Slávistický Michal Tomič slaví gól vstřelený do sítě Bohemians.

Slávistický Michal Tomič slaví gól vstřelený do sítě Bohemians. | foto: ČTK

Bohemians - Slavia 0:2, góly Tomiče s Chytilem, pohodlná výhra a první místo

• 93
Slávističtí fotbalisté jsou po vítězství 2:0 ve vršovickém derby na Bohemians zpátky na prvním místě ligové tabulky. V utkání 13. kola v sousedním Ďolíčku uspěli po trefách Tomiče s Chytilem.

A na čelo tabulky se po odpolední porážce vedoucí Sparty v Mladé Boleslavi (1:3) vyhoupli poprvé od pátého kola.

Mají za sebou poklidný zápas. Zápas, který téměř celých devadesát minut pohodlně kontrolovali.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Až na krátkou pasáž zhruba po půlhodině hry, kdy zavelel ke zteči nebezpečnou střelou domácí středopolař Jánoš, totiž zelenobílý soupeř nebyl téměř vůbec nebezpečný.

A když necelou půlhodinu před koncem po hrubce stopery Vondry podruhé inkasoval, zápas se v nevalném tempu pouze dohrával.

Pro domácí fanoušky to byla frustrující podívaná. Rozdíl v kvalitě obou mužstev je logický, fotbalistům Bohemians však většinu času scházel i větší zápal, bojovnost, chtíč.

Václav Jurečka ze Slavie (vlevo) pronásleduje protihráče z Bohemky.

Slavia v Ďolíčku působila jako suverén.

„Styl Bohemky nám asi sedí, máme teď proti ní nějakou sérii a věříme si na ni. Máme i štěstí, že ve vzájemných zápasech většinou dáme první gól. Jsem fakt spokojený, zápas jsme zaslouženě zvládli s čistým kontem a za tři body. Motivací byla i ztráta Sparty, před zápasem jsme to sledovali,“ řekl slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

Hosté v úvodu záhy odrazili ostrý nástup, o který se soupeř pokusil, a naopak ho dostali pod tlak. Bohemians bránili jeden roh za druhým a měli štěstí, že Tijani hned po třech nebo čtyřech minutách hry na malém vápně minul balon po přihrávce Chytila. Pak přežili i několik náznaků a zablokovaných ran.

Slávisté měli proti čtvrtečnímu duelu Evropské ligy v Římě celkem šest změn v sestavě. Po trestu za červenou kartu a neurvalé chování v derby nastoupil Bořil, na levém kraji byl Provod a nehráli třeba Holeš s Masopustem.

I díky tomu hosté zkraje zápasu vypadali svěže a kráčeli za vedoucím gólem, jejž dali po dvaceti minutách: Provodův roh sice Köstl na přední tyči odvrátil před pokutové území, Oscar ho však posunul doprava na Tomiče, jenž pohladil míč čistým nártem a z dobrých pětadvaceti metrů ho poslal rovnou do brány.

Rozhodčí Karel Rouček napomíná Michala Tomiče v utkání Bohemians - Slavia Praha.

Gólman Jedlička mohl jen pokrčit rameny. A slovenský univerzál Tomič slavil svou první sešívanou branku.

„Na tréninku střely ze střední vzdálenosti trénujeme, protože to nám v posledních zápasech trochu chybělo. Nečekal jsem, že to trefím až takhle dobře, to říkám na rovinu,“ uvedl Tomič.

Kdyby se navíc vzápětí po mizerné zpětné přihrávce domácího Křapky neznemožnil Chytil před prázdnou bránou, mohla mít Slavia ve zbytku zápasu úplnou pohodu. Místo toho z protiútoku nebezpečně střílel už zmíněný Jánoš a po následném rohovém kopu vystrašil Mandouse v bráně Slavie útočník Puškáč.

„To byl klíčový moment, už jsem viděl míč v síti. Kdybychom šli do druhé půle za remízového stavu, hodně by nám to pomohlo,“ litoval domácí trenér Jaroslav Veselý.

Škoda pro Bohemians, že na povedené minuty po pauze nenavázali. Otřeseného Puškáče po ošklivě vypadajícím střetu hlavami s Ogbuem pořadatelé odnesli na nosítkách a jeho náhradník Kozák se k ničemu nedostal.

Jan Vondra z Bohemky (vlevo) v souboji se slávistickým Mojmírem Chytilem.

Totéž platilo – až na vzácné a nepřesné výjimky – i pro jeho parťáky, které navíc v 67. minutě na kolena srazila chyba nejistého Vondry. Ten na vlastní polovině při pokusu o odkop narval míč do Chytila, jenž rázem vedl útok tří proti jednomu. Nabíhající Tijaniho s Juráskem ani nepotřeboval, podél brankáře Jedličky zakončil sám a zvýšil na 2:0.

Trenér Trpišovský pak na poslední minuty poprvé nasadil uzdravenou letní posilu Sinyana. Ač povoláním stoper, utkání dohrál uprostřed zálohy vedle Oscara. Ten měl v závěru zápasu poslední šanci: pozorný Jedlička ovšem jeho pokus vytáhl nad břevno.

„Předvedli jsme týmově i individuálně velice dobrý, vyspělý výkon. Vyplatila se nám rotace sestavy po zápase v Římě, hráči měli energii i chuť,“ pochvaloval si Trpišovský.

1. AC Sparta PrahaSparta 34 27 5 2 81:29 86
2. SK Slavia PrahaSlavia 34 25 7 2 72:24 82
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 34 21 6 7 75:39 69
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 34 13 8 13 51:55 47
5. FC Baník OstravaOstrava 34 13 7 14 50:48 46
6. 1. FC SlováckoSlovácko 34 12 8 14 45:50 44