Góly jsem měl dát dva, litoval Rilke selhání

• 6
Jablonec - Dlouho stál nehybně, oči zaryté do trávníku. Kolem něj se radovali hráči vídeňské Austrie z postupu do Poháru UEFA. "Je to velká škoda," hlesl po vyřazení třiadvacetiletý ofenzivní fotbalista Emil Rilke, střelec jediného jabloneckého gólu. Severočeši v odvetě 2. předkola druhé evropské klubové pouze remizovali 1:1.

S teplickým týmem, z něhož v létě přestoupil, zažil v hlavní fázi Poháru UEFA velké bitvy se slavným skotským klubem Celtic Glasgow či s Espaňolem Barcelona. Teď do této evropské soutěže nahlížel znovu. Ovšem s jabloneckým týmem vypadl hned na začátku - už v kvalifikaci.

"Určitě jsme na postup měli. V prvním zápase ve Vídni jsme sehráli hodně dobrou partii, na hřišti soupeře jsme dali tři góly, to je hodně. O to je to teď pro nás smutnější," řekl střídající Rilke.

Dal krásný gól. Z hranice pokutového území se trefil bez přípravy prudkou ranou. Vyrovnal na konečných 1:1.

To bylo pro jablonecké fotbalisty ve čtvrtečním večeru málo. Po porážce 3:4 před dvěma týdny museli v odvetě vyhrál aspoň o gól, jenže těsně před koncem prvního poločasu inkasovali. Takže potřebovali skórovat aspoň dvakrát.

O přestávce si Rilke vzal dres, nasadil chrániče, rozcvičil se a před začátkem druhé půle už stál připravený u postranní čáry.

"Poslal bych ho po přestávce do hry, i kdyby to bylo nula nula," prozradil trenér Luboš Kozel. "Jeho síla spočívá především v tom oživení."

Na levém křídle bojoval, často spěchal za kolmou přihrávkou dopředu. A ve čtyřiaosmdesáté minutě skóroval.

Chvíli předtím však obrovskou šanci zahodil. "Bohužel jsem selhal, trefil jsem to úplně špatně. Chtěl jsem střílet po zemi ke vzdálenější tyči."

Místo toho z několika kroků napálil míč vysoko nad branku. "Kluci mi pak říkali, ať se z toho nesesypu, že se určitě do šance ještě dostanu a trefím se."