky prvnímu hattricku v kariéře stal hvězdou zápasu.

„Honza Kalabiška byl v základu od začátku, co jsem přišel. Měl velkou důvěru, ale jeho nasazování se měnilo úměrně jeho produktivitě a výkonům. Asi mu pomohlo, že si sednul na zadek a už s Bohemkou dokázal, že má týmu co dát,“ prohlásil Svědík.

Poprvé se prosadil v páté minutě, kdy poslal po odraženém míči domácí do vedení. Neuběhlo ani pět minut a Kalabiška, který v lize naposledy skóroval loni v květnu, přidal po Reinberkově centru druhý zásah. Třetí branku dalo Slovácko v 17. minutě, kdy útok do otevřené obrany zakončil Janošek.

„Měli jsme skvělý vstup do utkání a v 18. minutě jsme vedli 3:0. Musím vytknout jen pasáž, kdy jsme byli pasivní mezi 35. a 45. minutou, kdy jsme si zápas zdramatizovali, ale k tomu jsme si řekli něco v poločase a myslím, že druhá půle byla v tomto daleko zodpovědnější,“ řekl Svědík.

Domácí poté polevili, Příbram toho využila a z první střely na bránu snížila. Postaral se o to Matoušek, který obešel čtyři bránící protihráče. Po přestávce však Slovácko další drama nepřipustilo a v 65. minutě si vzalo tříbrankové vedení zpět, když Kalabiška potrestal chybu hostujícího Chaluše.

„Malinko jsme se zvedli, ale udělali jsme fatální chybu, kterou nevidíte na úrovni žáků. Pokud něco takového uděláte za stavu 1:3 a nahrajete Kalabiškovi, který pak šel sám na brankáře, asi těžko můžeme pomýšlet na lepší výsledek,“ prohlásil příbramský trenér Nádvorník.

Záložník Slovácka navíc mohl přidat i čtvrtou branku, když ho mezi obránci našel Navrátil, ale při sólu tak dlouho váhal se zakončením, až ho odzbrojil Kočí. Konečnou podobu výsledku dal po rohovém kopu Hofmann a Slovácko se přiblížilo k záchraně v nejvyšší soutěži.