Jihlavský Muris Mešanovič (uprostřed) v utkání proti Hradci Králové. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava - Hradec 2:0, k výhře pomohl penaltový specialista Vaculík

• 1
Dvě vítězství a dost. Fotbalisté Hradce Králové v 21. kole první ligy podlehli v Jihlavě 0:2, přesto se udrželi mimo sestupové příčky. Vítězové získali plný počet bodů podruhé za sebou a posunuli se do středu tabulky, výhru zařídili Vaculík z penalty a Šulek.

Jihlava v přímých soubojích s týmy, které bojují o záchranu, umí. Minule si poradila v Budějovicích a teď i s Hradcem, který na jaře hrál ve velmi dobré formě.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

První gól dal kapitán Vaculík z penalty, už v Budějovicích proměnil dva pokutové kopy.

„Pro nás bylo důležité potvrdit vítězství z Budějovic. Pomohla nám penalta, protože jsme se nedostávali v prvním poločase moc do hry. Po přestávce už to bylo lepší. Výhra nám dává klid do dalších bojů,“ řekl jihlavský kouč Luděk Klusáček.

Hradec v Jihlavě ještě nikdy v historii vzájemných soubojů nevyhrál a letitou tradici nepřerušil ani v sobotu. Přitom mohl skórovat hned z prvního útoku, ale Trubač po rychlém kontru do laxní jihlavské obrany napálil míč jen do náruče gólmana Hanuše.

Jihlava, která v minulém kole zaznamenala první jarní vítězství na hřišti Českých Budějovic, měla více ze hry, ale dlouho si žádnou střeleckou příležitost vypracovat nedokázala. Až po čtvrthodině hry upadl ve vápně Harba a dožadoval se penalty. Marně.

Penalta se na stadionu v Jiráskově ulici kopala až po půlhodině, když střelu rukou ve vápně zablokoval Štípek a kapitán Vaculík pokutový kop střelou pod břevno bez problémů proměnil.

„Myslím si, že soupeř si zasloužil vyhrát. My jsme také nějaké situace měli, ale nebyli jsme v koncovce dostatečně přesní. Tu penaltovou situaci jsem neviděl příliš přesně. Rozhodčí byl u toho blízko, tak to písknul,“ řekl hradecký trenér Róbert Barborík.

Do Jihlavy dorazila i početná skupina hradeckých fanoušků, kteří v průběhu prvního poločasu vyvěsili na tribuně transparent „Emire, drž se!“ Reagovali tak na zdravotní potíže záložníka Haliloviče. Podezření na plicní hypertenzi se však nepotvrdilo a hráč s číslem 26 už byl v připraven k zápasu jako střídající hráč.

Hned po poločasové pauze mohli Východočeši vyrovnat, ale Vaněček sám ve vápně svůj pokus nedokázal vměstnat mezi tři tyče. Trenér Luděk Klusáček si mohl gratulovat ke střídání. Do druhé půle poslal místo Fulneka na hřiště v domácí sestavě Šuleka, který po deseti minutách pobytu na hřišti dorazil do brány přízemní centr Marka z levé strany do brány.

Hradec neskóroval teprve podruhé za 11 posledních odehraných utkání. Asi nejblíže k tomu měl po rohovém kopu dvacet minut před koncem, ale Vaněčkovu hlavičku dokázal Hanuš konečky prstů vyrazit na brankové čáře do bezpečí. Hradci patřila poslední čtvrthodina, ale vyloženou šanci si vytvořit nedokázal. V závěru hosté dohrávali o deseti bez vyloučeného Čermáka po druhé žluté kartě.

„Vyloučení Aleše Čermáka nám život v boji o záchranu nekomplikuje, protože v příštím kole hrajeme se Spartou, kde stejně nemůže hrát. Jinak je to pro nás důležitý hráč,“ dodal hradecký kouč.