Jablonecký Vjačeslav Karavajev stíhá v utkání proti Ajaxu Amsterdam domácího Mitchella Dijkse. | foto: ČTK

Ajax - Jablonec 1:0, slavný klub potrestal penaltový faul Beneše

• 28
Jablonec nestačil v prvním zápase play off Evropské ligy na nizozemský Ajax. Na hřišti soupeře prohrál gólem z penalty, po faulu Beneše se v 54. minutě prosadil Milik. Svěřenci trenéra Šilhavého se o zvrat dvojutkání pokusí v odvetě, jež se hraje za týden na severu Čech.

Zatímco do jablonecké sestavy se vrátil uzdravený obránce Novák, Ajax nastoupil ve stejném složení jako v posledním ligovém utkání s Tilburgem (3:0). Sedmnáctiletý český útočník Václav Černý, který si o víkendu připsal premiérový start za A-tým nizozemského klubu, tak zůstal v úvodu mezi náhradníky.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Jeho celek podle očekávání začal aktivně. V první půli držel míč 72 procent času, ale k větším šancím to nevedlo

Brankář Hrubý v první půli vážněji zasahovat zasahovat nemusel.

Naopak mnohem nebezpečnější byl nečekaně Jablonec, který v minulém předkole po výhře 3:2 venku vyřadil Kodaň. V deváté minutě pálil z otočky kousek nad Greguš, stejný hráč pak po půlhodině napřáhl z hranice vápna a těsně minul tyč Cillesenovy branky. Za chvíli se dostal za obranu Mingazov, domácí gólman ale dobře vyběhl a zmenšil střelecký úhel.

Druhý celek uplynulé sezony nizozemské ligy vyprovázel do kabin pískot, brzy se ale Ajax ujal vedení.

Beneš ve vápně fauloval Klaasena a Milik z penalty otevřel skóre, byť brankář Hrubý vystihl směr jeho střely.

Přes třicet tisíc fanoušků v Amsterdam Areně ožilo, ale Jablonec Ajax do dalších šancí nepouštěl. Naopak na druhé straně Pernicovi po rohovém kopu sebral na zadní tyči obětavou rybičkou možnost zakončení jeden z domácích hráčů.

„Na Ajaxu to není špatný výsledek, nicméně v té pohárové matematice je ošidný. Lepší by bylo prohrát 2:1. Udělali jsme jednu chybu a bohužel jsme za ni zaplatili. Byť byl Ajax silný na míči a hrál víceméně on, tak si nevzpomínám, že by se za celý zápas dostal do velké šance,“ hodnotil jablonecký kouč Jaroslav Šilhavý.

Na posledních pět minut se dostal na trávník i Černý a hned pobavil fanoušky několika kličkami. Na opačné straně měl ovšem velkou šanci na vyrovnání střídající Doležal, který napálil odražený balon z hranice penalty nad.