K postupu doprovodili Celtic zpívající fanoušci

• 14
Teplice - Stadion zhasl, ale neutichl. Pětadvacet minut před začátkem odvety 3. kola Poháru UEFA mezi Teplicemi a Celtikem Glasgow vypadl proud a místo hudby z reproduktorů se hledištěm nesl chorál skotských fanoušků. Do Teplic jich dorazilo přes čtyři tisíce, kteří nakonec svým fotbalistům zpívali i přes porážku 0:1.

Po patnáctiminutovém zpoždění zaviněném výpadkem proudu se konečně začalo. Hosté nenastoupili v tradiční zelenobílé kombinaci, která v mrazivém dni zaplavila severočeské město, ale v rezervních tmavě modrých dresech.

Když se hráči skotského týmu chytili před začátkem zápasu kolem ramen a vytvořili kruh, sektory fanoušků hostů vybuchly nadšením.

Právě kvůli skotským příznivcům byla místa pro fanoušky hostů rozšířena. Obvykle jim bývá vyhrazeno šest set šedesát dva míst.

Při zápasech prvního i druhého kola s Kaiserslauternem respektive Feyenoordem zůstalo hodně sedaček prázdných, to však v případě Celtiku bylo vyloučeno. Početná výprava obsadila polovinu hlavní tribuny, malou nezastřešenou za brankou a ještě další dva sektory.

Ochranné ploty fanoušci ověsili mimo jiné transparenty, které připomínaly loňské neúspěšné finále Poháru UEFA. V něm Celtic podlehl až v prodloužení Portu, ale jeho příznivci si za sportovní chování zasloužili uznání Mezinárodní fotbalové federace, jež jim právě za loňský rok udělila cenu Fair play pro nejlepší fanoušky.

A také na severu Čech oprávněnost ceny jen potvrzovali. Skandované "Celtic, Celtic" střídaly chorály. Občas je přece jen přehlušili početnější Tepličtí, kterých přišlo dvanáct tisíc. Třeba když mohutně pískali na gólmana Douglase, jenž zdržoval hru. A také když český tým zahrával standardní situace nebo měl slibnou příležitost.

O něco vytrvalejší však byli rozhodně skotští fanoušci. Od povzbuzování je neodradil ani Maškův gól ve 35. minutě, který domácím vrátil naději na postup. Skotové zpívali dál. Snad každého z nich zdobila zelenobílá kombinace. Dres, čepice či šála. Ovšem tradiční skotskou kostkovanou sukni měl v mrazivém večeru málokdo.

Gólové radosti se však nedočkali. Když Larssonovu vyloženou šanci deset minut před koncem zmařil fantastickým zákrokem brankář Poštulka, jen zklamaně vydechli. Ovšem znovu pouze na chvíli. Po desítkách vteřin už zase hlasitě povzbuzovali.

Zpěvem doprovodili Celtic do osmifinále Poháru UEFA.

Teplice zaplavily tisíce fanoušků Celticu Glasgow.

Teplický Verbíř (ve žlutém) bojuje o míč s glasgowským McNamarou.

Jiří Mašek z Teplic e raduje z gólu proti Celticu Glasgow.

Utkáním se Celtikem se Teplice s Pohárem UEFA rozloučily. Na snímku bojuje Michal Doležal (vpravo) s Chrisem Suttonem.

Karel Rada (vlevo) brání Henrika Larssona z Celticu Glasgow.

Henrik Larsson z Celticku (vlevo) v kontaktu s teplickým Vladimírem Leitnerem.