Ostravský záložník Davor Kukec bojuje o míč s Ondřejem Vaňkem z Jablonce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava - Jablonec 0:1, Severočeši vyhráli a udrželi čtvrté místo

• 0
Po dlouhé sérii bez vítězství se fotbalisté Jablonce vzpamatovali, vyhráli poslední dva zápasy sezony a skončili na čtvrtém místě. V závěrečném dějství sezony uspěli na hřišti Ostravy, kde zvítězili 1:0. Dvanáct minut před koncem rozhodl záložník Karel Piták.

Utkání Ostrava versus Jablonec ve videoreportáži

Baník se po prohře s Jabloncem propadl na celkovou čtrnáctou příčku, na níž končí sezonu už potřetí za sebou. Trenér Radomír Korytář, který po odvolání Martina Pulpita koučoval tým spolu s Tomášem Bernadym, po utkání uznal větší fotbalovou kvalitu soupeře.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Věděli i viděli jsme, že Jablonec je silný na míči a technicky vyspělý. Bohužel v prvním poločase jsme jeho hráče nestíhali dostupovat a vytvářet na ně větší tlak, aby neměli čas na rozehrávku," řekl Korytář. "Ve druhém poločase se to zlepšilo, ale soupeř byl opravdu kvalitní. Na hráčích jsme viděli touhu po vítězství, ale neměli jsme šťávu a vitalitu na to, abychom zvítězili," řekl Korytář.

Provizorní trenérský triumvirát Baníku Bernady, Korytář, Tchuř dal důvěru v základní sestavě několika mladíkům včetně prvoligového debutanta Pavlenky, ale snad i proto byla větší herní vyzrálost na straně Jablonce.

Domácí ještě v úvodní desetiminutovce dokázali přes Kukece hostům několikrát zatopit z pravé strany, ale žádná šance z toho nebyla. Pak se začala projevovat větší fotbalová kvalita Severočechů, kteří získali převahu ve středu pole. Jenže postupným útokem se do ostravské šestnáctky dlouho nemohli prokombinovat.

Pavlenku sice ve 21. minutě překonal Třešňák, ale Vaňkovu střelu tečoval na malém vápně z postavení mimo hru a gól nemohl platit. Baník pak díky Pavlenkovi přežil i regulérní příležitost soupeře: Jablonský se ve 35. minutě efektním obloučkem uvolnil přes obránce, Pavlenka však jeho dělovku vyrazil na roh.

Zápasu scházel větší náboj a změnu k lepšímu nepřinesl ani druhý poločas, v němž pokračovala platonická převaha hostů i s mizernou koncovkou. Na Třešňáka po Vaňkově průniku zívala poloprázdná branka, ale než se jablonecký útočník rozhodl vystřelit, skluzem ho rozhodil domácí bek a míč se jen pomalu došoural vedle tyče.

Valeše z nudy v jablonecké brance vyvedl až po hodině hry Frydrych, který bombou z voleje přestřelil a pak nedokázal míč přes gólmana do sítě zblízka protlačit ani Baroš.

Optickou převahu hostů dvanáct minut před koncem přece jen zúročil Piták. Poté, co mu na velkém vápně sklepnul míč jeden ze spoluhráčů, ranou po zemi k pravé tyči nedal Pavlenkovi šanci.

Jablonecký trenér Roman Skuhravý se radoval, že jeho tým zápas vyhrál a poskočil na konečnou čtvrtou příčku. "Strašně moc jsme chtěli skončit čtvrtí, protože za celou sezonu jsme si to zasloužili. Nehráli jsme ale dneska dobře, přesto jsme dominovali. Vypracovali jsme si spoustu brankových příležitostí, ale neměli jsme dneska takový hlad po gólech, aby jsme je dotáhli," řekl Skuhravý, který po svém příchodu k celku ve všech čtyřech utkáních bodoval.