Liverpool porazil Lipsko i v odvetě, v Paříži se zázrak nekonal

• 66
Liverpoolští fotbalisté i podruhé v Budapešti porazili Lipsko 2:0, tentokrát jako „domácí“ tým, a postupují do čtvrtfinále Ligy mistrů. Spolu s nimi jde dál i Paris St. Germain, který remizoval s Barcelonou 1:1 a uhájil vítězství 4:1 z úvodního duelu.

Barcelona šla do zápasu v Paříži plná odhodlání. Však taky potřebovala zvítězit o čtyři góly.

Úvodní osmifinálové duely

Barcelona - PSG 1:4
Lipsko - Liverpool 0:2

Hodně aktivní byl Ousmane Dembelé, který ale na Keylora Navase křižnou ranou v prvním poločase nevyzrál. Poté vyzýval nahrávkou po malém vápně Messiho, jemuž chyběl k zakončení krok.

Domácí hráli údržbu, nikam se nehnali a poctivě bránili.

Spoleháli zejména na rychlé kontry vedené Kylianem Mbappém, kterému zdatně sekundoval i Mauro Icardi.

Mbappé se radoval z pokutového kopu. Ter Stegenovi tvrdou ranou do horního rohu nedal šanci. Penaltu smolně vyrobil Clément Lenglet, který nechtíc přišlápl patu probíhajícímu Icardimu.

Francouzský reprezentant Mbappé se stal ve věku 22 let a 80 dní nejmladším autorem 25 branek v Lize mistrů, čímž překonal dosavadní rekord Messiho.

Z puntíku kopala v závěru poločasu i Barcelona, konkrétně Messi, který výstavní ranou zpoza vápna chvíli předtím vyrovnal.

Jenže tváří v tvář Navasovi selhal. Balon se od nohou domácího brankaře odrazil do břevna a ven.

Druhý poločas už branku nepřinesl. Barcelona zázrak z roku 2017, kdy senzačně otočila úvodní porážku 0:4 výhrou 6:1 v odvetě, nezopakovala. S Ligou mistrů se loučí už v osmifinále poprvé od roku 2007.

Lipsku hrozila v případě cesty do Anglie dvoutýdenní karanténa. Kluby se tedy dohodly, že se i odveta odehraje na neutrální půdě v Budapešti.

Liverpoolu se dlouho skórovat nedařilo, byť šancí měl dost. Na brankáře Lipska Guláscsiho nevyzrál Muhammad Salah, ani Diogo Jota, který v závěru prvního dějství dorážel do boční sítě.

Až dvě akce ze 71. a 74. minuty zakončili liverpoolští fotbalisté gólem. V prvním případě Jota potáhl balon a předal ho Salahovi, který ještě udělal kličku obránci a přízemní střelou k přední tyči překonal Gulácsiho.

O tři minuty se prosadil Sadio Mané, jenž z první zakončil přesný centr od pravé lajny Divocka Origiho.

Lipsko také hrozilo, ale Dani Olmo z blízkosti neuspěl. Alexander Sörloth hlavičkoval jen do břevna.

Liga mistrů už zná první polovinu čtvrtfinalistů. V úterý večer postoupily Porto a Dortmund

Paris Saint-Germain FC - FC Barcelona 1:1 (1:1)

Branky: 31. Mbappé - 37. Messi. Rozhodčí: A. Taylor (Anglie). ŽK:8. Kurzawa, 50. Gueye, 50. Paredes - 26. Mingueza, 30. Lenglet, 38. F. de Jong.

Paris Saint-Germain FC Navas – Florenzi (76. Dagba), Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa (46. A. Diallo) – Gueye (59. Danilo Pereira), Paredes, Verratti (84. Rafinha Alcântara) – Draxler (59. Di María), Icardi, Mbappé.

FC Barcelona ter Stegen – Dest (66. Trincão), Mingueza (35. Firpo), Lenglet, Alba – F. de Jong, S. Busquets (80. Moriba), Pedri (79. Pjanić) – Messi, Griezmann, O. Dembèlé (79. Braithwaite).