Apokalypsa v Bruselu

Apokalypsa v Bruselu - Zoufalý italský fanoušek odnáší zraněného druha zpod zřícené stěny na Heysel stadionu v Bruselu. Pár hodin před finále fotbalového Poháru mistrů mezi Liverpoolem a Juventusem 29. května 1985 zahynulo 39 lidí. | foto:  , Reuters

Masakr, který měnil fotbalové dějiny

  • 15
Praha - Brusel. To slovo i po 20 letech mrazí každého, kdo si jen trochu vybaví apokalyptické obrázky z Heyselova stadionu. Na tribunách zemřelo 39 fanoušků – jeden Belgičan a ostatní Italové – a přes 400 jich bylo zraněno. Nešlo o nejmasovější tragédii ve fotbalových dějinách. Ale to, co se odehrálo 29. května 1985 před finále Poháru mistrů mezi Juventusem a Liverpoolem, dolehlo na světovou veřejnost určitě nejvíc.

Masakr totiž běžel v přímém televizním přenosu.

„Díky této noci se stydím, že jsem Brit,“ prohlásila fotbalová legenda Bobby Charlton. Angličtí fanoušci zaútočili se zbraněmi v rukou na italské příznivce a zabíjeli.

Brusel odhalil skrytý fenomén fotbalového chuligánství. Změnil pohled na celý sport i lidstvo. „Je vůbec možné, že jsme zplodili takové lidi?“ divila se britská média.

Začaly se zkoumat kořeny, z nichž chuligáni vyrostli. Že jsou to jak jednoduše smýšlející lidé dělnického původu, tak i daleko vzdělanější, kteří mají bojovnost skrytou v genech. Fotbalový stadion jim poskytl příhodnou válečnou půdu. Nevšímala si jich policie, byli skryti v davu, bez potíží pronesli železné tyče či řetězy a nepřítele měli na dosah.

Vyrostli v Anglii a své metody rozšiřovali do všech zemí. O zákeřnosti svědčí i výzbroj, kterou si pár týdnů před Bruselem přinesli fanoušci Manchesteru United na zápas s Liverpoolem. „Měli tvrdé golfové míčky propíchnuté osmipalcovými (20cm – pozn. red.) hřeby a ty po sobě házeli,“ popisuje Martin Moore, bývalý britský policista.

Po Bruselu byly anglické týmy na 5 let vyřazeny z evropských pohárů, Liverpool měl trest o 2 roky delší. „Dokud se chuligánů nezbavíme, nemůžeme se vydat za Lamanšský průliv,“ prohlásila tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová.

K soudu se dostalo pouze 26 násilníků a sedět jich  nakonec šlo jen 15. Chyběly důkazy viny.

Tak jako Anglie rozsela do světa fotbalové násilí, začala rozšiřovat i nová bezpečnostní pravidla. Založila evidenci agresivních fanoušků a těm nejhorším zakázala vstup na stadion. Na tribunách začal platit „suchý“ zákon, namontované kamery monitorují pohyb lidí v ochozech.

Musela však přijít ještě jedna tragédie, aby násilí z fotbalu mizelo – 4 roky poté krvavé Hillsborough, kde z přecpaných ochozů nešlo uniknout a lidé umírali na plotech.

Zrušeny byly ocelové bariéry, povinností jsou místa jen k sezení, došlo k úpravě zákonů. V jejich duchu visí u každého hřiště tabulka, z níž pro diváky vyplývá: vstoupíš-li na hrací plochu, porušuješ zákon a budeš soudně trestán.

Vše začalo u Bruselu, kde v sobotu, v den výročí, odhalí ocelový pomník v podobě slunečních hodin. Ty nebudou měřit čas, ale každá z 39 obětí dostane na hodinách svůj světelný úsek.

Proč došlo v roce 1985 k bruselskému masakru
Odplata: Britští fanoušci se chtěli pomstít za rok staré události v Římě, kde je Italové provokovali a bili.
Přeplněné ochozy: Řada diváků se dostala na stadion s falešnými lístky nebo přes nehlídané hradby.
Fanoušci: Angličané přišli opilí a chovali se jako zvěř. Italové je dráždili, házeli po nich betonové úlomky a jiné předměty.
Alkohol: Kvůli opilosti nedokázali fanoušci rozpoznat rozsah tragédie a pomáhali v šarvátkách místo toho, aby pomohli raněným.
Policie: Ačkoliv byla varována, že může dojít k potyčkám, znepřátelené tábory fanoušků hlídalo jen 5 policistů. Akci podcenila a na vývoj zareagovala nepohotově.
Stadion: Chátral, drolící se tribuny se proměnily v nebezpečné a nekontrolovatelné bojiště.
UEFA: Nezvládla organizaci, především dovolila hrát na neodpovídajícím stadionu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko