Ostravský útočník Milan Baroš se vzteká během zápasu se Spartou.

Ostravský útočník Milan Baroš se vzteká během zápasu se Spartou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava - Sparta 0:1, českou kopanou v závěru rozhodl Tetteh

• 702
Nastavovalo se sedm minut, padaly žluté karty, ale Sparta se nepoddala. V dohrávce 8. kola fotbalové ligy zvítězila na hřišti Baníku Ostrava 1:0. Tvrdý zápas rozhodl třináct minut před koncem útočník Tetteh. Vyhrál tým, který měl víc šancí a i celkově byl lepší. Sparťané jsou třetí o bod za vedoucí Slavií a Plzní.

Pro Spartu to byl důležitý zápas. Ztratit v Ostravě, rivalové Slavia a Plzeň by se jí vzdálili. Body před vyprodaným hledištěm vyválčila a zůstává jediným neporaženým týmem ligy.

V Ostravě obstála v defenzívě, byla kompaktní, soudržná, nepoddajná, výborně zahráli defenzivní hráči, především stopeři Kaya s Radakovičem a levý bek Costa.

„Každé vítězství na Baníku pomůže. Tohle obzvlášť, protože jsme zvládli těžký závěr. Taky si myslím, že jsme to dohráli v klidu. Jsem moc spokojený,“ řekl sparťanský kouč Zdeněk Ščasný.

Po derby pražských S a jejich vzájemných duelech s Plzní to byl nejsledovanější zápas ligy, pro Baník jasná jednička, zápas sezony. Ale fotbal se příliš nehrál.

Byla to česká kopaná, čutaná. Fauly, nefér zákroky, zákeřnosti. K tomu nejvíc přispěl slaboučký sudí Královec, který pískal jemné nebo žádné kontakty a zásadní věci toleroval.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

V nastavení první půle domácí útočník Diop hrající se žlutou kartou zezadu oběma nohama zajel do Stancia, kterému sudí právě odpískal ofsajd. Zákrok Diopa nechal Královec bez povšimnutí, hrubá chyba.

Sudí, který je českou jedničkou na mezinárodní listině, nedokázal usměrnit Baroše. Ten udělal přes deset útočných faulů, většinou bez možnosti hrát míč, pokaždé se divil. Potom v přerušené hře loktem vrazil do Frýdka, který oplácel Fillovi. Strhla se hromadná strkanice. Jednou se bývalý reprezentační útočník dostal do dobré střelecké pozice, ale čtrnáct metrů od brány podklouzl a pořádně nevystřelil.

Fotbal se takřka nehrál, ani jeden tým neudržel míč, nedal si pár přihrávek za sebou. Baník v úvodu těžil z euforie a vyprodaného hlediště. Postupně však ztrácel sílu a musel se bránit.

Ani sparťané nic velkého neukázali, ale pár akcí se jim povedlo. Především ta ve 36. minutě, kdy po pravém křídle utekl Sáček, jenž v základní sestavě nahradil vykartovaného Kangu. Sáček přízemním centrem našel Šurala, který byl na malém vápně chvíli sám. Ale místo zakončení z první míč zašlápl, zasekl a pak už neměl prostor, ani čas zakončit.

Přestávka emoce uklidnila, hrál se však velmi opatrný zápas. Na obou stranách byla až příliš znát snaha neudělat chybu, přesto se jich pár urodilo.

Sparťanský brankář Nita musel poprvé vážněji zasahovat v 56. minutě, kdy po zrátě míče ve středu pole napřáhl z dvaceti metrů Hrubý. Mířil dobře k tyči, střílel prudce, ale Nita hosty podržel.

Po hodině hry po kiksu Šindeláře běžel sám na gólmana Plavšič, ale stejně jako mnohokrát v minulosti zakončil mizerně a nechal vyniknout Laštůvku. Na druhé straně po stříleném centru Fleišmana si dal Radakovič málem vlastní gól, míč srazil těsně vedle tyče.

Třináct minut před koncem dal Frýdek pas Tettehovi na ofsajdovou hranu, ghanský útočník utekl všem a poslal míč podél Laštůvky. Když gól posvětil i videoasistent, Sparta vedla. A závěr si už bez větších potíží pohlídala.

„Pro mě to je ztráta bodu, utkání spělo do remízy. Bohužel se nám tam propadl prostor uprostřed, šla z toho přihrávka a Tetteh byl dnes výborný, rychlý a zúročil to,“ řekl ostravský kouč Bohumil Páník.

Ostrava - Sparta 0:1

Branky: 77. B. Tetteh. Rozhodčí: P. Královec - K. Hájek, M. Flimmel. ŽK: 30. D. Diop, 41. M. Fillo, 58. L. Pazdera, 90. Ondřej Šašinka - 31. J. Šural, 41. B. Tetteh, 45. M. Frýdek, 90. F. Nita, 90. L. Vácha, 90. V. Vukadinovič. Diváci: 14 212 (94 % z kapacity 15 123)

Ostrava: J. Laštůvka - L. Pazdera, M. Šindelář, P. Stronati, J. Fleišman - M. Fillo (88. D. Granečný), A. Jánoš (81. Ondřej Šašinka), R. Hrubý, D. Holzer - M. Baroš (78. Jakub Šašinka), D. Diop

Sparta: F. Nita - A. Chipciu, S. Kaya, U. Radakovič, N. Costa - M. Sáček (73. V. Vukadinovič), N. Stanciu, M. Frýdek, S. Plavšič (81. E. Čivič) - J. Šural, B. Tetteh (86. G. Mebrahtu)

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40