Straka: Ligu mistrů jsme uhrát museli

• 87
Praha - Skleničkou šampaňského oslavil kouč sparťanských fotbalistů František Straka postup do Ligy mistrů. "A klukům jsem poděkoval, zaslouží si uznání," prohlásil, když s odstupem několika hodin hodnotil odvetu 3. předkola, v níž Sparta zdolala Ferencváros Budapešť 2:0 v prodloužení.

Pane Strako, jak vám je?
Ulevilo se mi, protože byl na nás obrovský tlak.

Jak se takový tlak projevuje?
Podívejte se, Sparta do Ligy mistrů prostě musí. Kdyby se tam nedostala, byl by to velký neúspěch. Dál to nemá cenu zdůrazňovat.

Slyšel jste přímo od sparťanského vedení, že do Ligy mistrů postoupit musíte?
Je jasné, že ty tlaky jsou i od našich šéfů. Na druhou stranu pan Křetínský řekl, že když se tam nedostaneme, tak se svět nezboří. Když nejde o život, tak nejde o nic. Tragédií bylo, když zemřel Ivan Hlinka.

Dá se tedy říct, že teď už máte splněno?
V tuhle chvíli je pro naše mužstvo základní skupina Ligy mistrů vrchol. Ale já to beru jako výzvu do další práce. Pro hráče to musí být hnací motor, aby se rvali dál. Takže splněno určitě nemáme.

Bonusy z Ligy mistrů

Sparta má jistých 113.4 milionů korun (51.6 milionů za vstup do hlavní soutěže, dalších 61.8 milionů za šest zápasů, které ve skupině odehraje).

Vydělat si dále může za bodové zisky. Za remízu se vyplácí v přepočtu 5,15 mil, za výhru dvakrát tolik.

Další přínos může znamenat podíl na televizních právech.

Výdělky Sparty za poslední ročníky
1999/2000: 248,000,000
2000/2001: 145,000,000
2001/2002: 248,262,000
2003/2004: 197,391,000
Do údajů nejsou započítány příjmy za televizní práva.
zdroj: čtk

Ve středu večer to vypadalo, že se hráči perou spíš sami se sebou. Především v prvním poločase.
Hráli jsme úplně něco jiného, než jsme chtěli. Měli jsme kombinovat, hrát po zemi, dávat si míče do nohy. Útočníci to měli udržet a záložníci dobíhat. Ale nic nám nešlo. Nakopávali jsme to, bylo to rozhárané, hektické, nervózní. To uznávám.

Co se dělo o přestávce?
Všichni jsme byli špatní z toho, že nám to nejde. Museli jsme hru zklidnit. Pak přišla vůle, měli jsme víc sil a šli za vítězstvím. A ještě něco: v předchozích zápasech jsme dostávali hloupé góly, teď jsme měli štěstí. Z náhodné akce jsme skórovali my.

Ale čím si tu mizernou první půli vysvětlujete?
Den dva před zápasem jsem u některých hráčů viděl, že mají strach. Cítili nejistotu z toho, co když se to nepovede. Co se stane, když to nevyjde. Měli za sebou utrápené zápasy v naší lize, potom s Nikósií a pak porážku v Budapešti. Musel jsem dělat něco, aby si zase začali věřit.

Po přestávce jste se zvedli, postupně byli lepší než soupeř, ale druhý postupový gól pořád nepřicházel. Věřil jste, že ho dáte?
Když došlo na prodloužení, věřil jsem, že budeme mít síly i na sto dvacet minut. Věřil jsme, že fyzička může rozhodnout. V prodloužení jsme soupeře zmáčkli, chtěli jsme vyhrát, přišla ta vůle. Kdybychom hráli super fotbal a byli neplodní, tak je to k ničemu. Teď byl nejdůležitější výsledek.

Postupující gól jste dali až sedm minut před koncem prodloužení. Připravovali jste se už na penalty?
Než jsme ho dali, tak asistent Jarda Šilhavý vzal papír a říkal, že to začne připravovat. Jenže na lavici se proti tomu zvedla taková nevole, že ten papír radši zahodil. A vidíte, vyšlo to. Jsem šťastný, se tam jsme.

Bezprostředně po zápase jste ale nevypadal, že máte radost.
Byl jsem vyčerpaný. Pro mě ten zápas byl neskutečně náročný na psychiku, byl jsem úplně prázdný. Sice přišla obrovská úleva, ale zase jsme byli zklamaní, že jsme nehráli líp.

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.